Bilişim ProfesyonelleriMakaleTeknoloji

Kurumsal Gelecek Endüstri 4.0

Bir zamanlar bilim kurgu gibi algılanan birçok teknoloji, günümüzde hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu teknolojiler gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer ediniyor. İşte bu teknoloji konularından bir tanesi de ilk defa 2011 yılında bir tanım olarak karşımıza çıkan ve önümüzdeki yıllar içerisinde kaçınılmaz olarak gerçekleşecek olan, sanayi devriminin yeni çağı “Endüstri 4.0”.


Sanayi devrimleri, teknoloji tabanlı büyük değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. İlk buharlı mekanik makinenin geliştirilmesi ile 1800’lerin büyük devrimi sayılan sanayileşme, elektrik ile seri üretime, 1967’de ilk bilgisayarların gelmesi ile otomasyona ve bugün özellikle internet altyapısının hayatımızı sarması ile “akıllı” çağına girmiş bulunuyor.

Endüstri 4.0, günümüz teknolojisinin gücüyle tüm kurumsal süreçlerin ve üretimin/hizmetlerin, birbirleri ile etkileşim içerisinde bir araya gelerek, yüksek hızda, çok düşük hata payı ile ve anlık olarak denetlenerek gerçekleştirildiği bir sistemdir.

Endüstri 4.0 teknolojik bir hedeftir.

Endüstri 4.0 Dönem Resmi

Kapsamı ve terimlere çok fazla boğulmadan Endüstri 4.0’ın temel kavramlarına ve faydalarına değinmek gerekirse;

Temel Kavramlar:

  1. Nesnelerin interneti:

Cebimizdeki telefondan kolumuzdaki saate, evimizdeki fırından, otomobilimize kadar tüm çevremiz her an birbirine bağlı ve akıllı cihazlarla sarılmış durumda. Bu cihazların bu şekilde birbirine bağlandığı gibi üretim/hizmet de sensör ve akıllı cihazlar ile birbirine bağlanabiliyor ve yönetilecek büyük bir veri üretiyor. Cihazlar arasındaki bu bütünlük ve etkileşim de nesnelerin interneti olarak adlandırılıyor.

  • Hizmetlerin İnterneti:

Üretim ortaya konurken bir yandan da bu sistemleri internette bir servis halinde yöneten ve birbirine bağlayan bir de hizmet modelleri oluşmaktadır. E-posta servisleri, bulut (cloud) teknolojileri gibi duyduğunuz internet tabanlı birçok hizmet, aralarındaki etkileşimle beraber, Endüstri 4.0 teknolojisinin “hizmetlerin interneti” kavramını oluşturuyor.

  • Siber – Fiziksel Sistemler:

Otomotiv fabrikalarındaki robotlar ya da telefonunuzu bir araya getiren insansız üretim bantları gibi sensör ve yazılımlarla bir araya gelmiş, işlemlerini bu sanal beyinler ile ancak fiziksel olarak gerçekleştiren otonom sistemlere “Siber – Fiziksel Sistemler” denmektedir. Endüstri 4.0 teknolojisinin 3. temel kavramı olarak olmazsa olmaz bir alandır.

Endüstri 4.0 Dönüşüm Sistem Görseli

Endüstri 4.0 Neden Gerekli?

Nasıl ki bilgisayarlar biz onlara ihtiyaç duyana kadar ortaya çıkmadıysa, Endüstri 4.0 teknolojisi de aynı şekilde her gereklilik gibi bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktı.

Her geçen gün artan dünya nüfusunun, kaynakları tüketme hızına yetişmek Endüstri 4.0’ın ilk nedenidir. İkinci nedeni ise bu yetişme esnasında kullanmakta olduğumuz kaynağı en verimli şekilde kullanmak ve bu esnada üretimin oluşturduğu ekolojik zararı, gezegenimizin eko sistemine, mevcut durumdan çok daha az zarar verecek bir seviyeye çekmektir.

Yukarıdaki temel faktörler aynı zamanda üretim maliyetlerini düşüren, eş zamanlı üretim kapasitesini arttıran ve buna bağlı olarak da kârlılığı arttırırken, yüksek kalitede ürünü çok daha ucuza, daha fazla sayıda kişiye ulaştırmayı sağlamaktadır. Bilgisayarsız çalışan bir firma ile bilgisayar kullanan bir firma arasındaki üretim, hız ve denetim farkı ne kadar bariz ise Endüstri 4.0’a geçmiş ve geçmemiş iki firma arasında fark da çok daha büyük olacaktır. İşte bu temel sebepler bile bu teknolojinin gerekliliğini ve firmamızın gelecekteki kaderinin neden bu teknolojide yattığını göstermektedir.

Bu nedenlere ek olarak, servis ve üretimin dünyada belirli ülke ve bölgelere kaymasını engellemesi (milli üretim alt yapısını koruması) ve üretimde global bir denge oluşturması açsından da oldukça stratejik bir öneme de sahiptir.

Herkes İçin Endüstri 4.0

Genelde bu teknoloji ile ilgili en çok karşılaştığımız soru, “peki bu teknoloji bizim firmamıza / iş kolumuza uygulanabilir mi?” – Evet…

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Endüstri 4.0 bir hedeftir, üretim ve hizmetlerinizin dijitalleşmesi ve dijital dönüşüm süreçlerinizin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle kısaca denilebilir ki Endüstri 4.0’a geçemeyecek bir firma veya iş kolu nerdeyse yok denecek kadar azdır.

Günümüzde doktoraları asiste etmek üzere, robotların da dahil olduğu, cerrahi gibi çok önemli alanlarda bile çalışmaya başlayan bu teknolojiler, yapısı itibari ile hemen hemen her alanda ve süreçte firmanıza entegre olabilme kabiliyetine sahiptir.

Sonuç olarak; Endüstri 4.0 gelecektir, buna bağlı olarak da bir gerekliliktir. Bu teknolojiye uyum sağlayamayan kurumlar geçmişte bilgisayar vb. teknolojilere direnen firmalar gibi zaman içinde eriyecek ve sonunda yok oluş deneyimi ile yüzleşmek durumunda kalacaktır. Yatırım yönetimleri, teknoloji danışmanlıkları, insan kaynaklarındaki sancılı değişim süreçleri gibi bazı negatif yönleriyle değerlendirilmeye devam etse de her değişim de olduğu gibi Endüstri 4.0 dönüşümünde de çeşitli geçiş sancıları olacaktır. Bu sancılar gözünüzü korkutmasın çünkü değişim, gelişimdir ve gelecek değişebilen ve gelişebilenlerin omuzlarında yükselir.

Endüstri 4.0 ile ilgili daha fazla bilgi ve iletişim için; https://www.detaynet.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.