Bilişim ProfesyonelleriMakale

Kültür başarılı dijital dönüşümün anahtarıdır

İnternet penetrasyonu bu yüzyılın başında zaten önemli olmasına rağmen, birçok insan hala dijital teknolojinin alaka düzeyini sorguluyor. O zamanlar bulut bilişim daha yeni başlıyordu ve yapay zeka gerçekçi ve uygulanabilir bir şey olarak görülmüyordu. E-ticaret, tüm perakende satışların %4’ünden fazlasını oluşturmadı. Ancak günümüzde tüm bu teknolojiler yeterince rekabetçi olmanın anahtarıdır. İşin zor yanı, bunları uygulamanın kolay ve sorunsuz bir süreç olmaktan uzak olmasıdır. Analistlere göre, tüm dijital dönüşüm çabalarının üçte biri gerçekten başarılı oluyor.

Ve işte şaşırtıcı gerçek. Aslında, başarısızlıkların teknolojinin kendisiyle daha az ilgisi vardır, ancak bu değişimin içerdiği kültürel ve örgütsel zorluklarla ilgilidir. Bir araştırma, kültüre odaklanan şirketlerin, yapmayanlara kıyasla çığır açan performans elde etme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

İşte dijital dönüşümünüzü doğru yapmanıza yardımcı olmak için aklınızda bulundurmanız gerekenler.

Dışarı bak

Yeni çözümler geliştirmek için müşteriler ve ortaklarla etkileşim kurun. Birkaç yıl önce, Lonely Planet’in eski yönetici direktörü bunu şöyle ifade etti: Eğer biri dijital dönüşümde ustalaşmak istiyorsa, kendi sorunları hakkında düşünmeyi bırakmalıdır. Yani iç sistemlere değil, müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanın.

İş hedefleri

Kendinize sormanız gereken ilk soru, hangi iş sonucunu sağlamaya ve elde etmeye çalıştığınızdır. Teknolojiye odaklanmak yerine, hedeflerinizi ve işinizin dönüştürülmesini istediğiniz yolu göz önünde bulundurarak işle ilgili sorularla başlayın. İş hedeflerinizi netleştirdikten sonra teknolojiyi düşünebilir ve somut kararlar verebilirsiniz.

İnsan çalışanlarının etkinliğini artırmak için teknolojiyi kullanın

Bu, özel bir dikkat gerektiriyor çünkü çoğu şirket, belirli bir teknolojinin uygulanmasının insanların yerini almak ve maliyetlerden tasarruf etmek anlamına geldiğini düşünüyor. Çalışanların performansını artırmak için neden olmasın?
Bu, insan ve makine çabalarını birleştirerek gerçekleşir. Ve insanlar en sıkıcı görevlerde en kötülerdir, makineler ise sıkılmaz veya yorulmaz. Değiştirmek yerine, etkileşim getirmeyi ve üretkenliği artırmayı düşünün.
Ayrıca, dijital kültür cesaretle gelişir, ihtiyatlılığa dayanmaz. Bu yüzden insanları karar vermeye, risk almaya ve öğrenmeye teşvik etmelisiniz.

İş modelinizi değiştirin

Pek çok insan, büyük bir teknolojik değişim yapılırsa işin geri kalanının etkilenmeden kalabileceğini düşünüyor. Gerçek şu ki, kaynakları verimli ve etkili bir şekilde yeniden dağıtmayı öğrenmezseniz, ilk vardiyanın faydaları uzun sürmez. Bir şey daha var: Aklında iş sonucu, hedefler olduğunda, herkesi dahil etmek ve gerçek bir dönüşüm yaratmak çok daha kolay. Teknolojiyi ve teknolojik değişimi daha geniş bir perspektiften düşünün – yeni iş fırsatları açabilmeniz için yeniden yapılandırma ve yeniden düzenleme fırsatı olarak.

Wharton operasyonlar, bilgi ve kararlar profesörü Eric Clemons’ın dediği gibi:
Günümüzün modern, dijital dönüşümünü farklı kılan şey, neredeyse her yere yayılmış olmasıdır. Başka bir deyişle, işin bir bölümünü dönüştürmüyor. Tüm işletmenin yapısını ve stratejisini dönüştürüyor.

İnsan dönüşümü

Gerçekten de dijital dönüşüm, insani dönüşümdür. Ve bunu yaklaşık yirmi yıl geriye giderek açıkça görebilirsiniz. O zamandan beri işin doğası tamamen değişti. Sosyal becerilerin ve işbirliğinin değeri her zamankinden daha büyük. Dijital bir kültür, işbirliğine bireysel çabadan daha çok değer verir. İnsanları, makineler için iş tasarlamaları için diğer insanlarla işbirliği yapmaya teşvik etmeye dayanır. Ve en önemli nokta şudur: İnsanlara odaklanırsanız ve üzerine düşeni doğru yaparsanız, teknoloji yolunu açar.

“Organizasyon” terimi, yalnızca şirketin ve departmanlarının fiili yapısıyla sınırlı değildir. Dijital dönüşüm dünyasında, gerçek dönüşüm için ihtiyaç duyulan çalışma kültürü ve uygulamaları içerir. Kültür, bir organizasyonun çevik olma ve yenilik yapma yeteneğinin anahtarıdır. Daha da önemlisi – yalnızca sürekli bir değişim kültürü inşa etmek genel olarak olumlu dönüşüm ve gelişmeye yol açar.

Makalenin Orjinal Kaynağı: http://latona-group.com/index.php/2019/05/05/culture-is-the-key-to-successful-digital-transformation/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.