Bulut - Cloud Teknolojileri

Bulut depolama servisleri arasından en iyisi daha iyi?

Bulut depolama servisleri arasından en iyisi daha iyi?

Bulut depolama servisleri arasından en iyisi daha iyi?

Bulut depolama servisleri arasından en iyisi daha iyi? Geleneksel olarak, veri depolamalarını merkezileştirmek isteyen kuruluşlar, yerinde bir dosya sunucusunu çalıştırmak ve sürdürmek için para harcamak zorunda kaldılar. Ancak zaman değişti. Bugün, yalnızca çok daha uygun maliyetli olmakla kalmayıp aynı zamanda günlük işlemleri de kolaylaştıran bir bulut depolama çözümüne yatırım yaparak veri yönetiminizi basitleştirmek mümkündür. 

Örneğin, müşterinize veya ekip üyenize birkaç hantal ek içeren bir e-posta göndermeyi denediyseniz, bunun gerçek bir baş ağrısı olabileceğini bilirsiniz. Özellikle müşteri açısından, işletmenizin teknolojik olarak eski olduğu izlenimini yaratabilir. Bunun nedeni, bu günlerde internetin yardımıyla verileri buluttan doğrudan muhatabın cihazına getiren ve veri aktarımlarını hızlı ve basit hale getiren indirme bağlantılarını kullanmanın çok daha kolay ve daha güvenli olmasıdır.

Ancak bu, bulutun sunduğu şeylerin yalnızca bir örneğidir. Gerçekte, bulut depolama, terimin önerdiğinden çok daha fazlasını sunar, günümüzde bulut sağlayıcıları ekstra yol kat etme eğilimindedir ve artık yalnızca kullanışlı bir veri deposu değildir. Siber güvenlik hizmetlerinden donanım tekliflerine kadar, bulut sağlayıcıları, iş yapma şeklinizi değiştirecek ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına tam olarak odaklanmanıza olanak tanıyan bir dizi kullanışlı özellik sağlama yeteneğine sahiptir.

Tek potansiyel dezavantajı, özellikle belirli paylaşım ve işbirliği özelliklerini arıyorsanız, oldukça bunaltıcı olabilen mevcut seçeneklerin çeşitliliğidir. Bu nedenle, her şeyi anlayabilmek ve doğru satın alma kararını vermek için nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair hızlı bir kılavuz hazırladık.

Bulut tedarikçisi seçme: Hangi depolama planına ihtiyacım var?

Bulut sağlayıcılarının büyük çoğunluğunun müşterilere çok çeşitli farklı depolama planları sunarak ihtiyaçlarınıza ve bütçe taleplerinize en uygun planı seçmeyi kolaylaştırdığını bilmek sizi memnun edecektir. Bulut sağlayıcıları, yüklediğiniz dosyaların ne kadar büyük olabileceğine ilişkin kapasite veya kısıtlamalar söz konusu olduğunda genellikle sınırlamalarla kısıtlanan oldukça basit bir ücretsiz katman sunma eğilimindedir. Bu seçeneklerden birini seçmek paradan tasarruf etmenize yardımcı olur, ancak önemli bir iş üzerinde çalışırken temel dosyaların tam olarak senkronize edilemediğini keşfettiğinizde kendinizi pişman olarak bulabilirsiniz.

Layer Sistem, ekip üyelerinin paylaşması için genel bir bulut klasörü sağlar

Ücretini ödemeniz gereken bir seçeneği belirlemek, verilerinize daha fazla esneklik kazandıracak ve bir yönetim konsolu aracılığıyla size daha fazla denetim sağlayacaktır. Bu konsollar aracılığıyla dosya düzeyinde erişim denetimlerini nasıl uygulayacağınızı seçebilir ve hangi kullanıcıların bulut depolama alanınıza erişebileceğine karar verebilirsiniz. Ek olarak, çalışanlara bazı idari yetkiler vermenizi sağlayan katmanlı yönetim özelliklerine dikkat edin. Bu, yeni kullanıcılar ekleme, parola değişiklikleri yapma veya erişim isteklerini gerçekleştirme gibi özellikleri yönetebilecekleri anlamına gelir .

Muhtemelen şimdiye kadar tahmin edebileceğiniz gibi, ücretli hizmet çok sayıda özellik sunma eğilimindedir, bu nedenle fiyatları ayda birkaç pounddan başlayan bu seçeneği seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ancak, özellikle kuruluşunuz çok büyük miktarda veriyle çalışmayı gerektiriyorsa, tüm kullanıcılarınız için sınırsız bulut depolama alanıyla birlikte gelen gelişmiş bir plan seçmeyi düşünebilirsiniz. Bu hizmetler oldukça uygun fiyatlı olma eğilimindedir ve bu şaşırtıcı gelebilir.

Bir bulut depolama seçme: Maliyetleri nasıl kontrol edebilirim?

Düşük maliyetli bulut depolama aramanın ne kadar önemli olduğunun altını çizmiş olsak da, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak ve gereksiz gigabaytlara para harcamadığınızdan emin olmak yine de iyi bir fikirdir.

Hangi kullanıcıların hizmete de erişebileceğini düşünmeye değer. Bulut depolama maliyeti, ona kaç kişinin erişmesi gerektiğine göre hesaplanır ve işletmenizin tüm üyelerinin bunu yapması gerekmez. İyi haber şu ki, daha fazla kullanıcı eklemeniz gerekirse, dinamik bir yükseltme yoluyla gelecekte birçok plan değiştirilebilir. Bununla birlikte, eski sürüme geçmek her zaman o kadar basit değildir, bu nedenle tam olarak taahhütte bulunmadan önce hizmetin şartlarını her zaman karmaşık bir şekilde okumaya değer.

Bazı iyi tavsiyeler, bulut depolama alanınıza kaç kullanıcının erişebileceğini kısıtlayan bir planla gitmeyi seçerseniz, çalışanlara orada neleri kaydetmelerine izin verildiğini bildiren bir politika oluşturmanız akıllıca olacaktır, böylece bulut depolama alanınız dağınık hale gelmez. gereksiz bilgi Ancak, bunu başarmanın zor olduğu düşünülüyorsa, depolama kotaları da dahil olmak üzere hesap kullanım kontrollerini uygulayabilecek bir bulut depolama sağlayıcısı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, başlangıç ​​iş planlarının biraz yanıltıcı reklamlar kullandığına tanık olduğumuzun farkında olmakta fayda var. Alıntı yaptıkları rakam aslında tüm kuruluş için elde etmeyi bekleyebileceğiniz tam depolama miktarı olduğunda, her kullanıcı için belirli bir depolama alanı teklif etmelerini önerdiler. O halde, planın kullanıcı başına bir depolama izni olduğundan bahsetmiyorsa, bunun muhtemelen tüm şirket için belirli bir miktarda depolama alanı olduğu anlamına geldiğini unutmayın.

Ayrıca daha uzun bir taahhütte bulunarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Tüm sağlayıcılar ödemeyi aylık olarak kabul eder, ancak yıllık bir sözleşmeye kaydolursanız sunulan önemli indirimler vardır.

Bir bulut depolama seçme: Dosya senkronizasyonu

Senkronizasyon aracıları dosyalarınızı güncel tutar ve bazıları bant genişliği sınırları uygulayabilir

Gerçek zamanlı dosya senkronizasyonu, bulut depolamayı fevkalade kullanışlı hale getirir ve kurulumu kolaydır. Çoğu durumda, yönetim konsolu, kullanıcılara bir senkronizasyon aracısını indirmek ve işbirliği grubuna katılmak için tıklayabilecekleri bir bağlantı içeren bir e-posta daveti göndermek için kullanılabilir.

Box Drive aracısı, buluttaki tüm dosyalarınıza kolay erişim sağlar

Ancak, kayıt işleminin kullanıcının bulut hesabı için bir parola sağlamasını gerektirdiğini unutmayın. Tüm olağan uyarılar burada geçerlidir: parola güvenli olmalı ve kolayca tahmin edilememelidir. İyi sağlayıcılar, parolaların belirli bir biçime ve güce bağlı kalmasını sağlayan politikalar belirlemenize olanak tanıyan yönetici denetimleri sunar .

Aracı yüklendikten ve kullanıcı oturum açtıktan sonra, en son dosyalar her kullanıcının bilgisayarına otomatik olarak indirilmeye başlar. Çok sayıda büyük belgeyle çalışıyorsanız, kullanıcıların neyin otomatik olarak eşitleneceğine ve neyin bulutta bulunacağına karar vermesine olanak tanıyan bir aracı arayın. Yine de uyarılırsınız, bu durum, herhangi bir nedenle internet erişimini kaybederlerse, personel için engel teşkil edebilir. Geçmişte, Virgin Media hizmet kesintisinden etkilenen ve dört saatten fazla bir süredir bulut dosyalarımıza erişemeyen birçok Birleşik Krallık şirketinden biriydik.

Box yönetici portalı, tüm dosya paylaşım etkinliklerine genel bir bakış sunar

Her şeyin yolunda gittiğini varsayarsak, bulut hizmetleri ayrıca kişisel web portalları sağlar, böylece her kullanıcı verilerini görüntüleyebilir, dosya yükleyebilir veya indirebilir ve klasörleri ekip üyeleriyle paylaşabilir. Dosya sürümü oluşturma, silinen dosyaların kurtarılmasına veya önceki bir sürüme döndürülmesine izin veren çok değerli bir özelliktir.

Belgelere kolay erişim sağlayan zengin bir masaüstü uygulaması

Son bir değerli özellik, portalda bir web bağlantısı oluşturup bu bağlantıyı onlara e-postayla göndererek büyük dosyaları diğer kullanıcılara veya harici istemcilere gönderme yeteneğidir. Daha fazla güvenlik için, bağlantıları parola ile korumanıza ve indirme limitleri ile son kullanma tarihleri ​​uygulamanıza izin veren bir hizmet arayın.

Bazı sağlayıcılar ayrıca harici istemcilerin kendi kimlik bilgilerine ihtiyaç duymadan davet yoluyla bulut havuzunuza dosya göndermesine olanak tanır.

Bir bulut depolama seçmek: Avantajları nelerdir?

İş bulut depolama hizmetleri çok sayıda avantaj sağlar. Size para kazandırabilir ve üretkenliği artırabilirler ve birçoğu Office 365 gibi diğer uygulamalar ve bulut hizmetleriyle entegrasyon sunar.

Mobil desteğin, Android ve iOS için uygulamalarla genel olarak iyi olmasına rağmen , yetenekler açısından önemli ölçüde değişebileceğini belirtmekte fayda var , bu nedenle, ihtiyacınız olan özelliklere sahip olanı görmek için her sağlayıcıyı kontrol etmeye değer.

Bu makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.