Bilişim ProfesyonelleriMakale

İş iletişim becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

İş iletişimi becerilerinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan becerileri açıklıyoruz

Müşteriler ve iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurmak, işinizin başarılı olmasını sağlamak için çok önemlidir. Sizden ne beklendiğini anlamak, müşterilerinize daha iyi hizmet vermenize ve daha üretken olmanıza da yardımcı olabilir.  

İster günlük olarak daha organize olmanız, ister kendi şirketinizin nasıl çalıştığını ve iş arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi neyin harekete geçirdiğini anlamak istiyorsanız, anahtar etkili iletişimdir.

İşte iletişim kurma şeklinizi tamamen değiştirecek, sizi daha etkili bir lider ve kariyerinizde daha başarılı yapacak dört ipucu.

Dinlemek

İş iletişim becerilerinizi geliştirmenin ilk adımı doğru bir şekilde dinlemektir. Söylenen her kelimeyi sindirin, yanıtınızı düşünün ve yanıt gerektiren her şeyi ele aldığınızdan emin olun.

Başkası hakkında konuşmadığınızdan emin olun. Dinlemediğinizi gösterir ve eldeki konuşmanın tam içeriğini doğru şekilde sindirmeyi zorlaştırır. Ayrıca konuşan kişi için sinir bozucudur ve söylediklerinin izini kaybetmelerine neden olabilir.

Cevaplarınızda birinin söylediklerini tekrar etmenizde fayda var. İlk başta garip görünse de, duyduklarınızın kesinlikle doğru olduğunu doğrulamanın harika bir yoludur.

işbirliği yap

Bu bir klişe olabilir, ancak “ekipte ben yokum”, iş iletişim becerilerinizi geliştirmeyi içerdiğinde yaşamak için iyi bir mantradır. Başkalarıyla işbirliği yapmak, yalnızca işinizin yükünü dağıtabileceğiniz anlamına gelmez – özellikle de elinizde çok fazla şey varsa faydalıdır – aynı zamanda fikir üretmeyi teşvik edecek ve iletişim yollarını iyileştirecektir.

Ekip olarak birlikte çalışırken ve sohbet etmek için Yammer, Slack ve hatta Skype Messenger gibi araçları kullandığınızda, iletişim kanallarını açmış olursunuz. Ekip üyeleri veya müşterilerle güncel bilgileri takip ederek sorunları ortaya çıkmadan önce kolayca tespit edebilirsiniz.

Detayı kontrol et

Her gün yüzlerce e-posta alıyorsanız, zaman kazanmak için onları gözden kaçırmak isteyebilirsiniz, ancak ayrıntılara dikkat etmek ve yanıtınızda ayrıntılı olduğunuzdan emin olmak önemlidir.

Ayrıntıları sindirmemek, işletmeler için hiç de çekici bir özellik olmayan hatalara ve yanlış iletişime yol açabilir.

E-postalarınızın yükü altında mücadele ediyorsanız, e-postalarınızı gerçekten sindirmek için zaman harcamanız gerekenler, yalnızca hızlı yanıt gerektirenler ve sizden hiçbir şey gerektirmeyen diğerleri şeklinde düzenleyebilen bir uygulama kullanmayı düşünün. Bu, daha verimli olmanıza ve ele alınması gereken her şeye etkili bir şekilde yanıt vermenize yardımcı olacaktır.

İlişki kurmak

İletişim kurduğunuz insanlar hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın. Bir CRM kullanıyorsanız, her konuşmadan sonra ilişkileri izlemeniz iyi bir fikirdir.

Kişilerinizin çocuklarının isimleri, hafta sonlarında yapmaktan hoşlandıkları şeyler ve evcil köpeklerinin en sevdiği yiyecekler gibi şeyleri not etmek bile biraz fazla ileri gitmiş olabilir. Hem işin içinde hem de dışında bir kişi hakkında bilgi edinmek, onunla daha etkili iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Hayatlarının onlar için önemli olan kısımlarını ele almak, size daha hızlı ısınacakları ve sohbeti her iki yönde de geliştirecekleri anlamına gelir.

Ancak çizgiyi çok fazla aşmamaya dikkat edin, iş hakkında iş sohbetini sürdürün, ancak elinizdeki gerçekleri, hemen işe başlamak yerine konuşmaya daha hafif bir notla başlamak için bir yol olarak kullanın.

Ayrıca, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında veya sektörünüzde (hatta rakipler) bağlantı kurmanın faydalı olacağı kişileri bularak, her zaman iletişim ağınızı oluşturmaya çalışmalısınız. Meslektaşlarınızdan çok şey öğrenebilirsiniz ve daha deneyimli kişilerden bazılarının ipuçlarını kullanmak kariyerinize de fayda sağlayabilir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/strategy/29672/how-to-hone-your-business-communication-skills

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.