Bilişim ProfesyonelleriMakale

Yazılım Kalite Güvence (QA) Analisti Kimdir? Ne İş Yapar?

Yazılım Kalite Güvence (QA) Analisti Kimdir? Ne İş Yapar? Bu Teknoloji Kariyeri parlak bir geleceğe sahip.

Son zamanlarda teknoloji işlerindeki artışı duydunuz ve dahil olmak istiyorsunuz. Bilgisayar ve BT rollerinde çalışan profesyonellerin istihdamının 2018’den 2028’e yüzde 12 artacağı ve yıllık medyan maaşlarının 88,240 dolar olacağı öngörülüyor. – tüm mesleklerin ortalama yıllık maaşı olan 39,810 $ ‘dan önemli ölçüde yüksektir.

Güçlü iş büyümesi, makul kazanç potansiyeli ve teknoloji konusundaki doğal yeteneğiniz, bu alanı bariz bir kariyer seçeneği haline getiriyor. Ancak dikkate alınması gereken pek çok teknoloji işi unvanıyla, hangi rolün sizin için en uygun olduğundan emin değilsiniz.

Görmüş olabileceğiniz, ancak hakkında pek bir şey bilmediğiniz bir iş unvanını vurgulamak için buradayız: kalite güvence analisti, bazen bir QA analisti veya QA testçisi olarak da adlandırılır.

Ayrıntılara odaklanmayı, yepyeni teknolojiyle çalışmayı ve sorunları çözmeyi seviyorsanız, bu iş unvanı üzerinde adınız olabilir. Ama önce, QA analistinin iş tanımı ve maaşı gibi işle ilgili tüm ayrıntılara ihtiyacınız var. Bu teknoloji kariyerinin neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Bir QA analisti ne yapar?

QA, bu kariyerle birlikte gelen iş görevleri hakkında size oldukça büyük bir ipucu veren kalite güvencesi anlamına gelir. QA analistleri, gıdalardan tıbbi cihazlara kadar her tür endüstride yüksek kaliteli, standart ürünler sağlamak için çalışır. Teknoloji dünyasında, QA analistleri genellikle çalışmalarını yazılım testine odaklıyor.

Mobil ve web geliştirme şirketi Riseapps CEO’su Vladlen Shulepov, “QA analistleri, yazılımın işlevselliğini değerlendiren ve herhangi bir hata ve sorunu arayan uzmanlardır” diyor .

Kalite güvencesi, nihai ürünün hatasız olmasını sağlamak için yazılım mühendisliği sürecinde birçok kez meydana gelen bir aşamadır. Shulepov, “Bir QA analistinin en yaygın görevi, kodun doğru çalışıp çalışmadığını ve çeşitli cihazlarda kullanılabilir olup olmadığını görmek için kodu çalıştırmaktır” diyor.

Herhangi bir sorun daha sonra ayrıntılı bir şekilde belgelenir ve düzeltilmesi için geliştirme ekibine geri bildirilir. Bu döngü, ürün son kullanıcı için hazır olana kadar tekrarlanır. Kalite güvencesi iş tanımının diğer yönleri arasında test prosedürlerinin geliştirilmesi, bilinen kusurların veritabanlarının korunması, hata çözümlerinin izlenmesi ve genel işlevsellik ve kullanılabilirlik hakkında geri bildirim sağlanması yer alır.

QA analistleri nerede çalışır?

Uygulamalar ve diğer yazılımlar geliştiren teknoloji şirketlerinin QA analistlerine açık bir ihtiyaçları vardır, ancak bu detay odaklı profesyonellerden yararlanan tek sektör onlar değildir. QA analistleri için işe alınan ilk on sektörü bulmak için Burning-Glass.com’daki verilere danıştık: 2

 • Bilgisayar sistemleri tasarım hizmetleri
 • Restoranlar
 • Yönetim, bilimsel ve teknik danışmanlık hizmetleri
 • Yazılım yayıncıları
 • Havacılık ürünleri ve parça imalatı
 • Saklama kredisi aracılığı
 • Sigorta şirketleri
 • Mimari ve mühendislik hizmetleri
 • Bilimsel araştırma ve geliştirme hizmetleri

Bu endüstrilerden bazıları sürpriz mi oluyor? Yazılım aslında sadece bir araçtır ve bu araçlar çok çeşitli bağlamlarda kullanılabilir. Yazılım kullanan her alanda kalite güvencesine ihtiyaç vardır – bu neredeyse hepsi! Bu, kariyerlerini ilgilerini çeken alanlara göre uyarlama fırsatına sahip olabilecek QA analistleri için iyi bir haber.

En iyi kalite güvence analistleri hangi niteliklere sahiptir?

Shulepov, “Detaylara dikkat etmek ve mükemmel problem çözme becerileri, her kalite güvence analisti için çok önemlidir” diyor. Ayrıntılara keskin bir gözle bakmadan, kalite güvence çalışanları nihai ürünlerle ilgili sorunlara yol açan hataları gözden kaçırabilir.

Bu kariyerde kullanışlı olan tek kalite bu değil. İşverenlerin QA analistlerinde görmek isteyecekleri en iyi aktarılabilir beceriler için Burning-Glass.com’daki verilere bir göz atın.

QA analistleri için en iyi aktarılabilir beceriler

 • İletişim
 • Takım çalışması
 • yazı
 • Planlama
 • Problem çözme
 • Sorun giderme
 • Detaylara dikkat
 • Organizasyon
 • Araştırma

Belki de yukarıdaki listede kendi doğal becerilerinizi zaten tanıyorsunuz. Bu, bu kariyer alanında başarılı olabileceğinin bir işareti! Bununla birlikte, bazı özel teknik beceriler de bu pozisyon için şarttır. Shulepov, “Alan bilgisi ve farklı teknolojiler, çerçeveler ve kitaplıkların anlaşılması gerçek bir kalite güvence uzmanı yapar” diyor.

Bu yumuşak becerileri, kalite güvence uzmanlarının sahip olması gereken tüm nitelik kutularını kontrol etmek için bu talep edilen teknik becerilerle birleştirin.

QA analistleri için en iyi teknik beceriler ve araçlar

 • Kalite güvencesi ve kontrolü
 • Selenyum
 • SQL
 • Java®
 • Yazılım geliştirme
 • Yazılım testi
 • Atlassian JIRA®
 • Otomatik test
 • Python®
 • Scrum (proje yönetimi stratejisi)

QA analistleri ne kadar kazanıyor?

Tabii ki, ortalama bir QA analisti maaşı sizin için önemli bir faktör olacaktır. Kimse kendisini finansal olarak desteklemeyecek bir kariyer alanına girmek istemez.

QA analistlerinin güçlü bir kazanç potansiyeline sahip olduğunu duymak sizi memnun edecektir. ABD Çalışma Bakanlığı 2019 yılında, QA analizcileri için ortalama yıllık maaş $ 88.550 olduğunu bildirir. 1 2028’e kadar öngörülen ortalamanın üzerinde bir istihdam büyümesi ile bu rol, gelecek için oldukça iyi konumlandırılmıştır. Ek olarak, yetenekli QA analistlerinin, potansiyel kariyer fırsatlarını genişletmeye yardımcı olabilecek, yazılım geliştirme veya web geliştirmenin diğer yönlerine dalmaları oldukça yaygındır.

Nasıl bir QA analisti olunur?

QA analisti olmanın ne anlama geldiğine dair oldukça iyi bir fikriniz var. Şimdi nasıl biri olunacağını bilmelisin!

Shulepov, kendinize gerekli becerileri öğreterek bu kariyere girmenin mümkün olduğunu, ancak bu rotanın önemli zorluklarla gelebileceğini paylaşıyor. “Aday çok kararlı olmadıkça, sonrasında iş bulmak o kadar kolay olmayacak.”

Burning-Glass.com’daki veriler aynı fikirde. 78.944 QA iş ilanına ilişkin analizimiz, iş ilanlarının yüzde 81’inin lisans derecesine sahip adaylar aradığını ortaya koymaktadır. 3

Ama bir QA analisti olmak için ne tür bir dereceye ihtiyacınız var? Özellikle yazılım testine girmek isteyenler için, Bilgisayar Bilimi alanında bir derece, bir QA analisti olarak ödüllendirici bir kariyere yol açabilir. Bir Bilgisayar Bilimleri lisans programı, yazılım geliştirmenin temellerini anlamak için gereken becerilerle donatmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda işbirliğine dayalı bir geliştirme ortamında etkili bir şekilde gezinmek için gereken yetkinlikleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu kariyer için potansiyelinizi analiz edin

Artık bu kariyerin temellerini, kalite güvencesi iş tanımından QA analisti maaşına ve aradaki her şeye kadar biliyorsunuz.

Bu kariyer ile uyumluluğunuzu analiz ettiniz. Sonuçlar bir QA analistinin yeteneklerine sahip olduğunuzu gösteriyorsa, bir sonraki adımınız başlamak için ihtiyaç duyacağınız eğitim hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Bilgisayar Bilimleri alanında bir derecenin sizi kalite güvence kariyerine nasıl hazırlayabileceğini öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.