Bilişim ProfesyonelleriIoT Teknolojisi

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Nesnelerin İnterneti hakkında birşeyler mi merak ediyorsunuz? İşte bağlantılı her şey için rehberimiz.

Nesnelerin İnterneti (IoT), bu modern dünyada neredeyse her şey anlamına gelebilecek, internete bağlı herhangi bir cihaz için kullanılan bir şemsiye terimdir.

Bu, temel olarak, internet sayesinde tüm cihazların birbirleriyle iletişim kurabildiği ve verileri merkezi bir hub’a geri çekebildiği fikrine dönüşür. Tüketici tarafında, bazı örnekler akıllı konuşmacıları ve sanal asistanları içerir. Yelpazenin iş tarafında, IoT teknolojisi, işletmelerin operasyonlarını kolaylaştıran bilgi ve içgörüler getiriyor.

IoT’nin kökenleri spagetti bolognese ile karşılaştırılabilir – hiç kimse nereden geldiğinden% 100 emin değil. Bununla birlikte, bir IBM bloguna göre , World Wide Web’in halka açılmasından on yıl önce, bir grup Carnegie Mellon öğrencisinin stok seviyelerini uzaktan izlemek için bir otomat makinesini yapılandırdığı 1981 yılına kadar izlenebilir.

Zor başlangıçlarına rağmen IoT, modern yaşamın gündelik bir unsuru olarak kendini kanıtladı. Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, ışıklar, hatta arabalar ve buzdolapları – bunların hepsi günlük IoT kullanımına örneklerdir. Temel olarak, bir tür elektronik olan her şey, diğer cihazlarla iletişim kurmak için internete bağlanabilir.

IoT, sağlık ve perakendeden balık çiftçiliğine kadar her sektörde mevcuttur. Dahası, daha fazla işletme rekabet avantajı elde etmek için IoT’yi nasıl uygulayacaklarını anladıkça, giderek artan sayıda sektöre yayılan hızla büyüyen bir sistemdir.

IoT tam olarak nedir?

IoT (Nesnelerin İnterneti), esasen internet üzerinden diğer cihazlarla iletişim kurabilen herhangi bir cihazı kapsayan oldukça geniş kapsamlı bir tanımdır. Şimdiye kadar IoT’nin iki büyük uygulamasını gördük, tüketici alanında olanlar ve endüstride olanlar.

Tüketiciler için IoT cihazları basit işlevlere sahip olma eğilimindedir. Örneğin, bir ev, uzaktan kumanda olarak kullanılacak bir cep telefonuna bağlı bir akıllı TV, kendisi de bir IoT cihazı içerebilir. Veya Amazon Echo gibi akıllı bir hoparlör, sıcaklığı sesli komutlarla kontrol etmek için bir evin ısıtma sistemine senkronize edilebilir.

Endüstride prensipler aynıdır, ancak çok daha büyük bir ölçekte. Dünyanın en yoğun nakliye şeritleri artık IoT cihazları tarafından yönetiliyor, uzak sensörler kargoları otomatik olarak günlüğe kaydediyor ve verileri bir limandan merkezi bir hub’a senkronize ediyor.

Bununla birlikte, akla gelebilecek neredeyse her cihaz bir şekilde ‘bağlantılı’ hale geldiğinden, IoT’nin kapsamı her zaman genişliyor.

Akıllı ev asistanı, en tanınmış ve yaygın olarak kullanılan IoT cihazlarından biridir ve tüketici aşamasında nispeten yeni bir konsept olmasına rağmen, şu anda piyasada düzinelerce ürün bulunmaktadır. Amazon ve Google gibi şirketler teknolojiyi ilk yaygınlaştıranlar arasındayken, geleneksel hoparlör üreticileri artık her zaman yaygın olan teknoloji trendine atladılar. 

IoT neden bu kadar önemli?

Daha hızlı ve daha güvenilir geniş bant kullanımının artmasıyla birlikte, cihazların yakında standart olarak WiFi’ye bağlanma özelliğine sahip olması kaçınılmazdır. IoT, günlük rutinlerimizi yönetme şeklimizi şimdiden şekillendirmeye başladı; arabalar, randevuları izlemek ve en iyi rotaları planlamak için takvimlerle senkronize olabilir ve akıllı yardımlar, alışverişi bir sohbete dönüştürdü.

Yine de, IoT’nin en ilgi çekici uygulaması, yapay zekanın iş yapma şeklimizde devrim yarattığı sektörde bulunabilir. Akıllı şehirler, atık ve enerji tüketimini azaltmamıza yardımcı olurken, üreticiler artık onarım çağrılarını otomatikleştiren bağlı makineleri kullanabiliyor. Bağlı sensörler artık, mahsul ve sığır verimini izlemeye ve büyüme modellerini tahmin etmeye yardımcı oldukları tarımda bile kullanım görüyor.

IoT güvenli midir?

2016 yılında, bilgisayar korsanları bir Kuzey Amerika Kumarhanesi ağına bir ağ geçidi olarak IoT özellikli bir balık tankını kullandılar . Tankın, sıcaklığı düzenlemek ve sahibini besleme süreleri hakkında bilgilendirmek ve tek bir VPN’de yapılandırmak için sensörlerle donatıldığı varsayılıyordu. Bir şekilde, bilgisayar korsanları bunu ihlal etmeyi ve kumarhanedeki diğer sistemlere erişim sağlamayı başardılar.

Komik bir hikaye olsa da, sahip olduğunuz her cihazın tüm ağınıza bir ağ geçidi olabileceği için IoT’nin tehlikelerini de vurgular. IoT makineleri çalıştıran fabrikaların tamamı veya IoT donanımı olan ofisleri olan işletmeler için her şeyin güvenli olduğundan emin olmak büyük bir baş ağrısı olabilir.

Sorunun bir kısmı, kolayca kırılabilen varsayılan şifreler olabilir. Bu, imalatçıları tasarımın inşa edildikten sonra tasarıma eklemek yerine tasarıma yerleştirmeye çağıran ‘Secure by Design’ adlı Birleşik Krallık hükümeti önerisinin ana odak noktasıydı .

Bu IoT için oldukça önemlidir, özellikle hemen hemen her şey internete bağlanabildiğinden ve bu bazen sözde ‘başsız cihazlar’ anlamına gelebilir. Temel kontrollere sahip olduğu veya arayüzü olmadığı için bir şifreyi değiştirmenin bir yolu olmayan bir şey.

IoT’nin önünde ne var?

Sürücüsüz arabalar, akıllı şehirler ve çeşitli yapay zeka uygulamaları gibi IoT’nin başarısına bağlı geleceği olan birçok teknoloji var. Norton’a göre 4,7 milyar şey web’e bağlıydı ve bunun 2021 yılına kadar 11,6 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Büyüme var, ancak bir dizi başka faktörün de artması gerekecek.

Daha güçlü düzenlemeler ve daha sıkı güvenlik kontrolleri, IoT geleceğimizde büyük bir rol oynayacak. Kuruluşlara daha fazla cihaz girdikçe, saldırganlar erişim elde etmek için daha fazla fırsat bulacaktır. BT departmanları için bu, bir elekten sızan suyu durdurmaya çalışmak gibi olabilir.

Düşünülmesi gereken etik sorular da var. Veri çıkarmak için kullanılan bu cihazların çoğu, işyerinde ve toplumda ne kadar yaygın hale gelirse, mahremiyeti o kadar fazla ihlal edecek.

2 thoughts on “Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.