MakaleYapay Zeka

ChatGPT yi kullanmanızın önünde tek bir engeliniz var!

ChatGPT Nedir?

ChatGPT California merkezli araştırma şirketi OpenAl tarafından geliştirilmiştir. İnsan dilini anlayabilen ve oldukça ayrıntılı metinler üretebilen bir sohbet robotudur.

ChatGPT yi diğerlerinde farklı kılan şey nedir?

Aslında birkaç yıldır metin üreten teknolojiler var ama ChatGPT deki en önemli fark bu teknolojinin neredeyse başka bir insanla konuşuyormuş gibi etkileşimde bulunacak bir ara yüzünün olması. ChatGPT büyük bir dil modelidir (LLM). Büyük Dil Modelleri (LLM’ler), bir cümlede hangi kelimenin geleceğini doğru bir şekilde tahmin etmek için büyük miktarda veriyle eğitilir.

İlk dil modellerine göre, insan yapay zeka eğitmenleri tarafından sağlanan çok sayıda soru ve yanıtla beslenerek ince ayar yapılmış versiyonudur. Çok sayıda veri kümesine dahil edildiği için hedef bilgiyi belirleme, doğru bilgileri toplama ve doğal bir şekilde yanıt oluşturma konusunda etkileyici seviyededir ve bozmak önceki sohbet robotlarına göre daha zor.

Eski robotlarda uygunsuz ve eğitim almadığı konularda takılma yaşanırken ChatGPT , uygunsuz soruları reddedecek ve eğitilmediği konular hakkında da yanıtlar üreterek uydurma sorulardan kaçınacak şekilde tasarlanmıştır. ChatGPT verileri 2021 öncesine dayanmaktadır ve 2021 sonrası dünya hakkında hiçbir şey bilmediği için bazı temel sınırlılıkları var.

InstructGPT deney raporunda “Genel olarak, sonuçlarımız, insan tercihlerini kullanarak büyük dil modellerine ince ayar yapmanın, çok çeşitli görevlerdeki davranışlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini, ancak güvenlik ve güvenilirliklerini iyileştirmek için yapılması gereken çok iş olduğunu gösteriyor.” denilmiştir.

ChatGPT mükemmel sonuçlar mı veriyor?

ChatGPT, AI metin üretiminin evriminde ileriye doğru büyük bir adım olsa da, yanılmaz değildir. Hukuk eğitimi profesörü Michael Draper, “Kulağa çok makul gelebilir, ancak sorunuzun bir parçası olarak ne kadar çok ayrıntıya veya gerçeğe ihtiyaç duyarsanız, algoritmanın iyi görünen ancak tamamen yanlış olan bir şey üretme olasılığı o kadar artar” dedi.

Şuan ücretsiz olarak hizmet vermektedir ama OpenAl bu hafta makaleler, e-postalar, şiirler ve hatta bilgisayar kodu yazan ChatGPT için ücretlendirme sinyali verdi. Ayrıca yatırım için Microsoft’ un masa da olduğu biliniyor detaylar paylaşılmasa da görüşmeler devam ediyor. ChatGPT, Microsoft’ un Azure bulutunda barındırılıyor ve Ocak başı itibariyle milyonlarca kullanıcıya ulaştığı için ücretsiz kullanım için maliyetlerinin yüksek olduğu belirtiliyor. Kullanıcı yoğunluğundan dolayı sunucuya ulaşmak şu sıralar biraz zaman alıyor.

ChatGPT yi kullanmanızın önünde tek bir engeliniz var!

Bu uygulamayı kullanabilmek için “18 yaşından büyük” olmak gerekiyor. OpenAl üzerinden bir kullanıcı hesabı oluşturup kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/technology/2023/jan/13/chatgpt-explainer-what-can-artificial-intelligence-chatbot-do-ai

https://techcrunch.com/2023/01/11/openai-begins-piloting-chatgpt-professional-a-premium-version-of-its-viral-chatbot/

https://www.searchenginejournal.com/what-is-chatgpt/473664/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.