Bilişim ProfesyonelleriMakaleTurizm Teknolojileri

2022 ve ötesi için otel sektöründe En İyi SEO Uygulamaları

Konaklama sektöründe otel markaları için neler değişti ve bu bilgileri 2022 SEO stratejiniz için nasıl kullanabilirsiniz?

Oteller ve zincir oteller, giderek daha zengin arama sonuçlarında çevrimiçi seyahat acenteleri (OTA) ve rezervasyon siteleriyle rekabet ederken, seyahat ve turizm son yıllarda son derece rekabetçi bir hal alıyor.

Artık sektör, COVID-19 salgınından da önemli ölçüde etkilendi ve hala ağır yankılar hissediyor.

Bazı eyaletlerde ve ülkelerde pandeminin azalmasıyla birlikte insanlar yeniden seyahat etmeye başladıkça yaşam belirtileri görülüyor.

Ancak yine de kullanıcı davranışı önemli ölçüde değişti, bu nedenle otel markaları hem şimdi hem de yakın gelecekte seyahat eden kişileri satın almayı umuyorlarsa SEO stratejilerini daha fazla rezervasyon, trafik ve gelir elde etmek için değiştirmelidir.

İşte size SEO’nun 2022 ve sonrasında konukseverlik için en iyi uygulamaları ile bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak stratejiler, taktikler ve araçların listesi.

Veri Yoluyla Hedeflere Öncelik Verin

Konumları önceliklendirmek ve otelinizin en üst sıralarda yer aldığından emin olmak için Google ile Destination Insights’tan başkasına bakmayın.

İnsanların gittiği seyahat sektöründe özellikle önemli. Veriler size bunu anlatır, böylece trendleri karşılaştırabilir ve bu hedefler için mükemmel görünürlüğe sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Örneğin, 09/03 ile 11/19 arasında ABD’deki en iyi destinasyon Las Vegas’tı.

Bellagio gibi bir otelle çalışıyor olsaydım, Las Vegas otelleri, marka, marka + coğrafi anahtar kelimeler, restoranlar, COVID önlemleri ve diğer ilişkili anahtar kelimeler için ilk sayfada yer aldığımdan emin olurdum.

SEO stratejiniz hakkında fikir edinmenizi sağlayan bir diğer harika araç da Google’ın Hotel Insights’tır. Bu özellik, işletmenizi rakiplerinizden öne çıkarmak için araç ve ipuçlarının yanı sıra, bölgenizde kimlerin konaklamak istemesi gerektiğini de gösterir.

Seyahat rezervasyonu yapmak isteyen tüketicilerin yıllık %50 ila %75’lik (YÖY) seyahat rezervasyonu yaptırdığı New York bölgesinden alınan verilere bakıldığında bölgede bir seyahat markasıysanız, bu, hedef sayfalara odaklanmanıza yardımcı olacak iyi bir fikirdir.

Yakınlarda yapılacak şeyler ve şehirdeki etkinliklerle içerik oluşturma veya yeniden kullanma fırsatları için mevcut içeriği ve çarpıcı mesafe anahtar kelimelerinizi inceleyin.

Bu aracın bir başka mükemmel özelliği de, kullanıcıların bu bilgiyi ABD’den mi yoksa yurtdışından mı aradığını görebilmenizdir. Bu, uluslararası gezginleri hedeflemek ve daha fazla potansiyel misafire ulaşmak için içerik stratejinizi ve PPC kampanyalarınızı planlamanıza yardımcı olabilir.

Bir Marka Konsiyerj Stratejisi ile Gezginlerin İhtiyaçlarını Karşılayın

Ayrıca her zaman gezginin amacını karşılayan ve Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik ( EAT ) gösterme arzunuzu karşılayan içeriğe sahip olmalısınız.

Bir otel odası rezervasyonu yapmanın yolu doğrusal bir süreç değildir. Bir gezgin, bir gezi rezervasyonu yapıp bir otel sitesine gelmeden önce, dikkate alınması gereken pek çok husus vardır:

 • Hedef bana hitap ediyor mu?
 • Orada ne yapacaksın?
 • Yakınlarda ne var?
 • Restoranlar nasıl?
 • Vegan yemek sunuyorlar mı?

Bunlar sadece örnek tabii. Potansiyel olarak binlerce tercih kombinasyonu vardır.

Gezginler bazen aylar öncesinden araştırma yapıyorlar. Gezginlerin yüzde 91’i kalacak bir yer ararken arama motorlarına yöneliyor ve çoğunluğu (%81) seyahat ilham kaynağı olarak Google’ı kullanmayı tercih ediyor.

Bu nedenle otellerin, kullanıcı yolculuğu boyunca gezginlerle bağlantı kurmak için bir SEO marka konsiyerj stratejisine ihtiyacı var.

Bu, bütünsel bir içerik stratejisini ve Binyıllar ve Boomers gibi nesillere ait segmentlerin yanı sıra Maceracılar ve Yemek meraklıları gibi ilgi alanına dayalı segmentleri içermesi gereken konuk profillerinin derinlemesine anlaşılmasını içerir.

Bu segmentlerin her biri, bireysel gezginlere hitap eden içerik gerektirir ve bu içerik, belirli otel varış yerinin yanı sıra içine de yerleştirilmelidir.

Örneğin, bir otel markası web sitesinin “Yemek Varış Noktaları” veya “Dünya Çapında Yemek Deneyimleri” sıralamasında iyi bir sıralamaya sahip olması için, kapıcının amacına örnek teşkil eden deneyim türlerini seçen içeriğe ihtiyacı vardır.

Bu deneyimler sadece otel markasının sunduklarıyla ilgili olamaz. Bir düşünün: Sadece lobideki restoranı önerseler, bir konsiyerj deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?

Marka konsiyerj stratejisi, otel markası web sitelerini ve bu sitelerin kişisel tanımlama, yolculuk haritalama ve içerik yoluyla gezginlerle bağlantı kurmada oynadıkları rolü yeniden düşünmeyi gerektirir.

Bu tür bir strateji , aramayı , konular arasındaki bağlantıları ve yolcunun yolculuğu boyunca yapılan sorguların amaç aşamalarını anlamayı gerektirir.

GMB ve Yerel Listelerinizi Optimize Edin

Google İşletme Profilinizi optimize ederek, otel girişleriniz, coğrafi olarak değiştirilmiş anahtar kelimeler için sayfadaki normal organik listelerde listelenmenin yanı sıra Harita Paketinde de görünebilir.

Bu, artan geliri, rezervasyonları ve organik trafiği artırabilir.

Tamamen optimize edilmiş girişler, otel girişlerinizin yerel aramaların en üstünde görünmesini sağlamak için işletmenize öncelik vermenize yardımcı olur ve rezervasyonları ve elde tutmayı artırmak için tutarlı bir müşteri deneyimi sağlar.

İşte bunu yapmak için en iyi ipuçlarım:

 • Listelerinizi önemli arama motoru dizinlerinde optimize edin. Gezginlerin oteli görebilmesi için Google Yayınları oluşturun ve fotoğrafları optimize edin.
 • İncelemeleri yönetin ve yanıtlayın . Yerel incelemeler , potansiyel konukların karar verirken yararlanabilecekleri en yararlı içerik olarak kabul edilir. Müşterilerinize ve işletmeniz hakkında bıraktıkları geri bildirimlere değer verdiğinizi göstermek için incelemelere yanıt verin. Google, incelemelerine daha yüksek sıralamalarla yanıt veren işletmeleri ödüllendirdiği için bu çok önemlidir.
 • Soru-Cevap’a yanıt verin ve bir SSS bölümü oluşturun, böylece otel markanız işletmenizle ilgili konuşmayı kontrol edebilir.
 • Kullanıcıların otelinizi bulabilmesi için Google Haritalar pininizin doğru konumda olduğundan emin olun.
 • Otelin, odaların ve restoran(lar) gibi olanakların güzel fotoğraflarını ve videolarını gösterin.
 • Konumunuzu ayırt etmek ve sağlık ve güvenlik önlemleri, Wi-Fi, erişilebilirlik vb. hakkında gezginlerle ilgili ek ayrıntılar sağlamak için özellikleri kullanın.
 • Kullanıcının ne zaman açılıp kapanacağını bilmesi için otel, restoran, spa ve diğer saatleri daima güncel tutun.

Sosyal Medya Ekibinizle Çalışın

En popüler destinasyonlar, seyahat ipuçları, otel teklifleri, etkinlikler ve yakındaki ilgi çekici yerler hakkında içerik paylaşın.

Bu, görünürlüğü en üst düzeye çıkarmaya, daha fazla marka görünürlüğü oluşturmaya ve oteliniz hakkında görünürlüğünüz, trafiğiniz ve geliriniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek daha fazla bağlantı ve vızıltı oluşturmaya yardımcı olabilir.

Platformlar arasında içeriğinizden en yüksek mesafeyi elde etmek için daha fazla ipucu ve püf noktası için Seyahat Markaları için İçeriği Yeniden Kullanım: Tam Kılavuz’a bakın.

Önemli Web Verileri İçin Optimize Edin

Seyahat ve turizm gibi rekabetçi bir sektörde sitenizi Önemli Web Verileri için optimize etmek önemlidir .

Bu üç birleşik metrik, bir web sitesini Mayıs 2021’de bir sıralama sinyali haline gelen bir dizi temel performans göstergesi üzerinden ölçmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

 1. Bir web sayfasının ana bölümünün yüklenmesi ne kadar sürer (LCP).
 2. Web sayfasının etkileşimli hale gelmesi ne kadar sürer (FID).
 3. Yükleme sırasında web sayfası düzeninin ne kadar hareket ettiği (CLS).

Önemli Web Verilerini geliştirmek için otel sitelerinin temiz koda sahip olması, ağır görüntüler için bir CDN kullanması , JS ve CSS’yi haricileştirmesi ve mobil uyumlu ve güvenli olması vb.

Önemli Web Verilerini optimize etmemenin bir cezası yoktur, ancak sizi zorlu rakipleri geride bırakan desteği sağlayan faktör olabilir.

SSS’lerden Yararlanın ve Ses İçin Hazır Olun

Potansiyel misafirleriniz sorular soruyor ve otel markanızın cevapları olmalı. Mevcut ve gelecekteki konukların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için sitenize SSS yerleştirin; bu da otele yapılan aramaları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

SSS’ler, zengin sonuçlarda görünebilmeleri ve organik arama potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmeleri için yapılandırılmış verilerle işaretlenmelidir .

Sesli aramayı kullanan tüketicilerle içeriğinizin sesli arama için de optimize edilmesi gerekir:

“Hey Google, Boston’daki Hilton’un yüzme havuzu var mı?”

Markanız bunun gibi bir sesli arama sorgusuna yanıt olarak gelirse, bu, bir kullanıcının otelinizle rezervasyon yapmaya karar verip vermediğini etkilemeye yardımcı olabilir.

Rakip Görünürlüğünü ve Performansını İzleme

Tüketicilerin otel arama şekli değişti. Bu nedenle, rakiplerinizin sıralamalarını her zaman izlemek ve şunları görmek önemlidir:

 • Hangi içeriği oluşturuyorlar.
 • Sahip oldukları pazar payı.
 • Ne yeni SEO stratejileri deniyorlar.
 • Bağlantıları nasıl alıyorlar.
 • Ve sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiği vb.

Oradan, test etmeye değer olabilecek hangi taktikleri ve stratejileri öğrenebileceğinizi öğrenin.

Bazen markalar, kullanıcı deneyimine müdahale etmek istemedikleri için sitelerine içerik eklemekten hoşlanmazlar. Ancak rakiplerinizin içerik ekleme olasılığı oldukça yüksek.

Ve en büyük rakiplerinizden birinin önemli bir hedef sayfaya içerik eklediğini ve içeriğin SSS’ler içerdiğini ve yapılandırılmış verilerle işaretlendiğini ve artık önemli bir hedef terim için ilk sayfada sıralandığını tespit ederseniz, potansiyel olarak artan bir şekilde artıyorlar. rezervasyonlar, marka bilinirliğini artırma vb.

Bu nedenle, rekabete ayak uydurmak ve hatta daha iyi performans göstermek için içerik oluşturmaya ve tanıtmaya değer olabilir.

Sonuç

Salgın, seyahat ve turizm endüstrisi de dahil olmak üzere yaşamın her alanını etkiledi. Umarım, işler yakında daha iyi olur ve seyahatler pandemi öncesi seviyelere döner.

Şimdilik otel markalarının esnek olması ve yeni içerik fikirleri ve SEO stratejileri denemesinin yanı sıra rakipleri izlemesi ve misafirlerini anlaması gerekiyor.

Seyahat markaları, gezginlerin kim olduğunu, ne istediklerini ve bilgi ihtiyaçlarını karşılayan içerikle nasıl etkileşimde bulunacaklarını bilerek, artan rezervasyonları, trafiği ve geliri artırabilir.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

One thought on “2022 ve ötesi için otel sektöründe En İyi SEO Uygulamaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.