Bilişim ProfesyonelleriMakale

Bilişim Sistemleri Mühendisi Kimdir?

Bilişim ve iletişim ağının geliştirilmesinde önemli bir rol alan Bilişim Sistemleri Mühendisliği, son zamanlarda gençlerin en çok ilgi gösterdiği bölümler arasında yer alıyor.

Bilişim sistemleri mühendisliği (İngilizce: Information systems engineering), bir organizasyon ve onun bilgi sistemlerini konu alan disiplinler arası bir bölümdür. Bilişim sistemleri, bir organizasyonun amaç ve hizmetlerini yerine getirmek için bilgi teknolojisinin kullanımına odaklanır. Bu yüzden bilişim teknolojileri derslerinin yanında özellikle bilgisayar mühendisliği ve işletme bölüm ders programından da yararlanılmaktadır.

Bilişim sistemi mühendisleri, bir kurumda tüm bilgisayarla yapılan işlerinin koordine edilmesini, planlanmasını, gerekli donanım ve yazılımların satın alınıp, kurulmasını, bakımının yapılmasını, iletişim şebekesinin kurulmasını, sistem mimarisini geliştirebilecek, sistem standartlarını belirleyecek ve farklı bilişim sistemlerinin entegrasyonunu yapabilecek yetenekte olurlar.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği, işverenlerinin bilgisayar donanımı, yazılımı ve ağ araçları ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan, bilgisayar donanım ve yazılımlarını geliştirmek, test etmek, yüklemek, yapılandırmak ve sorunlarını gidermek için çalışmalar gerçekleştiren multidisipliner bir çalışma alanıdır.

One thought on “Bilişim Sistemleri Mühendisi Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.