Haber Duyuru EtkinlikManşet Yanı

Sanal mezar ziyareti uygulaması 1 milyon 265 bin kez tıklandı

Sanal mezar ziyareti uygulaması 1 milyon 265 bin kez tıklandı!

Sanal mezar ziyareti uygulaması nedir?

Sanal mezar ziyareti uygulaması 1 milyon 265 bin kez tıklandı! Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde 20 yıl önce ‘mezarlığa sanal ziyaret’ uygulaması başlatıldı. Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde tıklanan uygulama, ölenlerin yakınlarının sanal alemde dua okumasını sağlıyor.

Develi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde 20 yıl önce mezarlığa sanal ziyaret uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda memleketlerine gidemeyen vatandaşlar, sanal uygulamayı cep telefonlarına indirerek aile büyüklerinin mezarlarını bu uygulama ile ziyaret ediyor. Uygulamada dua tuşuna basarak dualarını yapmış oluyorlar. 20 yıldır kullanılan uygulama bugüne kadar da 1 milyon 265 bin kez tıklandı.

Gazi Mahalle Muhtarı Mehmet Ceran uygulamayı şöyle anlattı:

Bu uygulama 20 yıl öncesinde başladı. Sanal mezar ziyareti olarak mahallemizin resmi internet sitesine ulaştığınız zaman Almanya’dan, Hollanda’dan veya il dışında yaşayan gurbetçilerimiz vefat eden yakınlarına bir Fatiha okuyabilmek için bu uygulamayı kullanıyor.

Pandemide çok güzel bir uygulama oldu. Pandemi nedeniyle mahallemizde yaşayanlar buraya gelememişti ama bu uygulama ile ziyaretlerini gerçekleştirmiş oldu. Bu uygulamayı kullanmaktan çok memnunuz.

Kent Tarih Araştırmacısı olan Nezir Ötegen ise, “Develi’de somut olmayan kültürel mirasın araştırmasını yapıyorum. Burada somut olmayan miraslarımızdan bir tanesi de belki de Türkiye’de ilk olacak uygulama sanal alemde mezarlık ziyareti. Develi’nin Gazi Mahallesi’nde mezarlık ziyaretlerinde yeni bir uygulama olarak 20 yıl önce resmi internet sitesi üzerinden vefat edenlerin bilgileri ve kabir fotoğrafları sanal ortama yüklendi. Yakınları da sanal olarak ziyaretlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bunun özellikle pandemi döneminde bir alternatif olduğunu gördük. Pandemi dönemindeki yurt içindeki ve yurt dışındaki insanlarımız bu ziyaretlerini böylelikle gerçekleştirebildiler” dedi.

Haberin kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.