Yazılım Geliştirme

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Madenciliği İçin En İyi Kılavuz

Cryptocurrency aynı zamanda büyüleyici ve şaşırtıcı. Ancak Cryptocurrency Mining, insanları kafalarını kaşımaya zorlamada bir adım önde. Üzülmeyin; bu makale kripto para madenciliği ve ilgili terimler hakkında her şeyi açıklayacaktır.

Kripto, Yunanca gizli anlamına gelen kruptos kelimesinden türetilmiştir .

Aslında, kripto evreni ile başlamak için bazı teknik bilgiler garanti edildiğinden, sıradan insanlardan gizli kalır.

Öyleyse, ince ayrıntılarını ortaya çıkarmak için kripto dünyasına derin bir dalış yapalım.

Kripto para birimi nedir?

bitcoin

Tüm bunları başlatan bu, tüm kripto para birimlerinin en büyüğü olan bitcoin.

Bir tür dijital (veya sanal) madeni para, 14 Nisan 2021’de 63.569 USD’den şu anda 45.597 USD’ye düşüyor.

Statista’ya göre, Ağustos 2021 itibariyle 5.840 kripto para birimi vardı. En popülerleri Bitcoin, Ethereum, Cardano, Tether, Binance Coin, XRP vb.

CoinMarketCap’te piyasa değeri, cari fiyat vb. ayrıntılarla birlikte tam listeyi kontrol edebilirsiniz .

Basit olması için, bazen genel olarak kripto para birimlerine atıfta bulunmak için Bitcoin ve bireysel para birimi olarak bahsetmek için de bitcoin kullanacağım. Bitcoinler, blok zinciri adı verilen merkezi olmayan dijital defterlerde yönetilen dijital paralardır. Herhangi bir kamu veya özel kurumun merkezi kontrolü olmadan dolaşıma sokulur (mayınlanır) ve kullanılırlar.

Halkın parası gibi. Bizim gibi sıradan insanlar bunu gerçeğe dönüştürmekten sorumludur.

Temel teknolojisi blok zinciri, güvenli çalışmasını sağlar. Aynı teknoloji, değiştirilemez tokenleri de destekler.

Blockchain, üzerinde yapılan her işlemin kalıcı ve değişmez bir kaydını tutan dijital bir veritabanıdır.

Ek olarak, blok zinciri işlemleri ağ konsensüsü yoluyla doğrular.

Düğümler, devam eden işlemleri doğrulamak için bu doğrulama işlemini yapar. Bu işlem aynı zamanda dolaşım için yeni bitcoin madenciliği yapar.

İlginç bir şekilde, itibari para birimlerinin aksine, çoğu kripto para birimi için bir dolaşım sınırı vardır. Örneğin, sadece 21 milyon Bitcoin madenciliği yapılabilir. Bu gerçek, kripto para birimlerini enflasyona karşı güçlü bir korunmaya dönüştürüyor.

Dijital bir madeni paranın değerini değiştirebilecek tek faktör, kamu spekülasyonudur. Bir satışla uçurumdan atlayabilir veya onu kullanmak için sıraya giren insanlarla fırlayabilir.

2013’ten beri bitcoin fiyat değişimlerine bir göz atın:

"İstatistik:

Halen, normal bir para biriminden çok bir yatırım fırsatı olarak kullanılmaktadır. Ama olgunlaşıyor. Giderek daha fazla platform, kripto para birimlerini kabul ederek destek sözü veriyor.

Microsoft, Paypal, Overstock’tan Burger King’e kadar, insanların giderek artan bir şekilde bu çevrimiçi para birimlerinde ödeme yaptığını görüyoruz. Yani, içini dışını bilmenin zamanı geldi.

Her seferinde bir tane alarak, bu makalenin can alıcı noktasına, kripto para madenciliğine geçelim.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Dışarıda çok sayıda kripto para birimi var ve madencilik protokollerinde biraz farklılık gösteriyorlar. Bu yüzden bitcoin’e bağlı kalacağız ve bu segmentte özellikle bitcoin madenciliğini tartışacağız.

Kripto madenciliği, yeni paraları dolaşıma sokar ve devam eden işlemleri doğrular. Sahteciliği ve çift harcamayı kontrol etmek için kriptografi kullanır.

Madenciliği anlamak için öncelikle blok zincirinin nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor.

Overstock’ta yemek takımı satın almak için bitcoin kullandığınızı varsayalım.

Ne yapacaksın? Basit, ürününüzü sepete ekleyin ve tercih edilen ödeme yöntemi olarak bitcoin ile ödeme yapın.

Perde arkasında, işleminiz doğrulanmayı bekleyen diğer girişlerle birlikte doğrulama kuyruğuna girer ve bir sonraki bloğa eklenir. Bu son blok, dolana kadar girişleri almaya devam eder. Her blok şu anda 1 MB veri ile sınırlıdır.

Bir blok oluşturulması ve içindeki işlemlerin doğrulanması madenci için bir ödül taşır. Sonuçta, işleminizi blok zincirine almak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için kaynaklarını (elektrik, ekipman vb. okuyun) kullanırlar.

Bu ‘karmaşık matematik problemi’, karma adı verilen 64 basamaklı onaltılık bir sayı bulmayı ifade eder.

Teşvik genellikle kripto para biriminin kendisinde ödenir. Ama her madenci maaş almıyor. Sadece doğru hash’i bulan ilk kişi ödülü alır. Diğerleri elektrik faturasından başka bir şey almazlar.

Bu nedenle, süreç riskli ve bazen verimlidir. Ve elinizde güçlü bir bilgi işlem yoksa, zaman kaybı olabilir.

Kripto madenciliği sürecine genel bir bakışımız olsa da, bazı gizli teknik detayları ortaya çıkarmanın zamanı geldi.

Ve önce blockchain güvenliğinin temeli gelir: hash.

Kripto Hash nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, bir blok değerinde işlemi tamamlamak için hash’i bulmanız gerekir.

Bir karma şöyle görünür:

00000000000000000004b79b7874718f022311e5194547644b119d30220ca18f

Her bloğun kendisiyle ilişkilendirilmiş benzersiz bir karma değeri vardır.

İşlem verileri ne olursa olsun, her zaman 64 basamaklı bir sayıdır.

Tek bir işlemin herhangi bir değişikliği, farklı bir karma üretecektir. Bu nedenle, bir kez kaydedilen işlemler kurcalamaya karşı korumalıdır.

Ek olarak, her bloğun hash’i, kendinden önceki bloğun hash’i ile ilişkilidir. Bu, blok zincirinin değişmezliğine katkıda bulunur.

Tek bir bloktaki herhangi bir şeyi değiştirmeye yönelik herhangi bir çaba, sonraki tüm blokların karmalarını değiştireceğinden, bu, sonunda tam olarak bu değişim noktasından başlayarak bir çatal, farklı bir blok zinciri başlatacaktır.

Zincirin uzunluğuna bağlı olarak, muazzam bir bilgi işlem gücü gerektirebilir. Bu süreç o kadar sıkıcı (ve pahalı ki) sonunda ondan bir şey elde etmek anlamsız hale gelebilir.

Tüm çatallar kötü oyuncular tarafından başlatılmaz. Ayrıca birkaçı, yükseltme olarak görülebilecek sistem tarafından oluşturulan çatallardır. Örneğin, Ethereum üzerindeki Londra Sert Çatal yasaldı. Ağu-05-2021 12:33:42 +UTC’de, blok no. 12.965.000. Ethereum blok zincirindeki tüm çatalların geçmişini burada bulabilirsiniz.

Karmalarla blok zinciri işlemlerini güvence altına alan bu kaya gibi sağlam sürece kriptografi denir .

Kripto madencileri hedef karmayı nasıl bulur?

Hedef karma, her 2.016 bloktan sonra ağ tarafından karar verilen sayısal bir değerdir. Amaç, madencilik zorluğunu, ortalama olarak her 10 dakikada bir bir blok kazılacak şekilde sürdürmektir.

Karma blok başlığının hedeflendiği değerdir.

Blok başlıkları, tek tek blokların kimliği olarak işlev gören 80 baytlık veri dizisidir. Bitcoin sürüm numarası, önceki bloğun hash’i, zaman damgası vb. gibi bir bloğa özgü bilgileri içerir.

Dolayısıyla madencilik süreci, blok başlıklarını hedeften daha düşük bir değere getirmek için algoritmalar (bitcoin madenciliği için SHA-256 karma algoritması) çalıştırmaktan başka bir şey değildir.

Ve bunu ilk yapan blok ödülünü kazanır. Piyango kazanmak gibi.

2009’da madencilik kolaydı. Kişisel bilgisayarınızla madencilik yapabilirdiniz.

İlginç bir şekilde, Bitcoin popülerlik kazandıkça değeri arttı ve daha fazla insan profesyonel olarak madenciliğe atladı.

Bu, madencilik zorluğunu artırdı ve şu anda blok ödülünü kazanmak için yüksek işleme kapasitesine sahip özel makinelerden daha azına ihtiyacınız yok.

antminer2
ant madenci

Ancak madencilik ekipmanına önemli ölçüde yatırım yapmak istemeseniz bile, sizin için seçenekler var. Bunu daha iyi bilmek için, çeşitli madencilik türlerini tartışmama izin verin.

Madencilik Türleri

Katılımcı sayısına göre madenciliği Solo ve Pool olarak ikiye ayırabilirsiniz . İşlemde kullanılan birincil ekipmana göre CPU madenciliği veya GPU madenciliği olarak adlandırılır . Ancak, kiralık altyapı kullanıyorsanız buna Bulut Madenciliği denir .

Her birini keşfedelim.

#1. Yalnız Madencilik

Solo madencilik, adından da anlaşılacağı gibi, bağımsız madenciliktir. Bu en maliyetli ilişkidir, ancak aynı zamanda çabalarınız için özel bir ödül de kazanırsınız. Özellikle, diğer madencilerin karlarını paylaşmayı da özlüyorsunuz.

Madencilik ekipmanı çok fazla güç harcar. Gerekli hash’i gezegendeki diğer tüm madencilerden (solo ve havuz) daha hızlı bulmak için çalışan yüzlerce çipten oluşan sürekli bir uğultu yaratırlar.

Maden çiftliğinizi kurmak için serin, havalandırılmış, geniş ve uzak bir alan kurmak için önemli yatırımlara bakıyorsunuz. Buna madencilik teçhizatlarının çok yüksek maliyetini de eklediğinizde cüzdanınız şimdiden hafiflemeye başlayabilir.

Bu videoyu izleyin ve değerli blok ödülünü ararken karşı karşıya kaldığınız güçler hakkında size bir fikir verecektir:https://www.youtube.com/embed/f0HC1Udk6-E?feature=oembed

İyi haber şu ki, bu acımasız madencilik atmosferi yalnızca bitcoin ve diğer bazı yerleşik para birimleri için geçerlidir. Ancak, yatırımın bir kısmında oldukça karlı bir şekilde başka (yeni oku) kripto para madenciliği yapabilirsiniz.

Solo Madencilik Karlılığı

Örnek olarak, California, ABD’de yaşadığınızı varsayacağım. Elektrik faturalarının hesaplanması ve bir meslek olarak madenciliğin genel fizibilitesi için konum esastır.

Artık ekipman için iki seçeneğiniz var. Ya genel bir kripto madenciliği teçhizatına gidin ya da bir Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) Madenci satın alın. 

Bir kripto madenciliği teçhizatı mükemmeldir ve pompalanmış normal bir kişisel bilgisayar gibidir. İşi halletmek için çok sayıda grafik kartı dağıtır. Günlük dijital işlerinizi yapabilirsiniz ve madencilik arka planda yer alacaktır.

Ama ASIC birimleriyle olduğu kadar hızlı olmayacak.

Her neyse, bir grup GPU’lu bir madencilik teçhizatı inşa etmek için bu videoyu izleyin:https://www.youtube.com/embed/kRKNcyoCSeA?feature=oembed

Ek olarak, madencilik teçhizatınıza başlamadan önce bu makaleye göz atmalısınız.

Sonraki ve profesyonel seçenek ASIC madenci. Sadece tek bir amaç için icat edilmiş (birleştirilmiş) ortalama makineler var – madencilik.

Bu örnek için yukarıda bahsedilen Antminer S19j Pro 100TH/s’yi alacağım.

İnanılmaz bir 100 TH/s hash oranına (madencilik hızı) sahip ve bu yazının yazıldığı sırada 9,300 USD olarak fiyatlandırılıyor.

Bu ASIC madenci 2950w güç tüketimine sahiptir. Ve yalnız madencilik yaptığımız için havuz ücretini yüzde sıfır olarak belirledim. Şimdi karı hesaplamak için CryptoCompare kullanacağım.

Bu çıktı:

kripto para madenciliği

Şimdi, 2019’da Kaliforniya’daki medyan gelir kabaca 32000 USD idi.

Bu analize göre, California, ABD’deki ortalama yaşam standartlarına ulaşmak için bu tür ASIC birimlerinin 74’üne (32000’i 435’e bölün, aylık kâr) ihtiyacınız olacak.

ASIC madenci faturasında 74*9300 = 688.200 USD civarında olacak. Unutmayın, emlak, vantilatör, soğutma vb. maliyetini henüz eklemedik.

Kısacası, eğer Bitcoin madenciliği yapıyorsanız ÇOK maliyetlidir.

Bu sefer Dash (başka bir kripto para birimi) için bu hesaplamayı bir kez daha gözden geçirelim.

kripto madenciliği

Bu durumda, bu tek ASIC birimi sizi aylık kârda 100.000 USD’nin üzerine çıkardı.

Yani evet, madencilik sizi milyoner yapabilir, ancak yalnızca doğru madeni para seçimi için. Ek olarak, tam bir mali tablo için genel giderleri de dahil edin.

Solo Madenciliğin Teknik Kurulumu

Madenciliğe solo başlamak için görevler bunlar. Dikkat, bu biraz teknik bir şey. Ancak, her seferinde bir adım atarsanız oraya varacaksınız.

a) Tam bir düğüm yapılandırın : Tam düğümler, bitcoin blok zincirinin birincil paydaşlarıdır. Ağdaki diğer tam düğümlerle birlikte işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olurlar.

b) Bir bitcoin.conf dosyası oluşturma : Bu dosya, ayrıntılarınıza göre tam düğümü değiştirmenize yardımcı olur. Daha sonra, varsayılan bitcoin dizinine kaydedersiniz.

c) Herhangi bir bitcoin madenciliği yazılımı kurun: CGMiner, BFGMiner, MultiMiner, EasyMiner, vb. gibi seçenekleriniz var.

d) Bitcoin yapılandırma dosyasına girilen ayrıntılara göre madencilik yazılımını başlatın .

Madenciliğin de şansa bağlı olduğunu unutmayın. Güçlü bir donanımla elde edilecek kesin bir kilometre taşı değil. Yanınızda vızıldayan sofistike makinelere rağmen eve eli boş dönebilirsiniz. Bu özellikle yalnız madenciler için geçerlidir.

Bununla birlikte, bu kadar çok yatırım yapmak her zaman mümkün değildir. Bu gerçeği aklımızda tutarak, ekonomik bir alternatif olan havuz madenciliğine geçelim.

#2. Havuz Madenciliği

Havuzlar, madencilik sürecine katkıda bulunan bir grup gibidir. Sınırlı hesaplama yeteneğinizle yer alır ve hash oranınıza göre ödülleri alırsınız.

Örneğin, şu anda en büyük madencilik havuzu olan F2Pool’a katılabilirsiniz.

F2Pool’daki en düşük hash oranlarına sahip madencilerin bazı karlarına bir göz atın:

Ekran Görüntüsü_2021-09-22_18-45-41

Bu madenci ‘JASMINER X4-1U’ 520 M/sn hash oranı ile günde 31.7$ kazanıyor. Ancak bu bile, daha az güçlü olmasına rağmen bir ASIC madenci kullanıyor.

Bu nedenle, grafik kartınızı yalnızca madencilik için kullanırsanız, kârınız daha az olacaktır. Ancak şu madenciler gibi birden fazla GPU kullanıyorsanız iyi rakamlar elde edebilirsiniz:

Ekran Görüntüsü_2021-09-23_16-55-50-e1632396396468

Bulunduğunuz yerdeki elektrik maliyetini hesaplamayı unutmayın, çünkü bu faturalar tek başına madencilik kârınızı aşabilir ve sizi zarara uğratabilir. Şuna bakın:

havuz madenciliği karı

Havuz madenciliğine başlamak için öncelikle katılacağınız havuzu seçmeniz gerekir.

Seçeneklerinizi değerlendirirken birkaç kritik faktör, diğerleri arasında havuz ücreti, itibar, ödeme döngüleri ve havuz büyüklüğüdür. Her şeyi düşünmek ve doğru seçimi yapmak önemlidir .

Çıkarılan blok yüzdesine göre en büyük havuzlardan bazıları (son bir yıl içinde):

bitcoin madencilik havuzları

Resim Kredisi

Havuzu seçtikten sonra, daha fazla kurulum talimatları için web sitelerini ziyaret etmeniz gerekir.

Solo madencilikte olduğu gibi, havuz madenciliği için CryptoCompare’i de kullanabilirsiniz. Değiştirilecek tek şey, madenciliğe karar verdiğiniz havuza göre havuz ücretleridir (genellikle %1 ila %3).

#3. CPU ve GPU Madenciliği

Bunlardaki tek fark kripto madenciliği için kullanılan donanımdır.

CPU’lar GPU’lardan daha ucuzdur. Ancak, neredeyse aynı şekilde benim de değiller.

Screenshot_2021-09-23_18-28-53-e1632402065145

Resim Kredisi

Bu nedenle, radarınızda bir blok ödülü kazanmak varsa CPU madenciliği önerilmez. Şu anda, kripto madenciliği teçhizatınızda dizilmiş birden fazla GPU’ya sahip olmak, karlı bir madencilik çalışması için minimum düzeydedir.

Bununla birlikte, önceden devasa bir yatırım yapmadan kripto dünyasına yeni girenler tarafından denenebilir.

Kurulum, hem CPU hem de GPU madenciliği için benzerdir.

İlk önce bir kripto cüzdanı seçin ve kurun. Ardından, istediğiniz kripto para birimi için herhangi bir madencilik yazılımını indirip yapılandırın ve hazırsınız.

#4. Bulut Madenciliği

Bulut Madenciliği ile bir bulut madencisiyle ( ECOS veya Genesis Madenciliği gibi ) bir sözleşme imzalarsınız ve onlar size madencilik altyapılarını ödünç verirler. Donanım, yazılım ve bakım sorunları umurunuzda değil.

Periyodik bir ücret ödersiniz ve bulut madencinizdeki müsaitlik durumuna göre seçtiğiniz madeni parayı çıkarırsınız.

Ücretli bir Gmail kullanmak gibi.

Sonuç olarak, bulut madenciliği, kripto para madenciliği alanına yatırım yapmak isteyen, teknolojiden anlayan zengin olmayanlar için basit bir meseledir.

Özünde, tamamen başkaları tarafından yönetilen madencilik operasyonlarına yatırım yaparsınız ve sözleşme ile satın alınan hashrate dayalı olarak ödülleri alırsınız.

Özellikle, herhangi bir kar elde etmeseniz bile aidatlarınızı önceden ödersiniz. Çünkü kripto değişken bir piyasadır ve sözleşmeniz bununla ilgili hiçbir şey umursamıyor.

Kripto Ticareti

Madencilik, kripto sahibi olmanın tek yolu değildir. Bunlar için fiat para biriminizi de takas edebilirsiniz.

Ticaret yapmak için herhangi bir kripto borsasına kaydolmanız ve devlet tarafından verilen para biriminizle seçtiğiniz kripto para birimini satın almanız gerekir. Bazı borsa portalları ayrıca kripto paralar arasında alışverişe izin verir.

Ancak madencilik, başka hiçbir şeye benzemeyen kripto meraklılarına hitap ediyor. Bu şekilde sadece bitcoin kazanmakla kalmıyorlar, aynı zamanda ağın sürdürülebilirliğine de katkıda bulunuyorlar. Blok zincirini daha güvenli hale getirir ve işlemleri devam ettirir.

Madencilik olmadan, yeni paralar olmayacak. Ek olarak, ağ protokollerindeki herhangi bir değişiklikte söz sahibidirler.

Son Sözler 👨‍💻

Kısacası, kripto para madenciliği teknik olarak yetenekli olanlar içindir. Bu öngörülemeyen bir pazar. Bu nedenle, zor kazanılan paranızla suya atlamadan önce suları iyice test edin.

Sonuç olarak, büyük balığa gitmeden önce daha küçük madeni paraları çıkarmayı deneyin.

Ve tek bir GPU veya CPU ile bitcoin (veya benzeri madeni paralar) madenciliği yapmaya çalışmayın . Ekipmanınızı yaşam döngülerinin dışına itmenin yanı sıra zamanınızı ve elektriğinizi boşa harcamış olursunuz.

Bilgisayar para birimlerinin bu garip dünyasına başlamadan önce her faktörü – arazi, elektrik, atmosfer, donanım, yazılım vb. – düşünün.

Birçoğu kripto madenciliği yaparak servet kazanıyor. Ve doğru bilgi tabanı ve kaynaklarla başarıya ulaşabilmelisiniz.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

One thought on “Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Madenciliği İçin En İyi Kılavuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.