Bulut - Cloud TeknolojileriTeknoloji

Microsoft, CSP’lerin bulut tabanlı olmasına yardımcı olacak yeni araçları duyurdu

Telco’lar, kullanıma sunma ve ağ kararlılığını artırmayı amaçlayan Azure’daki bir dizi yapay zeka ve makine öğrenimi aracından yararlanmaya hazır.

Microsoft, bulutta yerel 5G’nin benimsenmesini artırmak, vRAN gibi ağ işlevlerini çalıştırmak ve abone verilerini daha verimli yönetmek için yeni bulut araçlarının genel önizlemesini duyurdu.

Azure Operator Nexus

Azure Operator Nexus, çeşitli ağ işlemlerini yürütmede telekomünikasyon şirketlerini desteklemeyi amaçlayan hibrit, taşıyıcı sınıfı bir bulut platformudur. Bir çekirdek ağ genelinde ölçeklenebilirlik ve uzun vadeli güvenilirlik sağlamak için optimize edilmiş kapsayıcı desteği ve arıza etki alanı planlama desteği ile taşıyıcı sınıfı ağlar için gerekli çalışma zamanını sağlayabilir.

Microsoft duyuruyu bu yıl Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) yaptı ve burada ayrıca yeni AIOps araçları Azure Operator Insights ve Azure Operator Service Manager’ı duyurdu.

İlki, makine öğrenimi (ML) aracılığıyla ağ trafiğinden içgörüler elde etmek için kullanılırken , ikincisi ağ yapılandırmasını Azure’da uçtan uca tek bir işlem kümesi halinde basitleştirir.

Azure Operator Service Manager

Azure Operator Service Manager ayrıca, ağ operatörlerinin verimliliği artırmasına ve kapalı kalma süresini azaltmasına yardımcı olmak için analitiği ve bulut düzenlemeyi birleştirir.

AT&T zaten Azure Operator Nexus kullanıyor ve hizmet artık bir dizi telekomünikasyon müşterisine yayılabilir. Bağlantı firması Comtech, müşterilerine daha fazla bulut esnekliği sağlamak için Azure Operator Nexus Ready Programına katılacağını da duyurdu.

Microsoft’ta Azure for Operators kurumsal Başkan Yardımcısı Yousef Khalidi, “Hibrit bir bulut altyapısının en önemli avantajlarından biri, hem altyapı hem de uygulamalar için uyumlaştırılmış gözlemlenebilirlik sağlama yeteneğidir” dedi .

“Bu, sistemlerin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak, ortaya çıkabilecek sorunları kolayca izleyip giderebileceği anlamına geliyor. 

“Platform, ağ işlevi sanallaştırma altyapısından (NFVI) ve ağ işlevlerinden (NF’ler) günlükleri, ölçümleri ve izleri toplar. Ayrıca, tanımlayıcı ve kuralcı analitik geliştirmek için zengin bir analitik, AI/ML tabanlı araç seti sunar. Bu gözlemlenebilirlik mimarisiyle amacımız, tüm operatör verilerini küresel bir ağ görünümü sağlamak üzere işlenebilecekleri ve operasyonel ve iş içgörüleri için toplanabilecekleri tek bir veri gölüne güvenli bir şekilde getirmektir. “

Microsoft, danışmanlık firması Analysys Mason tarafından yapılan analizin, Azure Operator Nexus aracılığıyla bulutta yerel bir 5G bağımsız (5G SA) ağı dağıtmak isteyen bir telekomünikasyon şirketinin, yapmaya kıyasla beş yılda toplam sahip olma maliyetinde %38’lik bir düşüş görebileceğini bulduğunu iddia etti. kendi başına.

Microsoft ayrıca Azure Operator Nexus ile eşleşen ve bulut devinin güçlü genel bulut ağı üzerinden yürütülen birleşik AIOps ile telekomünikasyon şirketlerini güçlendirmeyi amaçlayan iki yeni hizmet başlattı.

Google Cloud ayrıca bulut hizmeti sağlayıcılarını (CSP’ler) hedefleyen üç yeni telekomünikasyon ürününü piyasaya sürmek için bir platform olarak MWC’yi kullandı.

Bunlar, müşterilerin ağları hibrit bir bulut modeli aracılığıyla dağıtmasına, yönetmesine ve analiz etmesine yardımcı olmayı amaçlayan Telecom Data Fabric, Telecom Network Automation ve Telecom Subscriber Insights’ı içeriyor.

Telekom Ağı Otomasyonu, telekomünikasyon şirketlerinin Kubernetes tabanlı otomasyon araçları aracılığıyla dağıtımı hızlandırmasına izin verecek ve halihazırda telekomünikasyon devi Bell Canada tarafından 5G çekirdek ağını yeniden yapılandırmak için kullanılıyor.

Bu arada Telecom Data Fabric ve Telecom Subscriber Insights, CSP’lerin Google Cloud’un BigQuery mimarisinden alınan büyük veri analitiği etrafında bir strateji oluşturmasına olanak tanır .

Google Distributed Cloud Edge’e yapılan ek bir güncelleme artık telekomünikasyon şirketlerinin RAN uçlarını Google Cloud’a bağlamasına izin verecek.

AWS’nin, CSP’lerin bireysel gereksinimlerine göre ağ kaynakları sağlamak için kullanabileceği AWS Telco Network Builder (TNB) adlı kendi hizmeti vardır. Rakiplerinin hizmetleri gibi, TNB de müşterilerin bu ağları merkezi bir panodan görüntülemesine ve yönetmesine olanak tanır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.