Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm

Dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramlarının doğru anlaşılması için öncelikle her iki kavramın da kökeni olan “dijital” kelimesinin anlamanı doğru algılamak gerekiyor.

Dijital kelimesi, Fransızca kökenlidir ve kökeni itibari ile sayısallaştırmak anlamına gelir. Günümüzde ise bilgilerin elektronik hale getirilmesi anlamında kullanılan ve oldukça geniş kapsamlı bir terimdir.

Yani günümüz çağının bilgi çağı adıyla anılmasının nedeni, daha önceki çağlarda bilgi olamamasından değil, bu çağda bilginin, elektronik ortamda, hem çok hızlı hem de her an her yerden, herkes tarafından ulaşılabilir bir formda bulunması nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır hatta bu nedenlerle, bu çağa, dijital çağ veya dijital bilgi çağı da denmektedir.

Bu nedenle günümüzde, çağın gereği olarak, kişi veya kurumların gösterdiği varlık, aynı zamanda dijital olarak da ne kadar varlık gösterdikleri anlamına gelmektedir.

Sosyal medyadan tutun da iletişim kanallarınıza kadar ister kişi ister kurum olun, günün sonunda ne kadar dijitalseniz o kadar varsınız algısı kaçınılmaz bir şekilde hayatlarımız sarmaktadır.

O zaman yukarıdaki bilgilerin de ışığında, özellikle ticari ve kurumsal açıdan bu iki kavramı ele alalım;

Dijitalleşme Süreci

Dijitalin köken olduğu dijitalleşme kavramı ekinden de anlaşılabileceği gibi daha çok bir süreci tanımlar, aslında dijitalleşme dediğimiz şeyle günlük hayatımızda artık sürekli duyduğumuz “e-“ başlığı altında hemen her gün karşılaşmaktayız örneğin; E-posta, e-devlet, e-fatura vb… Bilgilerin ve işleyişlerin bu elektronik ortamlara taşınması, dijitalleşme dediğimiz kavramın özüdür. Bizim için eskiden gerçek mekanlarda yapılan bir çok şey artık bilgisayar veya akıllı cihazlar üzerinden çok hızlı bir şekilde ve bir kaç tıkla gerçekleştirilebilir hale gelmiş durumda.

İşte dijitalleşme tüm bu süreçlerin elektronik ortamda olmasını sağlayan, bilgininin ve işleyişin elektronik hale getirilmesi durumudur. Bir kitabı elektronik hale getirseniz o kitap dijitalleşir ve adı e-kitap olur gibi…

Peki sıklıkla aynı anlamda kullanıldığını gördüğümüz dijital dönüşüm nedir? Bu kavramın dijitalleşmeden farkı nedir?

Dijital Dönüşüm

Evet dijitalleşme ile çok yakın bir kavram gibi duran “Dijital Dönüşüm” kavramı aslında dijitalleşmenin alt bir koludur ve daha çok günümüzde yine çok sık duyduğumuz endüstri 4.0 teknolojisinin bir konusudur. (Endüstri 4.0 da nedir diyorsanız, “Endüstri 4.0 Nedir?” yazımızı okumak için buraya tıklayınız.)

Çünkü; dijitalleşme aslında birbirine bağlı bir yapıyı işret etmez, başka bir deyiş ile e-postanız var diye e-faturanız da var gibi bir durum söz konusu değildir fakat kurum olarak muhasebeden, yönetime, iletişimden, üretime tüm alanlarda dijitalleştiğinizde tüm bu elektronik alt yapıyı birbirine bağlayıp, birlikte çalışan ve yine elektronik olarak denetlenen ve yönetilen bir organizma haline getirdiğiniz sürece ise dijital dönüşüm diyoruz.

Yani eğer her alanda dijitalleşmediyseniz ve bu alanları yapay zeka veya türevi bir denetimle otomatik olarak yönetilen / denetlenen bir duruma getirmediyseniz dijital dönüşüm geçirmiş olmuyorsunuz diyebiliriz ki bu aynı zamanda teknoloji olarak endüstri 4.0’a geçmek demek olduğu için de dijital dönüşüm daha çok endüstri 4.0’ın konusudur diyebiliriz.

Konuyu özetleyecek olursak; Dijitalleşme ve onun sonucu olarak ortaya çıkan dijital dönüşüm kavramları yakın görünmekle beraber birbirinden ayrı iki kavramdır fakat geleceğin büyük bir hızla inşa edildiği günümüzde, çok hızlı bir şekilde gelmekte olan bu gelecekte, kurumumuzun varlık gösterip göstermeyeceği, bu iki kavramın da şirketimizde var olup olmamasına bağlıdır.

Nasıl ki geçmişte bilgisayarsız devam etmeye çalışan, teknolojiye direnen kurumlar, zaman içinde elendi ve yok oldu, günümüzde de dijital bilgi çağı, getirdiği bu yeni standartlarla ne kadar dijitalleştiğimize ve dijital dönüşümümüzü ne kadar tamamlayıp tamamlamadığımıza bağlı olarak, gelecekteki kurumsal varoluş kaderimizi belirleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.