Bilişim Profesyonelleri

Hizmet olarak her şey (XaaS): IaaS, PaaS ve SaaS arasındaki fark

Son yıllarda, bulut bilişim endüstrisinde, her boyutta ve etki alanında şaşırtıcı sayıda şirketin buluta taşınmasıyla bir patlama yaşandı . Forbes’a göre 2020’nin sonunda kurumsal BT iş yüklerinin% 83’ünün bulut tabanlı hale gelmesi ve bulut pazarının küresel boyutunun 2025’e kadar 832,1 milyar dolara ulaşmasıyla bu trendin devam etmesi muhtemel .

Bu tür bir büyüme, IaaS, PaaS ve SaaS en çok talep edilenler olmak üzere, Hizmet olarak Her Şey’in (XaaS) çeşitli biçimlerinde dörtnala benimsenmesiyle belirlenir. Zaman alıcı ve maliyetli bir şirket içi altyapısı, bir geliştirme platformu veya bir yazılım çözümü yerine bulut tabanlı bir altyapı seçen her işletme, artan iş verimliliğini ve bunun sonucunda ortaya çıkan maliyetleri düşürmeyi takdir etti.

İşinizi buluta taşıyarak bu iş avantajlarından da yararlanmayı planlıyorsanız, Hizmet olarak her şey (XaaS) kavramını, hangi hizmet modellerini içerdiğini, temel farklılıklarını ve kullanımlarını keşfetmenizi öneririz. aşağıda özetlediğimiz durumlar.

XaaS nedir?

XaaS veya Hizmet olarak her şey, hizmetlerin, araçların ve yazılım ürünlerinin internet üzerinden kullanıcılara sunulmasını ifade eden terimdir. XaaS’nin başlıca avantajları, önceden yatırım gerektirmeyen “kullandıkça öde” fiyatlandırması sayesinde daha iyi maliyet yönetimi, bulut hizmetlerinin ve ürünlerinin ölçeklenebilirliği ve kolaylaştırılmış iş akışlarıdır. Olumsuz yanlara gelince, olası kesinti süreleri internet bağlantısının güvenilirliğinden ve ayrıca performans ve güvenlik sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Çok sayıda XaaS modeli vardır , ancak ana üçü Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS). Daha yakından bak.

IaaS, PaaS ve SaaS: Nasıl farklılar?

Temel XaaS modelleri olan IaaS, PaaS ve SaaS arasındaki temel fark, altyapı, geliştirme platformları ve yazılım çözümlerini buna göre kiralamayı ifade etmeleridir.

IaaS veya Hizmet Olarak Altyapı, müşterilere ağları, sunucuları, işletim sistemlerini ve veri depolamayı yönetmek için bulut tabanlı altyapı kaynakları sağlamayı içeren bulut bilişimin temel katmanıdır. Bu hizmetlere, müşterilerin yerinde satın almak veya bakımını yapmak zorunda kalmadan tüm altyapıyı kontrol etmesini sağlayan API (Uygulama Programlama Arayüzü) aracılığıyla erişilebilir. IaaS, müşterilerin değişen iş ihtiyaçlarına bağlı olarak talep üzerine ek kaynaklar satın almalarına olanak tanır ve bu da bu modeli maliyet verimliliği ve ölçeklenebilirliğe değer verenler için en iyi seçenek haline getirir.

IaaS, girişimlerden işletmeye kadar her büyüklükteki şirket tarafından kullanılmaktadır. Büyük ölçekli şirketler altyapı maliyetlerini düşürmek istedikleri için bunu tercih ederken, yeni başlayanlar tüm altyapılarını fiziksel olarak korumaktan kaçınmak ve yine de kurumsal uygulamalar üzerinde tam kontrole sahip olmak için IaaS’yi seçiyor.

Ana IaaS avantajları şunları içerir:

 • Esneklik ve ölçeklenebilirlik
 • IaaS müşterilerinin altyapı üzerinde daha fazla kontrolü
 • Maliyet etkinliği
 • Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği desteği

En dikkate değer IaaS sağlayıcıları Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Compute Engine (GCE), Digital Ocean ve Rackspace Open Cloud’dur.

PaaS , Platform as a Service anlamına gelir ve geliştiricilerin internet üzerinden sunulan özel uygulamalar oluşturmak için kullandıkları bulut tabanlı hizmetler anlamına gelir. Geliştiriciler, PaaS kullanarak, depolama, yazılım güncellemeleri ve işletim sistemleriyle ilgili sorunlardan kurtulmuş olduklarından uygulama geliştirmeye konsantre olabilirler. PaaS, birkaç geliştirici aynı proje üzerinde çalıştığında veya başka bir tedarikçiyi dahil etme ihtiyacı olduğunda geliştirme sürecini kolaylaştırır. Ayrıca, geliştiricinin araç setindeki çeşitli araçlarla özel uygulamaların daha hızlı oluşturulmasına ve dağıtılmasına yardımcı olur.

Ana PaaS avantajları şunları içerir:

 • Hızlı prototipleme, geliştirme ve dağıtım
 • Daha hızlı pazara sunma süresi
 • Azalan geliştirme maliyetleri
 • Ölçeklenebilirlik
 • Çapraz platform geliştirme

Arasında PaaS sağlayıcıları Google App Engine, Salesforce Yıldırım Platformu ve Red Hat OpenShift vardır.

SaaS veya bir hizmet olarak Yazılım, çevrimiçi olarak barındırılan ve kullanıcılar tarafından internet aracılığıyla erişilebilen bulut tabanlı yazılımı ifade eder.

SaaS uygulamalarının, müşterilerin web tarayıcıları üzerinden erişildikleri ve herhangi bir kurulum gerektirmedikleri için kullanımı son derece kolaydır. Dahası, kullanıcılar SaaS uygulamalarının yükseltilmesinden ve yönetilmesinden sorumlu değildir, çünkü bunlar satıcılar tarafından kapsanmaktadır. SaaS satıcıları kapsamlı uygulama bakımı ve desteği sağlar, böylece müşteriler iş süreçlerini kolaylaştırır ve herhangi bir teknik sorun ortaya çıkar çıkmaz giderilir.

SaaS’ın ana avantajları şunlardır:

 • Yazılım yüklemeye, yapılandırmaya ve yönetmeye gerek yok
 • Artan uygulamaların erişilebilirliği (web ve mobil)
 • Esnek ödeme modelleri (örneğin, kullanıcı başına aylık abonelik)
 • Otomatik yükseltmeler

Öne çıkan SaaS sağlayıcılarının listesi arasında Google, Salesforce, Dropbox ve Atlassian bulunur.

Kısaca en iyi 3 XaaS modeli

IaaS, PaaS ve SaaS modelleri arasındaki temel farkların bir özeti:

Diğer XaaS modelleri

IaaS, PaaS ve SaaS’nin yanı sıra, piyasada aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda başka XaaS modeli var.

Hizmet olarak veritabanı (DbaaS) , özel bir bulut hizmeti olarak sunulan bir veritabanına (ilişkisel veya ilişkisel olmayan), kurulumuna, yapılandırmasına, yükseltmesine ve yönetimine gerek kalmadan erişim sağlamayı ifade eder. Bu görevlerin çoğu satıcı tarafından yerine getirilirken, yalnızca veri tabanının içeriğinden ve kullanımından müşteri sorumludur. DbaaS, en çok BT kaynaklarına ve şirket içinde veritabanını tutacak personele sahip olmayan küçük ve orta ölçekli şirketler arasında popülerdir.

Hizmet olarak iş sürekliliği (BcaaS) olarak da bilinen felaket kurtarma hizmeti (DraaS) , bir felaket sırasında müşteri verilerinin ve iş uygulamalarının kesintiye uğramasını önlemek için bulut kaynaklarının kullanımını içerir. DraaS, sistem arızaları durumunda iş süreci sürekliliğine katkıda bulunan sistemin tam yedeğini ifade eder.

Hizmet Olarak İletişim (CaaS) , işletmelerin IP üzerinden ses (VoIP veya İnternet telefonu), işbirliği ve video konferans uygulamaları, anlık mesajlaşma vb. Dahil olmak üzere iletişim çözümlerini konuşlandırmasına ve kullanmasına olanak tanır. CaaS satıcısı, donanım ve yazılım yönetiminden tamamen sorumludur. , belirli bir müşterinin talebini kullandıkça öde esasına göre karşılayan esnek hizmetler sağlamak.

Ağ-as-a-service (Naas) onlar kendi ağ altyapısını inşa etmek zorunda kalmamak bulut servis sağlayıcıları müşterilerine ağ hizmetlerini, kaynaklar ve uygulamalar sunmak zamandır. Sağlanan çözümlerin listesi, Talep Üzerine Bant Genişliği, hizmet olarak barındırılan ağlar, Geniş Alan Ağı (WAN) bağlantısı, hizmet olarak güvenli Sanal Özel Ağlar (VPN) vb. İçerebilir.

Sonsöz

XaaS’nin gelişmesi için birçok fırsata ve bulut bilişim pazarının büyümesine ilişkin umut verici tahminlere rağmen, birçok işletme hala bulut hizmetleri ve ürünlerine karşı temkinli. XaaS’nin benimsenmesinin önündeki ana engeller entegrasyon, performans, kesinti süreleri, özelleştirilebilirlik ve satıcıya bağlı kalma endişeleridir. Bununla birlikte, XaaS sağlayıcıları bu sorunların üstesinden gelmek ve müşterilerin risklerini en aza indirmek için çabalıyor, bu nedenle son yıllarda tanık olduğumuz büyük bulut geçişi büyük olasılıkla devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.