Dijital MedyaMakale

Sosyal Medya Algoritmaları Filtre Balonu Beyninizi Nasıl Etkiliyor?

Sosyal medyada ulaşabileceğiniz içeriklerin belirlenmesi konusunda beğeniler, paylaşımlar veya yorumlar gibi sayısız faktör bulunuyor.

Çoğu sosyal medya yöneticisi kendilerini sosyal medya algoritmaları tarafından engelleniyormuş gibi hissediyor.

Mükemmel bir içerik üretiyoruz, bağlayıcı bir metin yazıyoruz ve onu mükemmel görsellerle dolduruyoruz ama kimse bunları görmüyor. Neden? Çünkü ağların algoritmik zaman çizelgeleri mükemmel içeriklerimizi, takipçilerimizin %94’üne gösterebilmek için yeterince iyi bulmuyor.

Sosyal Medyada Algoritmik Zaman Çizelgesi Nedir?

Bu soruyu cevaplamak için algoritmaların kendisine bakmalıyız. Bir algoritma özellikle bilgisayarların problemleri çözmek için kullandıkları tekrarlanabilen süreçlerin hesaplanması ve tanımlanmasıdır.

PinterestInstagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya devleri algoritmaları bağlandıkları içerikleri temel alarak, kullanıcılarının keyif alabileceği ve daha fazla görmek isteyebilecekleri şeyleri tahmin etmek için kullanıyorlar. Bir arkadaş, aile üyesi veya takip edilen bir sayfa ne zaman bir içerik paylaşsa algoritmalar bunları analiz etmek için işe koyulurlar.

Algoritmik zaman çizelgesi de, algoritmalarla birlikte çalışarak sosyal medya hesaplarına her giriş yaptığınızda gördüğünüz bütün içerikleri sevmenizi amaçlıyorlar.

web tasarım içerikleriniz kullanıcılara keyif vermeli

Bunun sebebi, kullanıcılar yalnızca görmek istedikleri şeyleri gördükçe sosyal medya deneyimlerinden daha fazla keyif almaya başlayacak ve daha fazlası için geri dönmek isteyecekler.

Çoğu sosyal medya ağı kendi algoritmalarıyla ilgili biraz bilgi sunarlar. Bu durumda bunların işletmenizin içerikleri için ne ifade ettiğini anlamak zor olabilir.

Yazının devamı: https://bulut.press/sosyal-medya-algoritmalari-sizi-nasil-etkiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.