Manşet YanıTeknolojiYapay Zeka

Holografi etkileşimin sınırlarını zorluyor

Görüntüleme teknolojilerinin günümüzde pek çok yerde kullanıldığını görüyoruz. Örneğin, neredeyse tüm havalimanlarında, AVM’lerde, sinema salonlarında sokak ve caddelerde dekore edilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyorlar. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin her vatandaşının neredeyse her birinin bu görüntüleme teknolojilerini kullanmışlığı vardır. 

Günümüzde teknolojisi ve kullanım alanları en çok merak edilen ve kullanım sıklığının her geçen gün arttığı VR gözlüklerde görüntüleme teknolojilerinin en ilgi çekici ürünlerinden biri. Bununla birlikte yeni gelişmeler ışığında Hologram teknolojilerinin açık alanlarda birden çok kişiye aynı anda hizmet veriyor olması onları daha ilginç ve daha kullanışlı bir hale getiriyor.

Yapay Zeka ve Hologram Teknolojileri

Özellikle ölümünden sonra yapay zeka ve hologram teknolojileri ile tekrar sahneye çıkan Michael Jackson, Ronnie James Diot, Amy Winehouse ve Whitney Houston gibi sanatçılardan sonra bu teknolojinin çok daha fazla hayatımıza gireceği anlaşılıyor.

Geliştirilen yeni teknolojilerin hayatımıza bu kadar giriyor olması özellikle görüntüleme teknolojilerinde pek çok yeni şeyinde bize hizmet etmesini sağlıyor. İletişim teknolojilerinde de bu teknolojilerin kullanılıyor olması uzaktaki sevdiklerimizin, en yakın arkadaşlarımızın, iş görüşmelerinde partnerlerimizin, eğitimlerde katılımcıların ve buna benzer daha pek çok görüntülü ve canlı iletişimde hologram teknolojilerinin bize yeni imkanların sunacağı aşikar.

Holografik teknolojinin belki de en heyecan verici olasılığı, birbirimizle iletişim kurma ve bağlantı kurma biçimimizde daha önce hayal bile edilemeyecek bir şekilde devrim yaratabilmesidir. 

Belki de holografik ekranın iş yerlerinde ve hatta evlerde sıradan bir mobilya haline gelmesi çok uzun sürmeyecek? Her durumda, teknoloji zaten bunu mümkün kılacaktır.

Şu anda bu teknolojiyi yaygınlaştırmaya çalışan bir şirket var. Amerikan teknoloji şirketi Proto, kendi donanım, yazılım ve uygulama ekosistemine sahip dünyanın ilk holografik iletişim platformunu geliştirdi. Sistem, herkesin kendisini bir kameradan veya telefondan dünyadaki herhangi bir Proto cihazına gerçek zamanlı olarak “yayınlamasına” olanak tanır. Yani, istersek kendimizi kolayca 3 boyutlu olarak hayal edebiliriz.

Toplu uygulamaya hazır

“Günlük hayatımıza entegre bir çözüm olmayı o kadar çok istiyoruz ki, Proto‘dan önceki hayatı hayal etmek zor olacak. İş, iletişim ve eğlence hakkındaki düşüncelerimizi değiştiren teknolojinin liderleri olmak istiyoruz” diyor şirketin web sitesinde. Yeni Proto “M”nin piyasaya sürülmesiyle ürünlerinin kitlesel kabule hazır olduğu bildiriliyor.

Holografi nedir?

Holografi, 1940’larda Macar-İngiliz Nobel ödüllü fizikçi Dénes Gábor (Dennis Gabor) tarafından geliştirildi. Başlangıçta elektron mikroskoplarının çözünürlüğünü geliştirmeye odaklanan cihaz, kısa süre sonra 3 boyutlu görüntüler oluşturmak için geliştirildi. Gábor, yeni icadına Yunanca “holos” (bütün) ve “graphein” (yazmak veya çizmek) kelimelerinden “holografi” adını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.