Yazılım Geliştirme

Blockchain Teknolojisi: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Blockchain teknolojisi, çoğu insan için hala bir gizemdir. Bazıları bunu heyecan verici, bazıları ürkütücü buluyor, bazılarının ise bunun hakkında hiçbir fikri yok

Ve bunu hala erken geliştirme aşamasında olduğu için anlıyorum ve öğrenecek ve uygulayacak çok şey var.

Bu makale size blockchain teknolojisinin temellerini, nasıl çalıştığını ve uygulamasını tanıtmayı amaçlamaktadır.

Yeni başlayanlar için, yüksek banka ücretleri ödemeden dakikalar içinde binlerce kilometre uzakta kalarak ailenize para gönderebilseydiniz hayatın ne kadar kolay olabileceğini hayal edin.

Şimdi, paranızı görüntülemek veya transfer etmek için bankanızdan herhangi bir izin almadan paranızın tam kontrolüne sahip olmayı düşünün. Ve paranızı, onu yöneten bir banka olmadan bir cüzdanda dijital olarak saklayabilirsiniz.

Bunların hepsi rüya değil; birçok yetenek ve avantaj sunan blok zinciri ile mümkündür. İnsanların blockchain öğrenmek ve onu benimsemekle ilgilenmesinin nedeni budur. Ayrıca, blok zincirine kurumsal yatırımın 2022 yılına kadar 12,4 milyar ABD Dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Peki blockchain tam olarak nedir?

Hadi bulalım!

Blockchain Teknolojisi Nedir?

blockchaintechnology

Blok zinciri, bilgisayar ağında çeşitli yerlerde kayıtları veya işlemleri depolayan değişmez (değiştirilemez) ve paylaşılan bir dijital defterdir. Burada, doğrulanan her işlem, bir zincir oluşturan kriptografi yardımıyla diğer sonraki bloklarla bağlantı kuran blok adı verilen bir alana eklenir.

Bu tanım kafanızı karıştırdıysa, blockchain teknolojisini daha basit terimlerle anlayalım.

Blockchain, verileri (kayıtları) bir bilgisayarda elektronik olarak depolayan bir tür veritabanıdır.

Blok = Kayıtları içeren bir boşluk

Zincir = Kayıtları birbirine bağlayan bir bağlantı

Bu nedenle, kayıtları içeren bağlantılı blok zincirine blok zinciri denir.

Tüm blok zincirleri veritabanlarıdır, ancak tüm veritabanları blok zinciri değildir. Veritabanı ve blok zinciri arasındaki fark, verileri nasıl sakladıklarıdır.

Blockchain ve Veritabanı

Bir veritabanı, büyük miktarda bilgi toplar ve kullanıcıların verileri kolayca ve aynı anda değiştirmesine izin vermek için bunları tablo biçiminde düzenler. Ayrıca, daha kapsamlı veritabanları, büyük verileri barındırmak ve hesaplama yapmak için güçlü bilgisayarlara sahip sunucuları kullanır. Bir şirket veya bir kişi genellikle bir veritabanına sahiptir; bu nedenle, erişimini kontrol eder ve yönetirler.

Öte yandan blockchain, belirli bir depolama kapasitesine sahip gruplar veya bloklar halinde veri toplar. Bir bloğun kapasitesi dolduğunda başka bir bloğa bağlanarak bir zincir oluşturur. Sonraki yeni eklenen bloğu izleyen tüm yeni kayıtlar yeni blokta derlenir.

Geleneksel bir veritabanından farklı olarak, bir blok zincirinin tek bir sahibi yoktur; bunun yerine, izni olan herkes tarafından erişilebilir. Bu nedenle blok zincirini kontrol edecek merkezi bir merkez olmadığı için merkezi olmayan sistem olarak da adlandırılır. Benzer şekilde blockchain teknolojisine Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) denir . Dağıtılmış bir kayıt defteridir ve kullanıcıların merkezi bir yetki olmadan verileri paylaşmasına veya eşler arası işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır.

Blockchain teknolojisi, bilinmeyen bir varlık – Satoshi Nakamoto (2008’de bir birey veya bir grup birey) tarafından halka açık bir bitcoin işlem defteri olarak icat edildi. Dijital bir belgeye zaman damgası eklemeyi ve kimsenin onu kurcalamamasını sağlamayı amaçlar. Çifte kayıtlarla ilgili sorunların çözülmesine ve devlet veya banka gibi üçüncü taraf bir aracı olmadan varlıkların güvenli işlemlerinin yapılmasına yardımcı olur.

Bu teknoloji internette çalışır ve veritabanları, bağlı bilgisayarlar veya düğümler, yazılım uygulamaları ve daha fazlası gibi farklı bölümlerden oluşur.

Örnek : Bir şirket, tüm işlemleri kaydetmek için muhasebesinde blok zinciri teknolojisinden yararlanabilir. Defter tutma, kafa karıştırıcı ve diğer tarafların kayıtlarını doğrulaması zor olabilecek işlemler için çift girişli muhasebe içerir. Bu kayıtları düzenlemek, silmek veya yeni bir kayıt eklemek gibi değişiklikler yapmak da kolaydır; bu nedenle, doğru olmayabilirler.

Blockchain’in kriptografi yardımıyla işlemleri güvence altına alarak onlara yardımcı olabileceği yer burasıdır. İşlemleri bloklar halinde saklamanın kurcalamaya karşı korumalı bir yolunu sunar.

Blockchain’in Bileşenleri Nelerdir?

componentsofblockchain

Blok zinciri mimarisi, altyapı veya donanım, veri, düğümler gibi ağ oluşturma, doğrulama, bilgi dağıtımı ve uygulamalar gibi çeşitli katmanlardan oluşur. Bazı bileşenlerini anlayalım.

Engellemek

Yukarıda açıklandığı gibi blok zinciri, veri veya kayıt içeren farklı bloklardan oluşan bir zinciri ifade eder. Ve her bloktaki veriler, blok zincirinin türüne dayanmaktadır . Örneğin, bir bankacılık blok zinciri, hesap numarası, hesap sahibinin adı, şube adı gibi bilgileri içeren bloklara sahip olacaktır.

Bir blok zincirindeki ilk blok, Genesis bloğu olarak bilinir ve tüm bloklar, kodlanmış ve hash edilmiş geçerli kayıtları içerir. Her bloğun kendi ve aynı blok zincirindeki bir önceki bloğun kriptografik karması vardır, bunları birbirine bağlar ve bir zincir oluşturur. Bu yinelemeli süreç, önceki blokların dijital imzalarla bütünlüğünü doğrular.

Hashing

Karma, her bloğa özgü bir parmak izi gibidir. Dijital verileri uzun bir harf ve sayı dizisine dönüştüren matematiksel bir işlev kullanılarak oluşturulan bir koddur. Bu 64 basamaklı onaltılık sayı, her bloğu ve içeriğini tanımlar ve bir kez oluşturulduktan sonra bloktaki herhangi bir değişiklik hash değerini değiştirir. Blockchain teknolojisi, Secure Hash Algorithm (SHA) 256 hashing kullanır ve işlemlerde yapılan herhangi bir değişikliği tespit etmek için oldukça kullanışlıdır. Ayrıca, tüm bloklar önceki bloğun hashlerini içerdiğinden güvenli hale getirir.

Bu nedenle, bir saldırgan bir bloktaki verileri değiştirirse, bir sonraki blok hala tehlikeye atılan bloğun eski karma değerine sahipken, karma değeri değişir. Bu nedenle, takip eden tüm bloklar kolayca izlenebilecek şekilde geçersiz hale gelir.

Varlıklar

Varlıklar maddi veya maddi olmayan olabilir. Maddi varlıklar arazi, ev, ekipman vb. gibi fiziksel kalemlerdir, maddi olmayan varlıklar ise fikri mülkiyet sözleşmeleri, telif hakları, patentler vb. gibi fiziksel olmayan kalemlerdir. İlginç bir şekilde, para hem maddi hem de maddi olmayan olabilir.

Dağıtılmış Eşler Arası (P2P) Ağı

Bir blok zincirindeki her işlem, verileri kontrol etmek için merkezi bir otoriteye sahip olmayan dağıtılmış bir Eşler Arası (P2P) ağda çalışır. Herkesin (erişimi olan) blok zincirine katılmasına izin verir ve ağa eklenen her bilgisayar bir düğümdür.

Bu nedenle, bir kullanıcı yeni bir blok oluşturduğunda, ağdaki her kullanıcıya gider ve hiç kimsenin değiştirmediğinden emin olmak için her düğüm bu yeni bloğu doğrulamalıdır. Doğrulama tamamlandığında, her düğüm yeni bloğu doğrudan kendi blok zincirine eklemeye başlar.

Ağda bulunan tüm düğümler, blokların geçerliliğini onaylayan ve değiştirilenleri reddeden bir fikir birliği yapar.

Blok Zinciri Türleri

blockchaintypes

Blockchain farklı türlerdedir ve kullanıcılar, türüne bağlı olarak birçok kullanım durumu için bu teknolojiden yararlanır. Bu nedenle, farklı blok zincir türleri şunlardır:

Genel Blok Zincirleri

Blok zincirler, herkesin bir işlemin doğruluğunu talep etmek veya doğrulamak için erişebileceği, merkezi olmayan, açık birden çok bilgisayar ağını kolaylaştırır. Kullanıcıların yeni bloklar oluşturmasına, blok zincirindeki tüm bloklara erişmesine ve verileri doğrulamasına olanak tanır.

Açık olduklarından ve mükemmel güvenliğe ihtiyaç duyduklarından, hisse kanıtı veya iş kanıtı gibi kavramlar kullanırlar. İşlemleri doğrulayan blok madencileri finansal olarak ödüllendirilir. Halka açık blok zincirleri esas olarak kripto para birimlerinin madenciliği ve değişimi için kullanılır .

Örnekler : Bitcoin, Litecoin ve Ethereum blok zincirleri.

Özel Blok Zincirleri

Özel blok zincirleri, blok zincirine kimin erişebileceğine, düğüm olarak eklenebileceğine ve kayıtları doğrulayacağına karar veren bir kişi veya kuruluş tarafından merkezileştirilir ve yönetilir. Genel blok zincirlerinden farklı olarak, özel blok zincirler açık değildir ve erişim kısıtlamaları sunar. Herhangi biri özel bir blok zincirine katılmak isterse, yöneticiden izin almalıdır.

Örnek : Hyperledger gibi B2B sanal para borsaları.

Konsorsiyum Blok Zincirleri

Bu izin verilen blok zincirlerini bir kişi yerine bir grup şirket veya kuruluş yönetir. Daha fazla güvenliğin keyfini çıkarmak için özel bir blok zincirinden daha merkezi değildirler. Sınırlı erişime izin verir ve mevcut düğümler fikir birliği sürecini belirler.

Ayrıca, üye düğümlerin işlemleri başlatma veya kabul etme izni varken işlemleri başlatmak, almak ve doğrulamak için bir doğrulayıcı düğüm oluşturur. Burada kullanıcılar, gelişmiş verimlilik ve ölçeklenebilirlik ile dijital varlıkları bir blok zincirinden diğerine aktarabilir.

Örnek : Konsorsiyum blok zincirleri Quorum ve Corda gibi ödemelerde ve bankacılıkta kullanılır.

Hibrit Blok Zinciri

Hibrit blok zincirler, özel ve genel blok zincirlerinin özelliklerini birleştirir. Merkezileştirilmiş veya merkezi olmayan hale getirilebilirler ve kuruluşların genel bir blok zinciri ile birlikte izin tabanlı bir özel blok zinciri kurmalarına izin verirler. Böylece kuruluşlar, blok zincirindeki veri erişimini ve kamuya açık olarak hangi verilere erişileceğini kontrol edebilir.

Örnek : IBM Food Trust gibi gayrimenkul ve perakende sektörlerinde kullanılır.

Blockchain İşlemi Nasıl Çalışır?

Bir blok zincirinde tipik bir işlem şu şekilde gerçekleşir:

1. Adım: İşlem talebi

İlk olarak, bir kişi gayrimenkul, bankacılık, kripto para birimi, kayıtlar, sözleşmeler vb. içeren bir işlem talep eder.

2. Adım: Dağıtım

İstenen işlem, dünya genelinde bulunan düğümler aracılığıyla eşler arası ağda yayınlanır.

3. Adım: Doğrulama

Ağdaki düğümler, algoritmaları kullanarak ve karmaşık denklemleri çözerek işlemi doğrular. İşlemi meşru bulurlarsa kayıtlar blokların içine girilir.

Adım 4: Blok zincirine blok ekleme

İşlem tamamlandıktan sonra yeni oluşturulan blok, kriptografi ve şifreleme ile bir önceki blok ile zincirlenir. Bir hash koduna sahiptir ve önceki bloğun hash kodunu içerir. Bu blok ayrılan alanını doldurduktan sonra, bir sonraki blok doldurmaya ve önceki bloğa bağlanmaya başlar; dolayısıyla uzun bir işlem zinciri oluşur. Bu, blok zincirindeki herkes için değişmez ve şeffaftır.

Blockchain İşlem Güvenliğini Nasıl Sağlar?

Blok zinciri, bir işlemin güvenliğini sağlamak için kriptografi, karma, iş kanıtı vb. gibi çeşitli tekniklere sahiptir. Güvenlik tekniklerinden bazıları şunlardır:

Değişmezlik

Blok zincirindeki değişmezlik, kimsenin blok zincirine girilen verileri değiştiremeyeceği anlamına gelir. Bunun nedeni, her bloğun benzersiz bir karma koduna ve bir önceki bloğa atıfta bulunan başka bir karma koduna sahip olmasıdır. Kriptografik karma kodları tersine mühendislik yapılmamıştır. Bir işlem verisinde hata olması durumunda düzeltme için yeni bir kayıt girebilirsiniz. Bu durumda, her iki kaydı da gösterecektir. Bu nedenle, hata veya çift giriş şansı yoktur.

Kronolojik Yapı

Bir blok zincirindeki her blok, kronolojik ve doğrusal sırada saklanır, yani her zaman bir blok zincirinin sonuna eklenirler. Ve her bloğun bir hash’i ve bir öncekinin hash’i vardır. Bu moda, binlerce blok içerebilen blok zinciri boyunca takip edilir. Bu nedenle, kayıtları değiştirmek için tüm yolu geri çekilmek zordur.

Birisi bir bloğu değiştirmeyi başarsa bile, bunu diğer tüm bloklar için yapmak zorunda kalacak ve bu da önemli ölçüde çaba, kaynak, hesaplama gücü ve zaman alacaktır. Bu, kullanıcılara bloğu doğrulamak ve güvenliğin ihlal edilip edilmediğini bulmak için zaman verir. Böyle bir hacklemenin maliyeti engelleyici ve çoğu zaman verimsiz olabilir.

İş Kanıtı (PoW)

Karma, kurcalamayı azaltmak için mükemmel bir yol olsa da, saldırganlar bir bloğu değiştirmek ve sonraki blokları yeniden hesaplamak ve tüm blok zincirini geçerli kılmak için güçlü bilgisayarlar kullanarak bir blok zincirini hackleyebilir.

Buna karşı koymak için blockchain, yeni blok oluşturmayı yavaşlatan bir mekanizma olan Proof of Work’ü kullanır. Çözülmesi biraz çaba gerektiren karmaşık bir hesaplama parçasıdır. Ayrıca sorunu çözmek, sonuçları doğrulamaktan daha fazla zaman alır. Bu nedenle, iş ispatını hesaplamak ve yeni bir blok eklemek, bloğu ve ondan sonraki blokları değiştirmekten çok daha zor hale gelir. İş kanıtı bu şekilde blok zincirlerini güvenli hale getirir.

Çoğu zaman insanlar PoW ve PoS’u karıştırır, bu yüzden çabucak anlarlar.

Hisse Kanıtı (PoS)

Proof of Stake, işlemleri doğrulamak için kriptografik algoritmalar kullanır. Örneğin, madencilikte doğrulama, hisseleri olarak adlandırılan, işgal ettikleri coin sayısına bağlı olarak seçilen bir doğrulayıcı tarafından yapılır.

Kullanıcılar teknik olarak madencilik yapmazlar veya ödüllendirilmezler, ancak bloklar oluştururlar. Sürece katılanlar madeni para kazanır ve daha fazla hisseye sahip olanlar daha fazla madencilik gücüne sahiptir. Doğrulayıcı olarak seçilme şanslarını artırır.

Blockchain’in Avantajları ve Sınırlamaları

advantagesandlimitations

Avantajlar 👍

Blockchain’in faydaları şunlardır:

Kesinlik

Tüm işlemler, bir blok zinciri ağındaki binlerce düğüm tarafından doğrulanır. Hataları ortadan kaldıracak ve daha fazla veri doğruluğu sağlayacak kadar güçlüdür. Bir hata yapılsa bile, diğer bilgisayarlar bunu çabucak fark edebilir. Ve bu hata geçerli olacaksa, ağdaki toplam bilgisayarların en az %51’inin aynı hatayı yapması gerekir ki bu özellikle Bitcoin gibi büyük bir blok zinciri söz konusu olduğunda neredeyse imkansızdır.

ademi merkeziyetçilik

Hiçbir merkezi hub, bir blok zincirini kontrol etmez veya yönetmez; bunun yerine, ademi merkeziyetçidir. Bu, onu yönetecek tek bir kişi veya kuruluş olmadan binlerce bilgisayardan oluşan bir ağın ona erişebileceği anlamına gelir. Blok zincirindeki herhangi bir değişiklik, ağdaki izinle her düğüme anında yansır.

Maliyet verimliliği

Blockchain, işlem maliyetleriyle birlikte bir işlemi onaylamak için herhangi bir üçüncü tarafı içermez. Örneğin, bankalar veya ödeme işlemcileri, bir işlemi gerçekleştirmek için küçük bir miktar ücret alır. Böylece Bitcoin gibi blockchain teknolojisini kullanarak ödeme işlemleri gerçekleştiren işletmeler çok fazla maliyet tasarrufu sağlayabiliyor.

Hız

Geleneksel bankacılık sistemleri, ödemenin başlangıcından tutarın hesabınıza yansıdığı ana kadar çok zaman alır. Ayrıca finans kuruluşları sadece belirtilen çalışma saatleri ve günlerinde faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla, tutarın son olarak bankanıza yansıması günler alabilir. Öte yandan, blockchain durdurulamaz. 24/7/365 aktiftir ve işlemlerin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Uluslararası ödemeler için de oldukça avantajlıdır.

Değişmezlik

Güvenilir şifreleme mekanizması, kriptografik karma ve blokların kronolojik zincirlenmesi nedeniyle tüm kayıtlar bir blok zincirinde değişmez veya değiştirilemez . Bu nedenle, verileri değiştirmek veya silmek mümkün değildir.

Güvenlik

securityblockchain

Bir blok zincirine bir işlem eklendiğinde, binlerce güçlü bilgisayar, bir bloğa eklemeden önce kaydın gerçekliğini doğrular. Blockchain teknolojisi, doğrulama için karmaşık hesaplamalar ve algoritmalar kullanır ve tanımlama için her bloğa benzersiz bir karma atar.

Saldırgan bir şeyi değiştirse bile, hatayı tanımlayabilen ve bloğu ve onu takip eden blokları geçersiz kılabilen tüm düğümler tarafından hemen görünür hale gelir. Bu nedenle, yüksek düzeyde güvenlik sunar.

şeffaflık

Merkezi bir otoriteye sahip olmayan blok zincirlerinin çoğu, halka açık blok zincirleri gibi açık kaynaklı yazılımlardır. Herkesin koda erişmesine ve denetçilerin güvenlik için incelemesine izin verir. Ağdaki herkes yükseltme veya değişiklik önerebilir ve kullanıcıların çoğunluğu kabul ederse kabul edilebilir. Bu şekilde blockchain, geleneksel sistemlerden daha yüksek şeffaflık sunar. Ayrıca, gizliliğinizi korumak için anonim kalabilirsiniz .

Sınırlamalar

Yasa dışı aktiviteler

Blockchain, kullanıcılara güvenlik ve gizlilik sunmasına rağmen birçok yasa dışı faaliyeti ve ticareti kendine çekiyor. Blockchain tabanlı para birimleri ve hizmetlerle ilgili birçok hırsızlık ve ihlal vakası var.

Çevresel kaygılar

Bitcoin gibi blok zinciri ağları, madenciliği yapmak ve işlemleri doğrulamak için büyük miktarda elektrik tüketir ve bu da çevreyi etkiler.

Ölçeklenebilirlik sorunları

Blok zincirler geleneksel finans kurumlarından daha hızlı olmasına rağmen, ölçeklenebilirlik hala bir sorundur. Küresel ölçekte ölçeklenmeleri zordur ve bunu yaparken verimsizliğe neden olabilirler. Bununla birlikte, bugünlerde Ethereum’un Yenilikçi Katman 2’si (L2) gibi ölçeklenebilirliği geliştirmek için yeni gelişmeler ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, birçoğu hala blok zincirinin artılarının eksilerini gölgede bıraktığını ve bu nedenle blok zincirinin çeşitli uygulamalarda ve endüstrilerde küresel olarak artan bir şekilde benimsendiğini görüyor.

Blockchain ve Bitcoin

blockchainvsbitcoin

Blockchain ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama var. Birçoğu, aynı olduklarını düşünerek blok zincirini bitcoin ile karıştırıyor.

Eh, kesinlikle aynı değiller!

Blockchain bir teknolojidir, bitcoin ise bir blockchain uygulamasıdır. Blockchain, verilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin verir, ancak düzenlemeye izin vermez, bu da onu Bitcoin ve diğer FinTech hizmetleri için güvenli hale getirir.

Bitcoin hakkında konuşmak, blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir dijital para birimidir (kripto para birimi). Üçüncü bir taraf veya yönetim organı olmayan eşler arası bir sistemdir ve bir işlem (veya ödeme) defterini depolamak için blok zinciri kullanır. Şu anda, Bitcoin madenciliği ve yönetim işlemleri ağda toplu olarak yapılmaktadır.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), halka açık ve açık kaynaklı bir deftere sahiptir. Herhangi bir banka dahil olmadan veya onlara ücret ödemeden Bitcoin ödemeleri göndermenize ve almanıza olanak tanır.

Blockchain’in Kullanım Alanları

Blockchain şimdi onlara güvenlik, şeffaflık, mahremiyet ve daha fazlasının faydalarını sunmak için çeşitli endüstri dikeylerinde yayılıyor. Halihazırda blok zincirini benimsemiş olan önde gelen şirketler IBM, Siemens, Walmart ve daha fazlasıdır.

Blockchain’in bazı kullanımlarına bakalım.

Kripto para

Bitcoin, piyasadaki tek kripto para birimi değil. Kripto para birimleri, işlem kayıtlarını bir defterde (blockchain) güvenli bir şekilde saklamak için güçlü kriptografi kullanan dijital para birimleridir. Merkezi bir otorite bunu yayınlamaz ve kontrolü merkezi değildir.

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Namecoin (NME), Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP), TRON (TRX) ve daha pek çok kripto para birimi vardır.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, dijital, blok zinciri tabanlı önerilen sözleşmelerdir. İnsan etkileşimini içermeden uygulanabilir veya yürütülebilirler. İki akit taraf arasında bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır; blok zinciri bununla ilgilenir. Sonuç olarak, işlem otomasyonu sunar ve taraflar arasındaki sürtünmeyi azaltır.

Bankacılık ve Finans

UBS gibi bazı bankalar, daha hızlı işlem hızı ve düşük maliyetleri nedeniyle blok zinciri uygulamakla ilgileniyor. Buna ek olarak, çeşitli hisse senetlerinin tokenleştirilmesi gerçekleşiyor ve İlk Para Teklifleri (ICO’lar) ve Güvenlik Simgesi Teklifleri (STO’lar) gibi yeni finansal hizmetler de ortaya çıkıyor. Bu hizmetler, gayrimenkul gibi maddi varlıkların tokenleştirilmesine yardımcı olabilir.

Tedarik zinciri

Blockchain, gıda tedariki, mobilya, yazılım geliştirme ve elmas gibi değerli emtia madenciliği gibi tedarik zinciri alanlarında uygulanmaktadır.

Sağlık hizmeti

healthcare

The Wall Street Journal’a göre Ernst & Young, hükümetlere, havayollarına, işverenlere ve diğerlerine koronavirüse karşı bağışıklığı olan ve antikor testlerinden geçenleri takip etmede yardımcı olmak için blok zinciri kullanıyordu. Çin ayrıca sağlık sigortası işlemlerini hızlandırmak için blockchain kullandı.

Diğer kullanımlar : Blockchain ayrıca CryptoKitties, P2P enerji ticareti, alan adları ve belgelerin, gönderilerin ve ürünlerin doğrulanması gibi video oyunlarında da kullanılır.

Blockchain’in Tarihi

Blockchain yeni bir teknolojidir, ancak bu kavramın bazı unsurları uzun süredir varlığını sürdürmektedir. Bazı dikkate değer olaylar, blockchain teknolojisinin temeli ile sonuçlandı. Bu tür önemli olayların kısa bir zaman çizelgesini alalım.

blok zinciri geçmişi

2008

 • Eşler arası elektronik nakit sistemi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı.

2009

 • Satoshi Nakamoto ve bilgisayar bilimcisi Hal Finney arasında ilk başarılı Bitcoin (BTC) işlemi gerçekleşti.

2010

 • Florida merkezli bir programcı olan Laszlo Hanycez, Bitcoin kullanarak ilk resmi satın alımını tamamladı. O sırada 60 dolar değerinde 10.000 BTC’yi transfer ederek iki Papa John’s Pizza satın aldı. Şu anda, 438 milyon dolar değerindeler.
 • Şu anda, Bitcoin’in resmi piyasa değeri 830 milyar dolar.

2011

 • Wikileaks, Electronic Frontier Foundation ve diğerleri gibi birçok kuruluş Bitcoin’i bağış olarak kabul etmeye başladı.

2012

 • Bitcoin geliştiricisi Vitalik Buterin, Bitcoin Magazine’i piyasaya sürdü.
 • Popüler televizyon programı ‘The Good Wife’da blockchain ve kripto paradan ilk kez bahsedildi. Bu, blockchain’in pop kültürüne ilk girişiydi.

2013

 • Bitcoin’in piyasa değeri 1 milyar doları aştı.
 • BTC fiyatı ilk kez 100 doların üzerine çıktı.
 • Vitalik Buterin, Bitcoin dışında başka birkaç blok zinciri uygulaması olabileceğini önermek için “Ethereum Projesi” adlı bir makale yayınladı.

2014

 • Overstock.com, The D Las Vegas Hotel ve ünlü Gaming şirketi Zynga gibi şirketler Bitcoin üzerinden ödeme kabul etmeye başladı.
 • PayPal , sistemlerinin Bitcoin ile entegrasyonunu duyurdu.
 • 200’den fazla blockchain firmasından oluşan bir grup, farklı sektörlerde blockchain uygulamasının yeni yollarını bulmak için R3 adlı bir grup olarak bir araya geldi.
 • Buterin’in Ethereum Projesi, 18 milyon dolardan fazla para toplamak için İlk Para Teklifi (ICO) aracılığıyla başarılı bir şekilde kitle fonlaması kazandı. Bu, blockchain teknolojisi için yeni yollar açtığı için blockchain tarihindeki en önemli olaydı.

2015

 • BTC ile ödeme kabul eden 100.000’den fazla tüccar var.
 • NASDAQ ve San-Fransico blok zinciri şirketleri, özel şirketlerde hisse ticareti yapmak için teknolojiyi test etmek için bir araya geliyor.

2016

 • Teknoloji devi IBM, daha iyi bulut tabanlı iş çözümleri için bir blok zinciri stratejisini duyurdu.
 • Blockchain ve kripto para birimi Japonya’da yasallaştırıldı.

2017

 • BTC’nin fiyatı ilk kez 1000 doların üzerine çıktı.
 • Kripto para biriminin piyasa değeri 150 milyar doları aşıyor.
 • Dubai hükümeti, 2020 yılına kadar blockchain destekli olacaklarını açıkladı.
 • BTC fiyatları 19.783.21 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
 • JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, blockchain teknolojisi ile bir geleceğe inandığını belirtti. Bu, blok zinciri sistemine tüm Wall Street’ten bir güven oyu verdi.

2018

 • Barclays ve Citi gibi dev bankalar, IBM tarafından geliştirilen blok zinciri tabanlı bankacılık platformuna kaydoldu.
 • Facebook, bir blok zinciri grubu kurmayı taahhüt etti ve gelecekte herhangi bir zamanda Facebook’un kendi kripto para biriminin ortaya çıkma olasılığının olduğunu ima etti.

2019

 • New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), kripto ticareti için dijital bir cüzdan şirketi olan Bakkt’ın kurulduğunu duyurdu.
 • Çin Devlet Başkanı Ji Xinping, blok zinciri teknolojisini halka açık bir şekilde benimsedi ve Çin Merkez Bankası kendi kripto para birimini oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı.
 • Twitter & Square CEO’su Jack Dorsey, kripto endüstrisindeki bazı gelecek planları üzerinde çalışmak için Square’de blockchain mühendislerini işe alacaklarını duyurdu.

2020

 • PayPal’da kripto para birimleri satın almak, satmak ve elde tutmak mümkün hale geldi.
 • “Sand Dollar”, Bahamalar’ın piyasaya sürdüğü dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimi oldu.
 • 2020’nin sonunda, Bitcoin 30.000 dolar seviyesine yükselmeyi başardı.
 • COVID-19 senaryosu sırasında blockchain teknolojisi, hasta bilgilerini ve araştırma verilerini depolamak için en önemli teknoloji haline geldi.

Blockchain sadece Bitcoin ile ilgili değildir. Önceki yıllarda blok zincirinin muazzam popülaritesinin ardındaki neden Bitcoin olsa da, şimdi çok daha fazlası var. Şu anda, çeşitli sektörlerde çok sayıda blockchain teknolojisi uygulaması bulunmaktadır.

Sonuç 👩‍🏫

Blockchain, yüksek düzeyde güvenlik ve şeffaflığa sahip gelişmiş bir teknolojidir. Blockchain hakkında artan farkındalıkla birlikte, giderek daha fazla kuruluş bunu endüstriler arasında benimsiyor. Bu nedenle, bu teknolojinin kalması muhtemeldir ve gelecekte daha fazla kullanım alanı bulacaktır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

One thought on “Blockchain Teknolojisi: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.