Bilişim ProfesyonelleriDijital MedyaMakale

Sosyal Medya Hesaplarınızı Bilgisayar Korsanlarından Korumanın 7 Yolu

Günümüz ortamında siber güvenlik önemli bir sorundur ve bu hemen hemen herkesi tehdit etme potansiyeline sahiptir. Her gün yeni kötü amaçlı yazılımlar oluşturuluyor ve sayısız sosyal medya hesabı düzenli olarak bilgisayar korsanlarının kurbanı oluyor. İnsanların sosyal medyayı ne sıklıkla kullandığı düşünüldüğünde, bu büyük bir sorundur. İyi haber şu ki, herkesin sosyal medya hesaplarını güvence altına almasının yolları var.

  1. Güçlü Bir Parola ile Başlar : Sosyal medya hesaplarının güvenliğini sağlamanın ilk adımı güçlü bir parola oluşturmaktır. Herkesin sosyal medya hesaplarını güvende tutmak için kullanabileceği harika şifre yöneticileri vardır. Güçlü parolalarda büyük harfler, küçük harfler, sayılar ve simgeler bulunmalıdır. Dahası, gelişmiş şifre yöneticileri, onları bilgisayar korsanlarından saklayarak onları güvende tutabilir.
  2. Şifreleri Düzenli Bir Temelde Döndürme : Ardından, sosyal medya hesaplarının şifrelerini düzenli olarak döndürmek önemlidir. Her 60 veya 90 günde bir program oluşturmaya ve şifreleri değiştirmeye çalışın. Elbette, birinin sosyal medya hesapları ele geçirilirse, şifrelerini derhal değiştirmeleri gerekir.
  3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamaya Güvenin : Mümkün olduğunda, her sosyal medya hesabı için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Birçok uygulama iki faktörlü kimlik doğrulama ekliyor, bu nedenle bu özelliği arayın. Bu, bir hesaba erişmek için yalnızca bir parola yerine iki ayrı yol olması anlamına gelir. Örneğin bu, hesabın kilidi açılmadan önce doğrulanması gereken bir metin mesajı, telefon görüşmesi veya fiziksel e-posta içerebilir. Bu, gelişmiş durumlarda bir parmak izi veya sesli komut bile içerebilir.
  4. Güçlü Bir VPN’e Güvenin : İnsanların internet bağlantısı kullanarak bilgi çalmasının birçok yolu vardır. Bir VPN ile, bu size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlayarak IP adresinizi maskeleyecektir. Bu, çevrimiçi eylemlerinizi neredeyse izlenemez hale getirebilir ve sosyal medya hesaplarınızı güvende tutabilir.
  5. Çoğu Bilgiyi Çevrimdışı Tutun : Sosyal medya hesapları eğlenceli olsa da, onları kişisel bilgilerle doldurmak için hiçbir neden yoktur. Hiç kimse kişisel bilgilerinin bir sosyal medya hesabından çalınmasını istemez. Bu nedenle, tüm kişisel bilgileri çevrimdışı tutmaya çalışın. Bu, telefon numaranız, e-posta adresiniz, fiziksel adresiniz, doğum gününüz ve daha fazlası gibi öğeleri içerir. Ayrıca, kullanmadığınız zamanlarda sosyal medya hesaplarından çıkış yapmayı unutmayın ve çalınmalarını önlemek için asla parolaları kopyalayıp yapıştırmayın.
  6. Sosyal Medya Hesapları İçin Benzersiz Bir E-posta Adresi Kullanın : Sosyal medya hesaplarını hacklemekten büyük zarar, e-posta adreslerini çalmaktan ve kişisel bilgilere erişmek için kullanmaktan kaynaklanır. Bunun olmasına izin vermeyin. Bunun yerine, tüm sosyal medya hesapları için ikincil bir e-posta adresi kullanın. Bu şekilde, e-posta adresi çalınırsa, hasar çok daha sınırlıdır.
  7. Bilinmeyen veya Kısaltılmış Bağlantılara Tıklamayın : Son olarak, günümüzde sosyal medya hesaplarına yönelik en büyük tehditlerden biri kimlik avıdır . Bazen bunlar, ikna edici bir e-postayla tek bir kişiyi hedeflemek için tasarlanmış hedefli kimlik avı saldırıları bile olabilir. Bilinmeyen veya kısaltılmış bağlantılara tıklamayın. Bilgi çalmak için tasarlanabilirler. Ayrıca, tanıdık görünen bağlantılar için bile, URL’nin üzerine gelin ve gerçek bağlantının ekrandaki metinle eşleştiğinden emin olun. Bu, bilgisayar korsanlarının sosyal medya hesaplarına erişmesini engelleyebilir.

Bunlar, herkesin sosyal medya hesaplarını güvence altına almak için atabileceği temel adımlardan birkaçı. Bu adımları önceden atarak bu saldırıların gerçekleşmesini engellemek mümkündür. Herkes, çevrim içi etkinliklerini ve kimliğini çalınmaya karşı koruduğundan emin olmalıdır.

One thought on “Sosyal Medya Hesaplarınızı Bilgisayar Korsanlarından Korumanın 7 Yolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.