Haber Duyuru EtkinlikManşet Yanı

Cisco, siber güvenlik şirketi Splunk’u satın aldı

CNBC’de yayınlanan haber ile Cisco‘nun şimdiye kadarki en büyük satın almayı gerçekleştirerek siber güvenlik şirketi Splunk‘u 28 milyar dolar nakit karşılığında satın aldığı duyuruldu.

Ağ bağlantıları geliştiren teknoloji devi Cisco, daha öncede Valtix’i satın alarak çoklu bulut güvenliğini artıracak bir hamleyle Cisco’nun Güvenlik Bulutu portföyüne entegre ederek Güvenlik İş Grubu’na katmıştı.

HABERİN ANAHTAR KONULARI:

  • Cisco, siber güvenlik şirketi Splunk’u tamamı nakit bir anlaşmayla hisse başına 157 dolara satın alıyor.
  • Cisco anlaşmayı nakit ve borç kombinasyonunu kullanarak finanse edecek.
  • Bu satın alma, Cisco’nun şimdiye kadarki en büyük satın alma işlemi olup, şirketin güvenlik yazılımı konusundaki iddiasını derinleştiriyor.

CNBC’de yayınlanan haberi aşağıdaki görsele tıklayarak izleyebilirsiniz.

Cisco, Perşembe günü şimdiye kadarki en büyük satın alımını gerçekleştirerek Perşembe günü yaptığı açıklamada, siber güvenlik yazılım şirketi Splunk’u yaklaşık 28 milyar dolar değerindeki bir nakit anlaşmayla hisse başına 157 dolara satın aldığını duyurdu.

Splunk hisseleri perşembe gününü %21 yükselişle kapatırken, Cisco hisseleri %4 düşüşle kapandı.

Splunk’ın teknolojisi, işletmelerin hack riskini en aza indirmek ve teknik sorunları daha hızlı çözmek için verilerini izlemesine ve analiz etmesine yardımcı olur. Cisco uzun süredir dünyanın en büyük bilgisayar ağı ekipmanı üreticisidir ve müşteri taleplerini karşılamak ve büyümeyi desteklemek için siber güvenlik işini güçlendirmektedir.

Cisco CEO’su Chuck Robbins, ağları korumak için yapay zekanın ve Splunk teknolojisiyle birlikte gelen yapay zekanın gücünün kullanılmasının önemini vurguladı.

Robbins, yaptığı açıklamada, “Birleşik yeteneklerimiz, yeni nesil yapay zeka destekli güvenlik ve gözlemlenebilirliği yönlendirecek” dedi. “Tehdit tespiti ve müdahalesinden, tehdit tahmini ve önlenmesine kadar her ölçekteki kuruluşun daha güvenli ve dayanıklı olmasına yardımcı olacağız.”

Anlaşmanın 2024’ün üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor ve Cisco, ilk yılda brüt kar marjlarını, ikinci yılda ise GAAP dışı kazançları iyileştirmesi gerektiğini söylüyor.

Satın alma fiyatı, Cisco’nun piyasa değerinin yaklaşık %13’üne denk geliyor; bu, tarihsel olarak gişe rekorları kıran anlaşmalardan kaçınan bir şirket için büyük bir rakam. Splunk’tan önce, Cisco’nun şimdiye kadarki en büyük anlaşması, 2006 yılında kablolu set üstü kutu üreticisi Scientific Atlanta’nın 6,9 milyar dolarlık satın alımıydı. O zamanlar Cisco’nun piyasa değeri 100 milyar doların biraz üzerindeydi.

Ancak genel bulut, Cisco’nun geleneksel arka uç işini daha fazla tükettiğinden, şirketin yeni ve büyük gelir akışları bulması gerekiyordu. Siber güvenlik en büyük bahis oldu.

Cisco, 2022 mali yılında temel anahtarlama ve yönlendirme işinin adını Altyapı Platformlarından Güvenli, Çevik Ağlara değiştirerek, güvenliğin ağ donanımına entegre edilmesi ihtiyacına odaklandı. Şirketin Uçtan Uca Güvenlik adı verilen ve özellikle güvenlik ürünlerinden oluşan ayrı bir raporlama birimi bulunmaktadır.

29 Temmuz’da sona eren mali yılda ana faaliyet geliri %22 artışla 29,1 milyar dolara yükseldi ve güvenlik biriminin satışları %4 artışla 3,9 milyar dolara yükseldi.

Cisco hisseleri bu yıl Nasdaq’ın altında performans göstererek %12 yükselirken teknoloji ağırlıklı endeks %27 arttı. Son beş yılda, daha geniş sektörle karşılaştırıldığında çok daha kötü bir yatırım oldu. Hisse senedi bu dönemde yaklaşık %10 artışla Nasdaq’ın %66’lık kazancının gerisinde kaldı.30 Ekim 2021'de Polonya'nın Krakow kentinde çekilen bu illüstrasyon fotoğrafında bir telefon ekranında görüntülenen Splunk logosu ve bir dizüstü bilgisayar klavyesi görülüyor. (Fotoğraf: Jakub Porzycki/NurPhoto, Getty Images aracılığıyla)30 Ekim 2021’de Polonya’nın Krakow kentinde çekilen bu illüstrasyon fotoğrafında bir telefon ekranında görüntülenen Splunk logosu ve bir dizüstü bilgisayar klavyesi görülüyor. (Fotoğraf: Jakub Porzycki/NurPhoto, Getty Images aracılığıyla)Jakub Porzycki | Nurfoto | Getty Images

Robbins, Perşembe günü CNBC’nin “Sokakta Squawk” programına yaptığı açıklamada, Cisco ile Splunk arasındaki organizasyonel sinerjinin 12 ila 18 ay içinde netleşmesini beklediğini söyledi. Şirketin anlaşmayı nakit ve borç kombinasyonuyla finanse edeceğini söyledi.

Analistlerle yaptığı konferans görüşmesinde Robbins, “Birlikte dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olacağız” dedi.

Duyurunun ardından bazı analistler, olası ürün çakışmaları, düzenleyici incelemeler ve Cisco’nun ödediği bedelle ilgili endişelerini dile getirdi. Oppenheimer’dan Ittai Kidron, görüşmede Splunk’ın buluta yönelmesinin “çok etkileyici” olduğunu belirtti.

Son yıllarda Splunk, bulut odaklı bir teklife odaklanmak için şirket içi “müşteri tarafından yönetilen” yaklaşımdan uzaklaştı.

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Cisco’nun yönetim ekibine katılacak olan Splunk CEO’su Gary Steele, analistlerle yaptığı görüşmede şunları söyledi: “Müşteri tarafından yönetilen bir ortamda izin verdiğimiz yeteneklere oldukça bağımlı olan birçok büyük müşterimiz var.”

Steele Splunk’a bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce katıldı. Bundan önce, özel sermaye şirketi Thoma Bravo tarafından 2021 yılında 12,3 milyar dolara satın alınan bir siber güvenlik şirketi olan Proofpoint’in CEO’suydu .

Cisco anlaşmadan çekilirse veya düzenleyiciler tarafından engellenirse Cisco, Splunk’a 1,48 milyar dolarlık bir fesih ücreti ödeyecek. Splunk’un ayrılması durumunda Cisco’ya 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti ödeyecek.

Cisco, 2023’te güvenliğe odaklanan dört şirketi satın aldı: Bir tehdit tespit platformu olan Armorblox; Kimlik yönetimi yapan Oort; ve Valtix ve Lightspin, her ikisi de bulut güvenliğinde.

Tidal Partners, Simpson Thacher ve Cravath, Swaine & Moore Cisco’ya danışmanlık yaptı. Qatalyst Partners, Morgan Stanley ve Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, Splunk’a danışmanlık yaptı.

Haber kaynağına bu linkten ulaşabilirsiniz.

One thought on “Cisco, siber güvenlik şirketi Splunk’u satın aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.