Antalya Bilişim Haberleri

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Ocak Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Ocak Ayı Olağan Toplantı Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Ocak Ayı Olağan Toplantı Kararları

1) TOBB’dan gelen 20.01.2023 tarih, E-34221550-045.99-736 sayı ve “Helal Akreditasyon” konulu yazı hakkında bilgi aktarılması.

2) TOBB’dan gelen 13.01.2023 tarih, E-34221550-120.99-452 sayı ve “Fuar Destekleri” konulu yazı hakkında bilgi aktarılmıştır.

3) TOBB’dan gelen 27.01.2023 tarih, E-34221550-030.03-920 sayı ve “Duyuru Desteği Talebi” konulu yazı hakkında bilgi aktarılmıştır.

4) Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından, sektörlerimizin ihtiyacı olan ara eleman konusunu değerlendirmek ve taleplerini almak üzere hazırlanan “Ara Eleman Talep Formu” komite üyelerine sunulmuştur. Talepleri alınarak Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü’ne iletilmiştir.

5) Yurtiçi Fuarlara Yönelik Katılım Organizasyonu Esaslarına ilişkin 30.01.2023 tarih, 2022-18-5 no.lu Odamız Yönetim Kurulu kararı hakkında komite üyelerine bilgi verilmiştir.

6) Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından komiteye birim çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir.

7) Toplantıda, girişimciler, iş kuranlar, işinde yeni bir dalda uzmanlaşma yoluna girenler ile tedarikçileri bir araya getirerek, bir nevi danışmanlık ve/veya rehberlik (sözleşme yapılması, tedarikçi bulunması, proje hazırlanması, vb. konularda) edilebilecek online bir havuz oluşturulması konusu gündeme getirilmiştir. Akdeniz Üniversitesi Teknokent, Burdur Teknokent, AOSB Teknopark, Büyükşehir İnovasyon Merkezi, Konyaaltı İnovasyon Merkezi, Muratpaşa İnovasyon Merkezi, Kepez İnovasyon Merkezi,Antalya Bilim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Alanya Keykubat Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Süleyman Demirel Üniversitesi Göller Bölgesi Teknokenti, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitimi ve İnovasyon Merkezi, AKEV Üniversitesi, ANSİAD, ANTİAD ve ANTGİAD gibi paydaşların içinde yer alması öngörülen oluşum için bir Koordinasyon Merkezi oluşturularak odamız ilgili birimlerinin de (Arge, Dış Ekonomik İlişkileri Meskom gibi)  içinde yer alacağı bir heyet ile paydaş ziyareti yapılması gerekliliğine değinilmiştir. Ancak ziyaret öncesi, benzer örneklerini gerçekleştiren İTO ve İstanbul’daki bazı STK’ların çalışmaları ekseninde Odamız Arge birimince hazırlanacak çıktının komite tarafından değerlendirilerek aksiyon planının belirlenmesi  önerilmiştir. Toplantıda ayrıca, sektörel işbirliği platformu niteliğindeki bu havuzda, Odamız Etik Kurulu’ndan, Bilgi İşlem Müdürlüğünden, Odamız avukatlarından, Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğünden ve sektörel bazda uzman bir temsilcinin bulunmasının sürecin sağlıklı ilerlemesi bakımından yerinde olacağı ifade edilmiştir. Bahse konu komite görüş ve önerisinin Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir. 

8) Komite ve Meclis Üyesi Nuri Ümit Aydın, Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen, “Uzaktan Eğitim Çalışması” ile ilgili gelişmeler hakkında komite üyelerine bilgi aktarmıştır.

9) Komitemizin Aralık ayı toplantısında alınan karar ve Yönetim Kurulumuzun 21.12.2022 tarih 12-3 sayılı kararına istinaden sektörün diğer sektörlerle entegrasyonuna ilişkin Mart ayı genişletilmiş toplantısının 09.03.2023 Perşembe günü saat 17:30’da Odamız Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Toplantıya Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü yanı sıra; Dış İlişkiler Müdürlüğü’nden de katılım sağlanarak, birim çalışmaları ile üyelerimize verilen destekler konusunda bilgilendirme yapılması ve Yönetim Kurulunun bilgisine sunulması kararlaştırılmıştır. 

10) T.C.Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından “5447 sayılı Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve e-turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı Hakkında Karar” kapsamında yürütülen Bilişim HİSER Projeleri ile  bilişim firmalarının uluslararası piyasalardaki rekabet gücünün kümelenme anlayışıyla geliştirilerek, yurt dışı pazarlara açılmaları ekseninde HİSER Projesinin yeniden hayata geçirilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

11) Komite üyeleri tarafından, sektörel sorunlar, günlük piyasa ve ekonomi koşulları ile merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ilimizi etkileyen deprem felaketi  hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bütün ülkemizi derinden yaralayan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun temennisi dile getirilmiştir.

Detaylar ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.