MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Deneyiminde Keyif Vermenin Önemi

İnsanlar ürününüzün ne kadar keyif verici olduğundan bahsetmeye başladığında, peşinden bağlılık ve sadakat de gelecektir.

İnsan psikolojisi ve kullanıcı deneyimi tasarımını (UX design) birlikte düşünürseniz, kullanıcıların bir arayüzden en temel beklentisi arayüzün, onların gereksinimlerini karşılayabilecek fonksiyonellikte olmasıdır. Bir sonraki madde kullanışlılık; kullanması ve hatırlaması kolay bir arayüz. Bundan sonra da keyif vermek gelmelidir. Bu merdivenin en üst basamağıdır. Bir arayüz, duygusal davranmalı, empati yapmalı ve gerçek insanlarla iletişim kurmalıdır.

Keyif vermek, bütün kullanıcı deneyimi süreçlerinin ana maddesi olmalıdır. Evet, işlerin yoğun olmasıyla, bütçe planlamalarıyla ve kompleks işletme hedefleriyle bunun yararları göz ardı edilebiliyor ama eğer bu maddeyi iyi bir şekilde uygulayabilirseniz, ürüne olan bağlılığı arttırabilir ve kullanıcılarda pozitif duygular uyandırabilirsiniz.

1. Güzel ve Kullanışlı Bir Arayüz

kullanıcı için eğlenceli arayüzler tasarlamak

Kullanıcılarınıza keyif vermek için yapabileceğiniz en iyi şey; iyi çalışan ve mükemmel görünen bir arayüz tasarlamaktır. Bu hedef kitlenizin, ürününüze bakış açısını etkileyen çok önemli bir faktördür. Öğrenmek için uzun bir zaman ayrılması gereken kompleks özellikler kullanarak kullanıcılarınızın kafalarını karıştırmaktan kaçınmalısınız. Basit tasarım yapıları ve sayfalarınız arasındaki tutarlılık bile, arayüzünüzün kullanımını oldukça kolaylaştırabilir. Örneğin eylem çağrılarınızı (call to actions) belirgin renklerle tasarlarsanız ve konumlarını birbirine benzer şekilde yerleştirirseniz, arayüzünüzü daha tanıdık olacak şekilde inşa etmiş olusunuz.

2. Kusursuz Kullanıcı Akışı

Herkes bir görevi tamamlamak için belirli bir yolu takip etmelidir. Engelleri ve acı verici noktaları ortadan kaldırmak, kullanıcılarınızın görevlerini tamamlamalarında onlara yardım edecektir. Bu tamamen kullanıcılarınız nerelerde takıldığını anlamanızla alakalı. Bu noktaları belirledikten sonra, buralardaki elemanları geliştirirseniz kullanıcılarınıza destek olmuş olursunuz. Web tasarım akışı, herhangi bir açıklamaya ihtiyaç olmadan, rahatlıkla kullanılabilir olmalı.

3. Sürpriz

Netflix neden bu kadar popüler oldu? Bunun sebebi kullanıcılarını anlaması ve onlara öneriler vererek şaşırtmasıdır. Web tasarımında sürprizler yapmak, kullanıcılara keyif vermenin en iyi yoludur. Güzel yerleştirilmiş bir metin, sıkıcı bir anı değiştirebilir. Aynı şekilde ilginç bir başlık, kullanıcılarınızı sıkıcı bir formu doldurmaktan kurtarabilir. Bunu yaparak aynı zamanda kullanıcılarınızı, arayüzü keşfetmeye itebilirsiniz.

Yazının devamı: https://bulut.press/kullanici-deneyiminde-keyif-verme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.