Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Yazılıma nereden başlamalıyım

Özellikle lise ve üniversite öğrencileri arkadaşlarımız tarafından Google’da ve çeşitli sosyal mecralarda sıkça sorulan bir soru, “Yazılıma nereden başlamalıyım, hangi yazılım dilini öğrenmeliyim?”

“Yazılıma nereden başlamalıyım, hangi yazılım dilini öğrenmeliyim?” sorusunun bir çok cevabı olabilir, bu aslında sizin ne yapmak istediğinizle ve amacınızın ne olduğuyla doğrudan alakalı bir konu. Bu konu için CarlCheo tarafından hazırlanmış bir infografik var, WebMAsto’dan Barış Mancar’da hazırlanan görseli dilimize çevirerek emek vermiş. Her ikisinede teşekkürlerimizi sunarız. Umarım bu infografik işinize yarar ve sorunuza cevap olur.

Tabi ki sadece bu infografik ile de bir yere varamayabilirsiniz. Aşağıda detaylı bir şekilde 2020’den sonra yazılıma / programlamaya başlayacaklar veya yeni bir yazılım dili öğrenecekler içinde bir kaynak hazırladık. Okuyup, incelemenizi tavsiye ederim.

2020’de öğrenilecek en iyi 10 isteğe bağlı programlama dili

İş arayanlar ve yeni geliştiriciler için en iyi programlama dillerinin ayrıntılı analizi ve sıralaması

yaklaşık 600 programlama dili var. Programlama dillerinin talebi ve popülaritesi her yıl dalgalanmaktadır. Ayrıca yeni programlama dilleri çekici özelliklerle geliyor.

Peki hangi programlama dilini öğrenmelisiniz? Yeni bir programlama dili öğrenmek her zaman zamanınıza ve beyin gücünüze yapılan bir yatırımdır. Tecrübeli bir geliştiriciyseniz veya zaten birkaç programlama dili biliyorsanız, bir niş, modern bir dil öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda, öğrenmeye değer yedi modern programlama dilinin kısa listelendiği bir makale yazdım.

Ancak programlama kariyerinize 2020 yılında başlıyorsanız veya birinci veya ikinci programlama dilinizi öğrenmek istiyorsanız , ana akım ve yerleşik programlama dillerinden birini öğrenmek akıllıca olacaktır . Burada programlama dillerini aşağıdaki kriterlere göre listeleyeceğim:

 • Zaten ana akım ve Yazılım Geliştirme sektöründe sağlam bir şekilde kurulmuş .
 • Üst sıralardaki web siteleri sıralamasında ünlü programlama dillerinde.
 • Popülerlik artmakta veya sabittir ve keskin bir şekilde azalmamaktadır.
 • Çok sayıda kütüphane, çerçeve, kalıp desteği ve geniş bir topluluğa sahiptirler.
 • Onlar edilmektedir iş piyasasında talep iyi bir maaş ile.

Ayrıca, programlama dillerini tarihsel bağlam, temel özellikler ve birincil kullanım durumlarıyla birlikte özetleyeceğim .


1. Python

Post için resim

Ne zaman Guido van Rossum onun yan projesi olarak 1990’lı yıllarda Python geliştirilen kimse en popüler programlama dili bir gün olacağını düşünmüştür. Tüm tanınmış sıralamaları ve endüstri trendlerini göz önüne alarak, Python’u genel olarak bir numaralı programlama dili olarak koydum.

Python, Java veya C / C ++ gibi popülerlikte meteorik bir artış görmedi. Ayrıca, Python yıkıcı bir programlama dili değildir. Ancak en başından beri, Python geliştirici deneyimine odaklandı ve okul çocuklarının üretim sınıfı kod yazabilmesi için programlama engelini azaltmaya çalıştı.

2008’de Python, Python 3’ü tanıtarak önemli kırılma değişiklikleri getirmenin maliyeti ile büyük bir revizyon ve iyileştirme geçirdi.

Bugün, Python her yerde mevcut ve yavaşlama işareti olmadan yazılım geliştirmenin birçok alanında kullanılıyor.

3 Temel Özellikler:

 • Python’un USP’si dil tasarımıdır. Son derece üretken, zarif, basit ama güçlü.
 • Python, C / C ++ ile birinci sınıf entegrasyona sahiptir ve CPU ağır görevlerini C / C ++ ‘a sorunsuz bir şekilde yükleyebilir.
 • Python’un çok aktif bir topluluğu ve desteği var.

Popülerlik:

Son birkaç yılda, Python yavaşlama belirtisi olmadan talepte muazzam bir büyüme gördü. Programlama dili sıralama sitesi PYPL, 2019’da önemli bir popülerlik kazancı olan bir numaralı programlama dili olarak Python’u sıraladı:

Post için resim
Kaynak: PYPL

Ayrıca, Python, Java’yı aştı ve GitHub depolarının katkılarına göre en popüler 2. dil oldu:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

Ayrıca, StackOverflow geliştirici anketi, Python’u en popüler 2. programlama dili (4. en popüler Teknoloji) olarak derecelendirdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Başka bir programlama dili sıralama sitesi TIOBE, Python’u geçen yıl büyük bir kazançla en popüler 3. dil olarak seçti:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

GitHub Octoverse’a göre Python geçen yıl% 50 büyüme gördüğü için Python’un bu yıl sıralamada daha da yükselme şansı var:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

StackOverflow geliştirici anketi, Python’u en çok sevilen ikinci programlama dili olarak listeledi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Eski ve anaakım programlama dillerinin çoğunda sabit veya aşağı doğru çekiş vardır. Ayrıca, Python burada bir istisnadır ve son beş yılda Google trendlerinden de anlaşılacağı üzere giderek artan bir eğilime sahiptir:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Nitekim Python, ABD iş piyasasında Ocak 2020’de en yüksek 74 K iş ilanına sahip en zorlu programlama dilidir. Ayrıca Python, yıllık 120 K $ maaşla üçüncü sırada yer aldı.

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

Ayrıca, StackOverflow geliştirici anketi, Python geliştiricilerinin diğer ana programlama dillerine kıyasla nispeten düşük deneyime sahip yüksek bir maaş kazandığını göstermiştir:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Veri Bilimi
 • Veri analizi
 • Yapay Zeka, Derin Öğrenme
 • Kurumsal uygulama
 • Web Geliştirme

2. JavaScript

Post için resim

İlk tarayıcı savaşı sırasında Netscape atanan etmiştiBrendan EichTarayıcısı için yeni bir programlama dili geliştirmek . Brendan Eich ilk prototipi sadece on gün içinde geliştirdi ve gerisi tarih Yazılım geliştiricileri, zayıf dil tasarımı ve özellik eksikliği nedeniyle genellikle ilk günlerinde JavaScript ile alay ettiler.

Yıllar geçtikçe, JavaScript çok paradigmalı, üst düzey, dinamik bir programlama diline dönüştü. JavaScript’in ilk önemli atılımı, Ryan Dahl’ın platformlar arası JavaScript çalışma zamanı Node.js’yi yayınlaması ve JavaScript’in Sunucu Tarafında çalışmasını sağlamasıyla geldi.

JavaScript’in diğer muazzam atılımı, Google’ın JavaScript tabanlı bir Web geliştirme çerçevesi AngularJS yayınladığı 2010 civarında geldi .

Bugün, JavaScript dünyanın en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve neredeyse her yerde çalışır: Tarayıcılar, Sunucular, Mobil Cihazlar, Bulut, Kapsayıcılar, Mikrodenetleyiciler.

3 Temel Özellikler:

 • JavaScript, Tarayıcı programlamasında tartışmasız kraldır.
 • Node.js sayesinde JavaScript , özellikle I / O ağır görevleri için uygun olan olay odaklı programlama sunar .
 • JavaScript son birkaç yılda, özellikle 2015, 2016 ve sonrasında, büyük bir modernizasyon ve revizyondan geçti.

Popülerlik:

JavaScript, tüm platformlarda yaygın kullanımı ve kitlesel benimsenmesi nedeniyle en üst düzey programlama dillerinden biridir.

Octoverse, GitHub depolarının katkılarıyla JavaScript’i üst üste beş yıl boyunca bir numaralı programlama dili olarak koydu:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

Ayrıca, StackOverflow geliştirici anketi 2019, JavaScript’i en popüler programlama dili ve Teknolojisi olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Başka bir programlama dili popülerlik sitesi PYPL, JavaScript’i en popüler 3. programlama dili olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: PYPL

Programlama dili popülerlik sitesi TIOBE, JavaScript’i en popüler 7. programlama dili olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Geliştiriciler tarafından hayal edildiğinde, JavaScript ayrıca StackOverflow Geliştirici anketine göre en çok sevilen 11. programlama dili olarak sıralandı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Google Trends tarafından gösterildiği gibi JavaScript’in eğilimi nispeten kararlıdır:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

ABD İş piyasasında, aslında JavaScript, Ocak 2020’de 57 K İş ilanı ile üçüncü en zorlu programlama dili olarak sıralanmıştır. Ortalama 114 K $ maaşla JavaScript, maaş açısından 4. sıradadır:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

Ayrıca, StackOverflow geliştirici anketi, JavaScript geliştiricilerinin nispeten düşük deneyime sahip mütevazı bir maaş kazanabileceğini göstermiştir:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Web Geliştirme
 • Arka Uç Geliştirme
 • Mobil Uygulama Geliştirme
 • Sunucusuz Bilgi İşlem
 • Tarayıcı Oyun Geliştirme

3. Java

Post için resim

Java bugüne kadarki en rahatsız edici programlama dillerinden biridir. 90’lı yıllarda, iş uygulamaları esas olarak oldukça karmaşık ve platforma bağımlı olan C ++ kullanılarak geliştirildi. James Gosling ve Sun’daki ekibi, çok iş parçacıklı programlamayı da destekleyen çok daha basit, nesne yönelimli, yorumlanmış bir programlama dili sunarak iş uygulamaları geliştirme engelini azalttı.

Java, alt düzey İşletim Sistemini geliştiricilerden soyutlayan ve ilk “ Bir Kez Yaz, Her yerde çalıştır ” programlama dilini veren Java Sanal Makinesi’ni (JVM) geliştirerek Platform bağımsızlığını elde etti . Ayrıca, JVM, Nesne yaşam döngüsünü yöneten nesil çöp toplama teklif etti.

Son yıllarda Java, pazarlarının bazılarını son derece geliştirici dostu modern dillere ve özellikle Python, JavaScript gibi diğer dillerin yükselişine kaybetti. Ayrıca, JVM hantal boyutu nedeniyle Bulut dostu değildir. Oracle, Java’nın popülaritesini daha da artıracak JDK için son zamanlarda yüksek lisans ücretleri getirdi.

Neyse ki, Java eksiklikleri üzerinde çalışıyor ve GraalVM girişimi aracılığıyla Java’yı Cloud için uygun hale getirmeye çalışıyor. Ayrıca, OpenJDK’da tescilli Oracle JDK’ya ücretsiz bir alternatif var.

Java hala işletmeler için bir numaralı programlama dilidir.

3 Temel Özellikler:

 • Java, ılımlı bir öğrenme eğrisi ve yüksek geliştirici verimliliği ile güçlü, zengin özellikli, çok paradigmalı, yorumlanmış bir programlama dili sunar.
 • Java, geriye dönük olarak uyumludur, bu da iş uygulamaları için çok önemli bir gereksinimdir.
 • Java’nın çalışma zamanı JVM, Yazılım Mühendisliği’nin bir başyapıtı ve sektördeki en iyi sanal makinelerden biridir.

Popülerlik:

Piyasaya sürüldükten sadece beş yıl sonra, Java en popüler 3. programlama dili haline geldi ve önümüzdeki yirmi yılda her zaman ilk 3’te kaldı. Popüler TIOBE sıralamasında Java’nın uzun vadeli geçmişi:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Java’nın popülaritesi son yıllarda azaldı, ancak aşağıda gösterildiği gibi TIOBE’ye göre hala en popüler programlama dilidir:

Post için resim
Kaynak: TIOBE
Post için resim
Kaynak: TIOBE

GitHub veri havuzu katkısına göre Java, 2014-2018 döneminde bir numaralı sırada yer aldı ve geçen yıl yalnızca 3’üncü sıraya geriledi:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

Diğer popüler programlama dili sıralama web sitesi PYPL, Java’yı en popüler 2. programlama dili olarak derecelendirmiştir:

Post için resim
Kaynak: PYPL

StackOverflow geliştirici anketi de Java’yı üst sıralara yerleştirdi ve yalnızca JavaScript ve Python programlama dillerinin yerini aldı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Google trendlerine göre, Java son beş yıldır çekişini sürekli kaybediyor:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Nitekim Java, Ocak 2020’de 69 K İş ilanıyla ABD’de en çok talep gören ikinci programlama dilidir. Ayrıca Java geliştiricileri yıllık en yüksek 6. maaşı (104 K $) kazanır:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow Geliştiriciler araştırması 2019’a göre Java, birkaç yıllık deneyimden sonra mütevazı bir maaş sunuyor:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Kurumsal Uygulama Geliştirme
 • Android Uygulama Geliştirme
 • Büyük veri
 • Web Geliştirme

4. C #

Post için resim

2000 yılında, Tech dev Microsoft , yönetilecek olan (Java gibi bir Sanal Makinede çalışacak) .NET girişimlerinin bir parçası olarak C # programlama dili gibi Nesne Tabanlı C oluşturmaya karar verdi . Usta dil tasarımcı Anders Hejlsberg Microsoft’un bir parçası olarak C # tasarlanan Ortak Dil Girişimi (CLI) diğer birçok (özellikle Microsoft’un dilleri) bir çalışma zamanı adında çalışan bir ara biçime derlenmiş platformu Ortak Dil Çalışma Zamanı (CLR) .

İlk günlerde C #, Java taklidi olarak eleştirildi. Fakat daha sonra, her iki dil de birbirinden ayrıldı. Ayrıca, Microsoft’un C # derleyicisi / çalışma zamanı lisansı her zaman net değildir. Microsoft şu anda patentlerini Microsoft Open Specification Project kapsamında uygulamazsa da değişebilir.

Bugün, C #, sadece Windows platformunda değil, aynı zamanda iOS / Android platformunda ( Xamarin sayesinde ) ve Linux platformunda yaygın olarak kullanılan çok paradigmalı bir programlama dilidir .

3 Temel Özellikler:

 • Anders Hejlsberg , C # ‘ı Java’nın gölgesinden çıkarmak ve kendi kimliğini vermek için mükemmel bir iş çıkardı.
 • Microsoft tarafından desteklenen ve 20 yıldır sektörde olan C #, büyük kütüphane ve çerçeve ekosistemlerine sahiptir.
 • Java gibi, C # da platformdan bağımsızdır (CLR sayesinde) ve Windows, Linux, Mobil cihazlarda çalışır.

Popülerlik:

Popüler dil sıralama sitesi TIOBE, Ocak 2020’de büyük bir kazançla 5. sırada yer aldı:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Ayrıca Octoverse, GitHub depo katkısının C # 5. popüler programlama dili olarak C # ‘ı listeledi:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

StackOverflow geliştirici anketi, C #’ı en popüler 4. dil (2019 için 7. en popüler Teknoloji) olarak yerleştirdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

StackOverflow geliştirici anketinin C # ‘ı en çok sevilen 10. programlama dili (Java’nın üzerinde) olarak sıraladığını belirtmek ilginçtir:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Google trendlerinden de anlaşılacağı üzere, C #, aşağıda gösterildiği gibi, son birkaç yıldır çok fazla hiperleştirilmiyor:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Gerçekten de ABD’deki C # geliştiricileri için 32 K açılışını yayınladı, bu da C # ‘ı bu listede en zorlu 5. programlama dili haline getirdi. Yıllık 96 ABD doları maaş alan C #, bu listede 8. sırada yer alıyor:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi, C # değerini küresel ortalama maaş açısından Java’nın (daha fazla deneyim olsa da) üzerine yerleştirdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Sunucu Tarafı programlama
 • Uygulama geliştirme
 • Web Geliştirme
 • Oyun Geliştirme
 • Windows Platformu için Yazılım

5. C

Post için resim

1960’lar ve 1970’ler boyunca, CPU’nun her döngüsü ve her bellek baytı pahalıydı. Bell laboratuarı mühendisi Dennis Ritchie , 1969-1973 yılları arasında doğrudan makine diline derlenen prosedürel, genel amaçlı bir programlama dili geliştirdi. C programlama, belleğe düşük seviyeli erişim sunar ve temel donanım üzerinde tam kontrol sağlar .

Yıllar içinde C en çok kullanılan programlama dillerinden biri oldu. Ayrıca, C muhtemelen tarihin en yıkıcı ve etkili programlama dilidir ve bu listedeki hemen hemen tüm diğer dilleri etkilemiştir.

Her ne kadar C, yanlışlıkla karmaşıklığı, güvensiz programlama ve özellik eksikliğinden dolayı eleştiriliyor. Ayrıca, C platforma bağlıdır, yani C kodu taşınabilir değildir. Ancak donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, C / C ++ veya Rust tek seçeneğinizdir.

3 Temel Özellikler:

 • C, belleğe düşük düzeyde erişim sağladığından ve Makine talimatlarını derlediğinden, en hızlı ve en güçlü programlama dillerinden biridir.
 • C, altta yatan donanım üzerinde tam kontrol sağlar.
 • C, “Dilin Programlama dillerinden” biridir, yani Ruby, PHP, Python gibi diğer birçok programlama dilinin derleyicileri C ile yazılmıştır.

Popülerlik:

C, bu listedeki en eski programlama dilidir ve 47 yıldır endüstriye hakimdir. C ayrıca programlama dili popülerlik sıralamasını TIOBE’nin uzun vadeli sıralama geçmişinden de anlaşılacağı gibi diğer dillerden daha fazla yönetti:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

TIOBE sıralamasına göre, C 2019’da büyük bir popülerlik kazancı olan en popüler ikinci dildir:

Post için resim
Kaynak: TIOBE
Post için resim
Kaynak: TIOBE

Octoverse, GitHub depo katkısına göre C’yi en popüler 9. dil olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

StackOverflow geliştirici anketi ayrıca 12. (programlama dili dikkate alınarak 8.) sıralamasında C olarak yer aldı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Google eğilimi de son beş yılda C’ye nispeten istikrarlı bir ilgi gösteriyor.

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Nitekim ABD’de C geliştiricileri için C’yi en zorlu 6. programlama dili yapan 28K iş ilanı bulunmaktadır. Maaş açısından C, Java ile 6. sıradadır (104 K $):

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi, C geliştiricilerinin ortalama bir ücret kazanabileceğini ancak bunun Java, Python ile karşılaştırıldığında daha uzun bir zamana ihtiyacı olduğunu gösterdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Sistem Programlama
 • Oyun Geliştirme
 • IoT ve Gerçek Zamanlı Sistemler
 • Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme
 • Gömülü sistemler

6. C ++

Post için resim

Bjarne Stroustrup , 1970’lerde Bell Laboratuarı’nda Dennis Ritchie (C’nin yaratıcısı) ile çalıştı. C’den ağır bir şekilde etkilenen C, ilk olarak C ++ ‘ı C’nin bir uzantısı olarak yarattı ve Nesneye Dayalı özellikler ekledi. Zamanla, C ++ çok paradigmalı, genel amaçlı bir programlama diline dönüştü. C ++ gibi, C ++ da düşük seviyeli bellek erişimi sunar ve doğrudan makine talimatlarına derlenir.

C ++ ayrıca donanım üzerinde tam denetim sağlar, ancak yanlışlıkla karmaşıklık maliyeti ile birlikte bellek güvenliği ve eşzamanlılık güvenliği için dil düzeyinde destek sağlamaz. Ayrıca, C ++ çok fazla özellik sunar ve ustalaşması gereken en karmaşık programlama dillerinden biridir.

Tüm bu faktörler ve platform bağımlılığı için, C ++ 2000’lerin başında özellikle kurumsal yazılım geliştirme ve Büyük Veri alanında Java’ya olan popülaritesini kaybetti.

C ++ bir kez daha GPU, Containerization, Cloud computing artışıyla popülerlik kazanıyor, çünkü Donanım veya Ekosistem değişikliklerinden yararlanmak için kendini hızla adapte edebiliyor.

Bugün, C ++ sektördeki en önemli ve yoğun kullanılan programlama dillerinden biridir.

3 Temel Özellikler:

 • Java gibi, C ++ da sürekli olarak kendini Donanım veya Ekosistemdeki değişikliklerle modernleştiriyor ve uyarlıyor.
 • C ++ ayrıca temel donanım üzerinde tam kontrol sağlar ve GPU, TPU, Konteyner, Bulut, Mobil cihazlar veya Mikrodenetleyici olsun, her platformda çalışabilir ve her türlü donanımdan yararlanabilir.
 • C ++ çok hızlıdır ve performansı kritik ve kaynak kısıtlamalı sistemlerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Popülerlik:

C ++, bu listedeki en eski ikinci programlama dilidir ve TIOBE programlama dili sıralamasında 4. sıradadır:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Octoverse, GitHub depo katkılarıyla C ++ ‘ı 6. sırada buldu:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

Ayrıca, 2019’daki StackOverflow Geliştirici Anketi, C ++ ‘ı 9. en popüler Teknoloji (6. en popüler dil) olarak listeledi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

C ++, Rust veya Go gibi modern programlama dillerinden büyük bir rekabetle karşı karşıya olsa da, son beş yılda hala istikrarlı bir ilgi yaratmaktadır:

Post için resim

İş pazarı:

Gerçekten de C ++, 41 K iş ilanıyla en zorlu 4. programlama dili olarak derecelendirildi. Ayrıca, C ++ geliştiricileri yılda 108 bin dolar kazanıyor ve bu da onu 5. sıraya yerleştiriyor:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi, C ++ geliştiricilerinin Java’ya kıyasla daha uzun bir deneyim olsa da daha yüksek maaş alabileceğini göstermiştir:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Sistem Programlama
 • Oyun Geliştirme
 • IoT ve Gerçek Zamanlı Sistemler
 • Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme
 • Gömülü Sistemler, Dağıtık Sistemler

7. PHP

Post için resim

Python gibi PHP de 90’lı yıllarda tek bir geliştirici tarafından bir yan proje olarak geliştirilen başka bir programlama dilidir. Yazılım Mühendisi Rasmus Lerdorf başlangıçta PHP’yi dinamik Web Uygulamaları oluşturmak için C ile yazılmış bir dizi Common Gateway Interface ikili dosyası olarak yarattı. Daha sonra, PHP ürününe daha fazla işlevsellik eklendi ve organik olarak tam teşekküllü bir programlama diline dönüştü.

Şu anda PHP genel olarak sunucu tarafı Web uygulamaları geliştirmek için kullanılan genel amaçlı, dinamik bir programlama dilidir.

JavaScript tabanlı istemci tarafı Web uygulaması geliştirilmesiyle, PHP cazibesini ve popülaritesini kaybediyor ve PHP ilkini geçiyor. Popüler inanışın aksine, PHP yakında ölmeyecek, ancak popülaritesi giderek azalacak.

3 Temel Özellikler:

 • PHP son derece verimli Sunucu Tarafı Web geliştirme programlama dillerinden biridir.
 • PHP son 35 yıldır Web geliştirmede kullanıldığından, piyasada birçok başarılı ve istikrarlı PHP çerçevesi vardır.
 • Birçok dev şirket PHP’yi (Facebook, WordPress) kullanıyor, bu da onun için mükemmel takım desteğine yol açıyor.

Popülerlik:

Programlama dili sıralama sitesi TIOBE, Ocak 2020’de PHP’yi en popüler 8. programlama dili olarak derecelendirmiştir.

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Octoverse, PHP’yi GitHub depolarının katkısıyla 4. en popüler programlama dili olarak seçti:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

StackOverflow geliştirici anketi 2019’a göre PHP, en popüler 5. programlama dilidir (8. en popüler Teknoloji):

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

PHP hala en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olmasına rağmen, eğilimi yavaş yavaş Google Eğilimler’den anlaşılıyor:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

İş Arama sitesi Gerçekten de PHP, Ocak 2020’de ABD iş piyasasında 18 K pozisyonu ile en zorlu 7. programlama dili olarak derecelendirildi. Ayrıca PHP geliştiricileri, bunları bu kategoride 10. sıraya yerleştiren makul bir maaş (90 K $) bekleyebilirler:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi, PHP’yi 2019’daki en düşük ücretli programlama dili olarak gösteriyor:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Sunucu Tarafı Web Uygulaması Geliştirme
 • CMS sistemlerinin geliştirilmesi
 • Bağımsız Web Uygulama Geliştirme.

8. Swift

Post için resim

Swift, listemde de yer alan tek iki programlama dilinden biri: “ Şimdi öğrenmek için en iyi 7 modern programlama dili ” . Chris Lattner liderliğindeki bir grup Apple mühendisi , Mac ve iOS platformlarında Objective-C’nin yerini almak üzere Swift adlı yeni bir programlama dili geliştirmek için çalıştı.

Çok geliştirici verimliliği de sunan çok paradigmalı, genel amaçlı, derlenmiş bir programlama dilidir . Swift, C / C ++, Rust gibi LLVM ( Chris Lattner geliştiricisi ) derleyici araç zincirini destekler .

Swift, Objective-C kod tabanı ile mükemmel birlikte çalışabilirliğe sahiptir ve kendisini iOS Uygulama geliştirmede birincil programlama dili olarak belirlemiştir. Derlenmiş ve güçlü bir dil olan Swift, diğer alanlarda da popülerlik kazanıyor.

3 Ana Özellikler:

 • Swift’in ana USP’lerinden biri dil tasarımıdır. Daha basit, özlü ve temiz sözdizimi ve geliştirici ergonomik özellikleri ile Apple Ekosistemindeki Objective-C’ye daha üretken ve daha iyi bir alternatif sunar.
 • Swift ayrıca modern program dillerinin özelliklerini de sunmaktadır: sıfır güvenlik. Ayrıca, “ Kıyamet Piramidi’nden ” kaçınmak için sözdizimsel şeker sağlar .
 • Derlenmiş bir dil olarak Swift, C ++ kadar hızlı yanıyor. Aynı zamanda sistem programlama ve diğer alanlarda da popülerlik kazanıyor.

Popülerlik:

Diğer modern programlama dilleri gibi Swift de geliştiriciler arasında oldukça popülerdir ve en sevilen diller listesinde 6. sırada yer almaktadır:

Post için resim

Swift ayrıca TIOBE endeksindeki ilk popüler programlama dillerinin ilk 10 listesine, ilk kararlı sürümünün sadece 5 yılında itildi:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

Bir başka popüler programlama dili sıralama sitesi PYPL, Swift’i en popüler 9. programlama dili olarak derecelendirdi:

Post için resim
Kaynak: PYPL

StackOverflow geliştirici anketi Swift’i en popüler 15. Teknoloji (12. en popüler programlama dili) olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Google trendleri, Swift’in Popülerliğinde de keskin bir artış gösteriyor:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Gerçekten de Swift, 6 K açıklığı ile ABD’nin en zorlu 9. dili oldu. Maaş açısından, Swift, yıllık 125 bin dolarlık maaşla 2. sırada yer aldı:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi, Swift geliştiricisinin Objective-C’ye kıyasla nispeten daha az yıllık bir deneyimle yüksek bir maaş kazanabileceğini de ortaya koydu:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • iOS Uygulama Geliştirme
 • Sistem Programlama
 • İstemci tarafı geliştirme (WebAssembly ile)
 • Derin Öğrenme
 • IOT

9. Git

Post için resim

Swift gibi, Go da bu listedeki son on yılın sadece ikinci programlama dilidir. Ayrıca Swift gibi Go da bir Teknoloji devi tarafından yaratıldı.

Son on yılda Google, mevcut programlama dillerinin Google’ın görünüşte sınırsız donanımını, insan kaynaklarını alamayacağını sinir bozucu bir şekilde keşfetti. Örneğin, Google’ın C ++ kod tabanının derlenmesi yarım saat sürdü. Ayrıca, yeni dilde geliştirme ölçeklendirme konusunu ele almak istediler.

Google’daki ünlü Yazılım Mühendisleri Rob Pike (UTF-8) ve Ken Thompson (UNIX OS) yeni, pragmatik, öğrenmesi kolay, son derece ölçeklenebilir bir sistem programlama dili oluşturdu 2012 yılında gidin ve Go’nun bir çalışma zamanı ve Çöp toplayıcısı var (birkaç Megabayt), ancak bu çalışma zamanı oluşturulan yürütülebilir dosyada paketlenmiştir .

Go biraz özellikli bir anemik olmasına rağmen, kısa sürede anaakım bir programlama dili haline geldi.

3 Temel Özellikler:

 • Go’nun Concurrency için dil düzeyinde desteği vardır. Goroutine (hafif Yeşil iplik) ve Kanal aracılığıyla CSP tabanlı bir mesaj geçirme eşzamanlılığı sunar .
 • Go’nun en büyük USP’si dil tasarımı ve basitliğidir. Python’un basitliğini ve verimliliğini ve C’nin gücünü başarıyla birleştirdi.
 • Go, Çöp Toplayıcıyı (JVM çöp toplayıcı kadar olgun olmasa da) gömdü. Go geliştiricileri Java, Python’un güvenliği ile sistem programlama yazabilirler.

Popülerlik:

Swift gibi Go da popülerlikte meteorik bir artış gördü.

Web sitelerini karşılaştıran neredeyse tüm popüler programlama dillerinde, Go en üst sıralarda yer alır ve mevcut birçok dili aşmıştır. İşte Ocak 2020’den itibaren Go’nun 14. sırada yer aldığı TIOBE endeks sıralaması:

Post için resim
Kaynak: TIOBE

StackOverflow geliştirici anketi 2019 ayrıca Go’yu en popüler 13. Teknoloji (10. en popüler programlama dili) olarak sıraladı:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Stackoverflow anketine göre, Go en çok sevilen 9. programlama dilidir:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

GitHub Octoverse’a göre Go, en hızlı büyüyen en hızlı 10 dilden biri:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

Go’nun artan popülaritesi, son beş yılda Go için artan çekiş gösteren Google trendlerine de yansıyor:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

Gerçekten de Go, Ocak 2020’de 4 K açıklığı ile en zorlu 10. dil olarak derecelendirildi. Maaş açısından Go 9. sırada yer alıyor:

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi 2019, Go’yu en yüksek ücretli programlama dillerinden biri olarak gösterdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ana Kullanım Durumları:

 • Sistem Programlama
 • Sunucusuz Bilgi İşlem
 • İş uygulamaları
 • Bulut Tabanlı Geliştirme
 • IOT

10. Ruby

Post için resim

Ruby, bu listede 1990’larda bireysel bir geliştirici tarafından geliştirilen üçüncü programlama dilidir. Japon bilgisayar bilimci Yukihiro Matsumoto , Ruby’yi “Nesneye Dayalı Komut Dosyası dili” olarak yarattı ve 1995 yılında piyasaya sürüldü.

Ruby daha sonra yorumlanmış, dinamik olarak yazılan, üst düzey, çok paradigmalı genel amaçlı bir programlama diline dönüştü. Ruby C de uygulanmakta ve çöp toplama hizmeti sunmaktadır.

Python gibi, Ruby de ağırlıklı olarak geliştirici verimliliğine ve geliştirici mutluluğuna odaklandı. Ruby şu anda zorlanmış dillerden biri olmasa da, düz bir öğrenme eğrisi için yeni geliştiriciler için mükemmel bir dildir.

3 Temel Özellikler:

 • Ruby, programlama dillerinin en iyi özelliklerinden bazılarını başarıyla birleştirmiştir: dinamik, nesne yönelimli, işlevsel, çöp toplanmış ve özlü.
 • Ruby’nin kendisi rahatsız edici olmasa da, web geliştirme çerçevesi Ruby on Rails muhtemelen en rahatsız edici ve etkili Sunucu tarafı Web geliştirme çerçevesidir.
 • Ruby, Twitter, GitHub, Airbnb gibi en büyük yazılım projeleri tarafından kullanılıyor ve mükemmel takım ve çerçeve desteğine sahip.

Popülerlik:

TIOBE, Ruby’yi Ocak 2020’de son derece olumlu bir hareketle 11. en popüler programlama dili olarak seçti:

Post için resim
Post için resim

Kaynak: TIOBE

Octoverse ayrıca Ruby’yi GitHub depolarının katkılarıyla 2019’un 10. en popüler programlama dili olarak seçti:

Post için resim
Kaynak: Octoverse

StackOverflow Developer anketi 2019, Ruby’yi en popüler 9. programlama dili (12. en popüler Teknoloji) olarak listeledi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Ruby son yıllarda sıkıntılı bir dil değildi, ancak Google trendlerine göre çekişini korudu:

Post için resim
Kaynak: Google Arama Trendleri

İş pazarı:

ABD iş piyasasında, Ruby geliştiricileri büyük maaşlar alabilir ve Gerçekten de 1. sırada yer alabilir. Ayrıca, Ocak 2020’de Ruby geliştiricileri için 16 K açılışını yayınladı, bu da Ruby 8’i en zorlu programlama dilini bu listeye koydu.

Post için resim
Kaynak: Gerçekten

StackOverflow geliştirici anketi 2019 ayrıca Ruby geliştiricilerinin nispeten düşük deneyime sahip yüksek bir maaş kazanabileceğini gösterdi:

Post için resim
Kaynak: StackOverflow Geliştirici Anketi, 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.