Haber Duyuru Etkinlik

Google’ın Everyday Robots firması kapanıyor

Google’ın robot üreten firması Everyday Robots kapanıyor.

Google’ın şirketi Alphabet’in moonshot programı bünyesinde oluşturulan Everyday Robots, maliyet düşürme gerekçesiyle kapatılıyor.

Son zamanlarda şirketlerin çoğu işten çıkarmalarla gündeme gelmeye devam ediyor. Şimdilerde ise, teknoloji dünyasına damga vuran ve derinden sarsan sıralı işten çıkarmalar artık insanların da ötesine geçmeye başlıyor. İşten çıkarılanlar arasında robotlar da bulunuyor.

Elde edilen bilgilere göre Google, şirket merkezinde son derece basit işleri yerine getirmeyi başaran sayısız robot üretimi yapan ve onları eğiten şirketini kapattı. Google’ın şirketi Alphabet’in moonshot programı bünyesinde oluşturulan Everyday Robots, maliyet düşürme eylemleri sebebiyle alınan bir karara bağlanarak kapatılıyor.

Kapatılan şirket 100’den fazla robot geliştirdi ve bu robotlar da kafeterya masalarını temizlemek ve geri dönüştürülebilir maddeleri ayırmak gibi kolay işleri yerine getirmek için eğitildi. Bunlara ek olarak şirkette çalışan uzmanlar, robotların farklı öğretim teknikleriyle kapıları açmaya ve ofislerdeki eksik sandalyeleri değiştirmeye de programlı olduklarını belirtiyor.

Aynı zamanda uzmanlar, firmanın asıl hedefinin farklı ortamlarda farklı görevleri yerine getirebilen genel amaçlı robotlar yaratmak olduğuna da dikkat çekiyor. Bu robotlar çevrelerini değerlendirebilmek ve anlamak için ML kullanıyor. Böylece iş yapmak için de kollarını konumlandırabiliyor.

Bu bilgilere ek olarak robotlar, ChatGPT’nin arkasındaki teknoloji gibi dil modellerine de sahip olarak üretildi. Bu özellik sayesinde, sözlü komutları anlıyor ve acıkan çalışanlar için atıştırmalık isteklerini kabul edebiliyor ya da birisi temizlik için yardım talebinde bulunduğunda bunu anlıyor. Ayrıca Everyday Robots’un 200’den fazla personeli, birincil hedeflerinin yeni teknoloji geliştirmek mi yoksa tüketiciler için ticarileştirilecek başka robotlar yaratmak mı olduğundan emin değil. Firmadan ise henüz net bir açıklama yapılmadı.

Haberin kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.