Bilişim Profesyonelleri

Yıkıcı Teknolojik Yenilik Nedir?

Yıkıcı yenilik, mevcut bir ürün veya hizmetin, genellikle çok pahalı veya karmaşık olanların, daha önce bunlara yalnızca küçük bir kullanıcı grubunun erişebildiği dönüşüm olarak tanımlanır. Bu, ürünleri daha iyi hale getirmek değil, onları daha geniş kitleler için daha erişilebilir hale getirmekle ilgilidir.

Bununla birlikte, yeniliğin gerçekten yıkıcı olması için, sadece endüstride bir gelişme olarak görülemez; onu iyileştirmesi ve pazar liderlerine meydan okuması gerekiyor. Akıllı telefon buna büyük bir örnektir.

Akıllı telefon sadece cep telefonu endüstrisini bozmakla kalmadı, aynı zamanda tüketicilerin internete erişme şeklini de etkiledi ve dizüstü bilgisayar pazarına meydan okudu. İPhone’un piyasaya sürülmesi ve uygulamaların tanıtılması, işletmelerin daha önce var Olmayan Hizmetler oluşturmasına izin vererek, müşterilerle tamamen yeni yollarla bağlantı kurmalarını sağladı – web sitesi ziyaretlerinin %50’sinden fazlasının artık mobil cihazlardan gelmesinin açık bir nedeni.

Bazen aksaklık, akıllı telefonların dizüstü bilgisayarlarda yaptığı gibi teknolojiyi değiştirmekle ilgili değildir – bazen yenilikler, pazar liderlerinin üst düzey pazar kullanıcıları için kendi ürünlerini geliştirirken gözden kaçırdığı çok abartılı gelişmeler olarak başlar. Bu dikkatsizlik, bozucuların teknolojinin nasıl herkes tarafından kullanılabilir olabileceğini yeniden düşünmelerine ve sonunda popülerlik arttıkça piyasayı yukarı çeken düşük maliyetli seçenekler sunmalarına olanak tanır.

Diğer zamanlarda, yıkıcı yenilik, COVID-19’un ardından olduğu gibi, işleri farklı şekilde yapma ihtiyacından kaynaklanıyor. Örneğin, video konferans hizmetleri on yıllardır varlığını sürdürüyordu, ancak pandeminin başlangıcına kadar bu kadar popüler değildi. Şimdi, nüfusun çoğunluğu Zoom veya Microsoft Teams kullanıyor.

Yıkıcı yeniliğin tarihi

Yıkıcı yenilik ilk olarak 1995 yılında Clayton M Christensen tarafından tanıtıldı. Harvard Business School’da Yıkıcı Teknolojiler üzerine bir makale yazdı. ‘The Innovator’s Dilemma’ (Yenilikçinin İkilemi) adlı kitabında daha ayrıntılı teoriler içeren ‘Dalgayı Yakalamak’ olarak adlandırıldı.

Bu sonuncusu, disk sürücülerinin evrimini inceledi, ancak bir ürünün teknolojinin kendisinden ziyade yıkıcı bir yenilik haline gelmesine izin veren iş modeli olduğu argümanını oluşturdu.

Terim, hala yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bazı düşünürler ve yayınlar tarafından artık ‘modern jargon’ olarak kabul edilmektedir.

Teknolojide yıkıcı yenilik örnekleri

İPad – iPhone teknolojik statükoyu tamamen bozdu, ancak bunun ötesinde iPad, dizüstü bilgisayar ihtiyacını daha da ortadan kaldırdı.

Talep üzerine video – TV programlarının herhangi bir zamanda TV’nize aktarılması kavramı, muhtemelen on yıl önce tamamen çılgınca olurdu.

İnterneti kullanarak içeriği doğrudan TV’ye aktarabilme yeteneği, pazarı tamamen alt üst etti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin yakın tarihli bir raporuna göre, yetişkinlerin yarısı artık akış hizmetlerini kullanarak içerik tüketiyor.

Ancak sponsorlar ve reklamverenler için tamamen yeni bir gelir akışı ile reklam pazarını da bozdu, haklardaki dengeyi değiştirdi ve girişimlerin popülerlik ve gelir açısından geleneksel TV ağlarını geride bırakmasına neden oldu.

Dijital fotoğrafçılık – Dijital fotoğrafçılık, yıkıcı inovasyonun sağlam bir örneğidir, çünkü yalnızca bir teknolojiyi – ve bu sayede popülerliği artan tüm aksesuar ekosistemini (hafıza kartları, fotoğraf yazıcıları vb.) Tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda tamamen üretici pazarını değiştirerek önceki pazar liderlerinden Kodak’ı unutulmaya itti.

Dijital fotoğrafçılık kavramı aslında Kodak mühendisi Steve Sasson tarafından geliştirildi, ancak firma tarafından popüler hale getirilmedi çünkü Kodak filme – ekmek ve tereyağı – odaklanmak istedi. Ne yazık ki, diğer firmalar bu fikre atladılar ve fotoğrafçılıkta tamamen devrim yarattı, filme birçok durumda ticari bir fırsattan ziyade hobici bir teknoloji bıraktı.

Yolculuk paylaşımı hizmetleri – bu yeni seyahat konsepti, insanların bir şehirde gezinme şeklini tamamen değiştirdi. Uber gibi şirketlerin seyahat sektöründe yaşadığı aksaklıklara itiraz etmek imkansız.

Özellikle bilmediğiniz bir yerde taksi çağırmanın en büyük zorluklarından biri, aramak için doğru telefon numarasını bilmek ve iyi bir fiyat almaktı. Uber, tüm bunları, yolculara isteyebilecekleri her şeyi sunan, her yerde bulunan, harita odaklı uygulamasıyla çözdü. İlk başta popüler olmayabilir, sürücülerin kaydolmasını sağlamak zor olurdu, ancak şimdi kalktığı için herhangi bir düşüş belirtisi göstermiyor.

İletişim platformları  – Eskiden e-postaların ve yüz yüze görüşmelerin norm olduğu yerlerde, Slack ve Microsoft Teams gibi hizmetler ofislerin çalışma şeklini değiştirdi. 

Bunlar, anlık mesajlaşma, dosya paylaşımı ve hatta üretkenliğe yardımcı olan video konferans yazılımlarını bir araya getiren bulut tabanlı hizmetlerdir. İşyerinde Slack’in yükselişi, kullanıcıların mesai saatleri dışında mesajları kontrol etmeye devam ettiği yeni başlayanlar içinde “her zaman açık” bir kültür hakkında endişeleri bile gündeme getirdi . 

Slack, çoğu zaman e-postaları sonlandıran şirket olarak görülüyordu, ancak bu gerçekten gerçekleşmedi, ancak diğer bazı hizmetlerle birlikte tanıtımı, çalışma şeklimizi değiştirdi ve uzaktan çalışma gibi şeylere yardımcı oldu. 

Kripto para birimleri – Soğuk nakit veya hatta dijital ödemelerden ziyade, kripto para birimleri, adından da anlaşılacağı gibi, kendi başına para birimleridir. Finansmanı henüz tam anlamıyla dönüştürmemiş olsalar da, Bitcoin, Ethereum ve BitGold gibi bir dizi isim ün kazandı. Kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji, blockchain teknolojisinin yapısının bir parçasıdır.

Kripto para birimleri oldukça değişkendir ve çoğu değer açısından çarpıcı bir şekilde dalgalanmaktadır, ancak geleceğin büyük bir parçası olarak görülmektedir. Facebook, 2019’da kendi Libra kripto para birimini açıkladığında düzenleyiciler için çok fazla endişeye neden oluyor ve İngiltere hükümeti bile kendi kripto para birimini başlatma planlarını araştırıyor.

Makalenin Orjinal Kaynağı : https://www.itpro.co.uk/technology/31754/what-is-disruptive-innovation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.