Haber Duyuru EtkinlikManşet

Yazılım Sektörü Uzaktan Çalışma Destekleri Raporu

Yazılım Sektöründe Uzaktan Çalışma Destekleri Raporu hakkında bir açıklama yapan TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Ertan BARUT, “Yazılım Sektörümüzün beklentileri ve talepleri aynı zamanda Ülkemizi ve Geleceğimizi doğrudan ilgilendirmektedir.” diyerek sektör ve rapor ile ilgili bir bilgilendirme paylaştı.

Ertan BARUT adlı kullanıcının profil fotoğrafı
Yazılım Sektörü de Uzaktan Çalışmaya Yönelme Var

TOBB Türkiye YAZILIM Meclisi üyelerimiz, sektör firmalarımız ve üyemiz olan sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda TOBB TÜRKİYE YAZILIM MECLİSİ TEKNOPARKLAR, AR-GE ve TASARIM MERKEZLERİ UZAKTAN ÇALIŞMA DESTEKLERİ YAZILIM SEKTÖRÜ RAPORU (21.03.2022) ‘nu bilgilerinize sunmaktayız.

Yazılım Sektörümüzün beklentileri ve talepleri aynı zamanda Ülkemizi ve Geleceğimizi doğrudan ilgilendirmektedir.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi olarak Yazılım Endüstrimiz adına üstlendiğimiz sorumluluğun farkında olarak sektörümüzün stratejik olarak daha fazla desteklenmesi, yazılımın ülkemiz milli politikalarından biri haline dönüştürülmesi, yazılım endüstrimizin iç ve dış ticaretinin gelişimi, büyümesi, yerli ve milli yazılım üretimi, yazılım ihracatımızın artırılması yanında, geleceğe dönük yazılımcı iş gücü ihtiyacının karşılanması, istihdamın artırılmasına yönelik çalışmaktayız.

2021 yılında “daha girişimci, katılımcı, veri temelli, kalıcı ve çözüm odaklı” yeniden yapılanarak sektörümüz adına kolları sıvadık. Meclis Üye Firmalarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birarada birer birer sorunlarımızın çözümüne odaklandık. Yazılım ekosistemini oluşturan Sektör, Üniversiteler, Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla istişarelerle Yazılım Endüstrimizin geleceğine yönelik çözümler, mevzuatlar ve stratejiler üzerinde çalışmaları başlattık.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yazılım artık salt bir ürün ya da hizmet olmaktan öteye gitmiş, herhangi bir sektörde, herhangi bir iş sahasında üstlendiği rol ile “Rekabette, Büyümede, Büyük Ölçekli Değer Zinciri Oluşturmada ve Hedeflere Ulaşmada” son derece kritik öneme sahip olup, Ülkeler için Vazgeçilemez Bir GÜÇ haline gelmiştir.

Yazılım; Savunma, enerji, sanayi, üretim, tarım, teknoloji, e-ticaret, ihracat, kamu ve birçok alana sağladığı teknolojik katkılar ile dışa bağımlılığı ortadan kaldıran, tam kapasiteyle desteklendiğinde en fazla katma değerli döviz girdisi sağlayabilecek, aynı zamanda ülkenin kalkınmasına direk etki eden stratejik bir alan olup, üretime ve ihracata kattığı değerlerle dev bir endüstridir.

TOBB bünyesindeki 65 sektör meclisinden biri olan Yazılım Meclisi olarak birçok platformda farkındalık oluşturmak, sektör sorunlarına dikkat çekip iç ve dış ticaretinin gelişimine yönelik çözüm önerileri sunmak, mevzuatlara destek vererek sektörün önünü açmak, gelişimini ve ihracatını artırmak üzere oluşturduğumuz sektörel ekosistemimizde yer alan meclis üyelerimiz, kamu kurumları ve stklarla güçbirliği yaparak yoğun bir şekilde çalışmaktayız.

Tüm dünyada bir çok hizmet sektörü yanında yazılım sektörü de uzaktan çalışmaya yönelmiş durumda.

Ülkemizde de Yazılım Sektörünün uzaktan çalışması oldukça benimsenmiş durumda. Türkiye Yazılım Sektörü olarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Teknoparklar, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Serbest Bölgelerdeki Yazılım Üretiminde uzaktan çalışmanın, iş hayatının çalışma biçimlerinden biri haline getirilmesi ve uzaktan çalışma destek modelinin geçici değil kalıcı olmasını ve Teknokent ve Ar-Ge Merkezleri’nde uzaktan çalışanlara yönelik çalışma süresi uygulamaları ile ilgili yaşanan sorunların YERLİ/MİLLİ YAZILIM sektörümüzün gelişimi ve ihracatının artırılması amacıyla çözülmesini istiyoruz.

Özellikle son zamanlarda Almanya, Hollanda, İsveç, İngiltere, İsviçre yazılımcı ihtiyaçlarını gidermek üzere Türkiye ‘deki yazılımcılara göz dikmiş ve Türkiye ‘deki son dönem yaşanan ekonomik durumdan (döviz hareketleri TL ’nin değer kaybı vb) dolayı başka sektörlerde de olduğu üzere yazılım sektöründe özellikle dijital işgücü göçünü tetiklemiştir.

Pandemi döneminde başlayıp, yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrasında Yazılımcı İşgücü konusunda ülkeiçi transferler ve yurtdışına dijital göçlerle işgücü kayıpları artmaya başlamış, bu sorun Yazılım Meclisimiz ve bir çok stk tarafından masaya yatırılmış, nitelikli yazılımcı ihtiyacı üzerine üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu sorunlarla ilgili olarak Kurumlara bilgilendireler yapılmış olup, üzerinde çalışılmaktadır. Ayrıca Sektör olarak da kendi ekosistemi içinde çözmek üzere yazılımcı yetiştirmek için belli adımlar atılmaya başlanmıştır.

Bundan hareketle üzaktan çalışmaya yönelik çözüm önerilerimizle yapılacak mevzuatsal düzenlemeler, yurtdışına yazılımcı işgücü kaybı ve dijital göçün de önüne geçecektir.

Tam zamanlı uzaktan çalışmaya yönelik Ar-Ge destek mevzuatı yanında Ür-Ge Ticarileştirme desteği gibi yeni yapılanma önerilerimiz çerçevesinde destek ve denetim mevzuatlarının güncellenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Ayrıca teknoparklar dışında uzaktan çalışma ile yazılım üretiminin desteklenmesine yönelik altyapıların geliştirilmesi, denetim mekanizmalarının oluşturulması konusunda da kamu kurumlarıyla mevzuatlara yönelik birlikte çalışmayı öneriyoruz.


Bu rapor tüm yazılım sektörü adına geniş istişareler sonucunda hazırlanmıştır.
Raporda soruna ilişkin açıklamalarımız, gerekçelerimiz ve çözüm önerilerimiz ayrıntılı olarak yer almaktadır.
Raporumuz bir çok kurum ve kuruluşa iletilmektedir.

Sizlerin de YERLİ/MİLLİ YAZILIM Sektörümüzün bu talebi konusunda bilgilenmenizi arzu etmekteyiz.

Bilgilerinize sunarım.
Selamlar.

Ertan BARUT
TOBB Türkiye YAZILIM Meclisi Başkanı
“Ülkemiz, Yazılım Endüstrimiz ve Geleceğimiz” için

Hazırlanan Raporu bu linkten inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.