Bilişim ProfesyonelleriMakale

Bilgisayar Mühendisi Kimdir?

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar donanımı ve yazılımı geliştirmek için gerekli olan çeşitli bilgisayar bilimi ve elektronik mühendisliği alanlarını birleştiren bir mühendislik dalıdır. 

Bilgisayar mühendisleri yalnızca yazılım mühendisliği veya elektronik mühendisliği yerine genellikle elektronik mühendisliği (veya elektrik mühendisliği), yazılım tasarımı ve donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında eğitim alırlar. Bilgisayar mühendisleri, bireysel tasarımdan, devre tasarımına, mikro denetleyiciler, mikro işlemciler, kişisel bilgisayarlar ve süper bilgisayarlar gibi bilişimin birçok donanım ve yazılım yönüyle ilgilenirler. 

Bu mühendislik alanı, yalnızca bilgisayar sistemlerinin nasıl çalıştığına değil, aynı zamanda daha büyük resme nasıl entegre olduklarına da odaklanmaktadır.

Bilgisayar mühendislerini içeren olağan görevler arasında gömülü mikro denetleyciler için yazılım ve ürün yazılımı yazma, VLSI yongaları tasarlama, analog sensörler tasarlama, karışık sinyal devre kartları tasarlama ve işletim sistemleri tasarlama yer alır. Bilgisayar mühendisleri ayrıca, motorlar, bilgisayar aracılı iletişimler ve sensörler gibi elektrik sistemlerini kontrol etmek ve izlemek için büyük ölçüde dijital sistemleri kullanmaya dayanan robotik araştırmalar için uygundur.

Pek çok yüksek öğrenim kurumunda, bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin üçüncü ve son sınıflarında derinlemesine çalışma alanlarını seçmelerine izin verilmektedir çünkü bilgisayarların tasarımında ve uygulamasında kullanılan tüm bilgi kapsamı bir lisans derecesi kapsamının ötesindedir .

Bilgisayar Mühendisi Neler Yapar?

Bu meslek grubu üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olup genel olarak; çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım, ekipman ve çevre birimlerinin araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur.Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisi, bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayar sistemleri analisti ve yazılım uygulamaları geliştiriciliği gibi farklı sahalarda uzman olabilmektedir. Uzmanlık sahasına bağlı olarak görev tanımı farklılık gösteren bilgisayar mühendisinin genel mesleki sorumlulukları şunlardır;

 • Mevcut teknoloji ve test araçlarını kullanarak düzenli donanım testleri gerçekleştirmek,
 • Yeni ve yeniden yapılandırılmış anakartlar için doğrulama testi gerçekleştirmek,
 • Düzenli bakım faaliyetleri gerçekleştirmek ve bilgisayar donanımı sorunlarını gidermek,
 • Mevcut bilgisayar ekipmanını güncellemek ve yeni teknolojiyi eski ekipmanlara entegre etmek,
 • Yeni mobil uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştirme ekibi ile işbirliği içerisinde çalışmak,
 • Dahili ağ fonksiyonları ve herhangi bir internet özellikli uygulama kullanımı için yönetici personeline teknik destek sağlamak,
 • Potansiyel bilgisayar korsanlık tehditlerinden korunmasını sağlamak için şirketin bulut depolama hesaplarını kontrol etmek,
 • İhtiyaçları öngörmek ve gerektiğinde yedek donanım ekipmanını tedarik etmek.

Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bilgisayar mühendisi olmak için, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisinde Olması Gereken Özellikler

Mükemmel teknik yetkinlik sahibi olması ve problem çözme becerisini göstermesi beklenen bilgisayar mühendisinin diğer nitelikleri şu başlıklar altında toplanabilir;

 • Analitik düşünme kabiliyetine sahip olmak,
 • Detay odaklı çalışmak ve uzun süre konsantrasyon sağlayabilmek,
 • Yaratıcılık ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmak,
 • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermek,
 • Mesleki yenilikleri öğrenmeye istekli olmak,
 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak.

2 thoughts on “Bilgisayar Mühendisi Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.