Bilişim ProfesyonelleriMakale

İnsanlar neden kariyerlerini BT olarak değiştiriyor?

Hayatınızla ilgili ne yapmak istediğinizi seçmek, hem heyecan verici hem de belirsizlikle dolu bir şeydir, çünkü çoğu insan bu kararları genç yaşta ve çok az hayat tecrübesiyle vermek zorunda kalır.

Sonuç olarak, birçok insan geçmişe bakıldığında yanlış olduğunu düşündükleri bir karar verdikten sonra hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kariyer değiştirmek istiyor.

Bu hiç de kolay bir seçim değildir ve çoğu zaman atılım yapmaya karar verenler, kariyer basamaklarının en altından başlamak zorunda kalırlar. Aslında, ilk etapta aktif bir seçim olmayabilir. İstihdam piyasasında artan belirsizliğin ve çalkantıların olduğu bir dünyada, insanların kariyer yörüngelerini değerlendirmelerine neden olan istihdam fazlalığı veya çok düşük ücret gibi aksaklıklar olabiliyor.

Artan bir sayıda BT sektöründe yeni bir çok iş çağrısı bulabiliyorlar.

Doldurulmamış iş imkanları ile BT sektörü, teknoloji dışı bir geçmişe sahip insanları işe almaya daha açık hale geldi.

Harvey Nash’in araştırmasına göre, hem teknik hem de insanlarla yüz yüze olan BT çalışanlarının üçte birinden fazlası farklı bir kariyerle iş hayatına başladı. 

Bunun başlıca motivasyonlarından birinin daha iyi ücret almak olduğunu duymak şaşırtıcı olmayabilir. Londra’da bir BT kariyeri için yıllık ortalama maaş, sadece 30.000 £ olan ulusal ortalama ücrete kıyasla 58.000 £’dir.

Ayrıca diğer pek çok sektörde bulunmayan bir iş güvenliği düzeyi var. İngiltere genelinde herhangi bir zamanda dört milyonun üzerinde BT işinin doldurulması gerektiğinden, diğer birçok kariyere kıyasla bir iş bulma ve işte kalma olasılığınız daha yüksektir.

Otomasyon tehdidi de diğer kariyer yollarına kıyasla bir miktar azaltılmıştır. Gerçekten de, işinizi üstlenen bir robota veya yapay zekaya sıklıkla önerilen cevaplardan biri, teknolojiyi yaratan ve/veya sürdüren kişi olmaktır.

Kariyer geçişi nasıl yapılır

BT’ye sahada temel olmadan başlamak göz korkutucu görünebilir, çünkü ilgili eğitimi bir işverenden destek almadan almak çok pahalı olabilir. Ancak müstakbel adaylar, bu tür nitelikler olmadan mesleklerini bırakılabilir, işverenler BT pozisyonlarına işe alım yaparken onları seçebilir.

Bakım sorumluluğu olanlara siber güvenlik eğitimi konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Padlock’un CEO’su Eoin Hefferman’a göre , bu işe alım görevlilerinin bir hatası.

Hefferman, “Siber güvenliğe girmek çok pahalı” diyor. “İnsanların belirli niteliklere duyulan ihtiyaç hakkında konuştuklarını sık sık duyacaksınız ve bunu risk azaltma açısından anlayabiliyorum, ben de orada bulundum ama yeteneği gözden kaçırıyoruz.”

Bununla birlikte, zamanınız ve paranız varsa, Birleşik Krallık’ta ilgilendiğiniz her alanda BT sertifikaları sunan çok sayıda eğitim şirketi vardır. Uzmanlık derecesi gerekmez, sadece kursa kaydolun ve birkaçıyla sertifikalara sahip olarak, gelişen bir BT kariyerine başlayabilirsiniz.

Geleneksel bir dereceye kıyasla bu tür eğitim programlarının faydalarından biri – daha ucuz olmanın dışında – öğrencilerin sunulan çok çeşitli kurslar arasından seçim yapabilmeleri, yani becerilerini belirli kariyer türlerine göre uyarlayabilmeleridir. peşinden koşmak dileğiyle. 

Örneğin, bir kişi siber güvenlik alanında bir kariyere karar verdiyse, bir eğitim sağlayıcı aracılığıyla gerekli tüm sertifikaları alabilir ve bir üniversite müfredatını dolduracak ve herhangi bir ilgi çekmeyecek gereksiz içeriği atlayabilir.

Belirli sertifikaları almanın ek bir yararı da, öğrencilerin çoğu zaman esnek bir şekilde, kendi zamanlarında ve kendilerine en uygun olan ortamda çalışabilmeleridir. Örneğin, CompTIA Security+ sertifikasına sahip olanlar, sınıf içi veya çevrimiçi eğitim ile tam veya yarı zamanlı eğitim arasında seçim yapabilir. Ayrıca hem ücretsiz hem de ücretli sayısız öğrenme kaynağı vardır – bunlar yalnızca evde öğrenmenin kolaylığını daha da artırır.

Eğitim sağlayıcı QA’da grup stratejisi başkanı Thomas O’Reilly, “İşverenler belirli bir derece aramıyorlar – bugün çalışmak için ihtiyaç duydukları teknolojilerde doğru becerilere sahip olup olmadığınızı görmek istiyorlar” diyor. “Sektör tarafından tanınan bu nitelikler , teknolojilerdeki gelişmelere ayak uydurmanıza olanak tanır, böylece sizi daha fazla istihdam edilebilir kılan doğru becerilere sahip olursunuz.”

“Birçok işveren belirli satıcılarla uyumlu. Yalnızca bir bulut mühendisi istemeyecekler, özellikle AWS veya Microsoft Azure ile çalışabilecek birini arıyor olacaklar ” diye ekliyor. “Akredite bir eğitim sağlayıcısından geçmek, satıcı destekli akreditasyona sahip olmamanıza kıyasla sizi daha istihdam edilebilir kılacak satıcıya özel beceriler ve nitelikler edinmenize olanak tanır.”

Kariyer değişikliği mi, kariyer ilerlemesi mi?

BT alanında kariyer yapmak, alanla ilgili herhangi bir resmi nitelik kazanmayı içermek zorunda bile değildir. Birleşik Krallık’ta yalnızca minimum düzeyde BT bilgisine sahip insanları alıp onları bilgisayar süper yıldızlarına dönüştürmek isteyen işletmeler var.

Rob Sandbach’ın işi tam da böyle bir şey. Indiespring, çalışanlarının çoğunun teknoloji kökenli olmadığı yeni bir işe alım stratejisi benimseyen bir akıllı telefon uygulaması geliştirme firmasıdır. Şirket, mevcut becerileri ne olursa olsun, hevesli bireyleri alıp onları içeriden eğitmeyi sever – acemilerine müşterileri için uygulamaları ve web sitelerini kodlamayı öğretir.

Bir işletmenin işgücünün becerilerinin artırılması ve yeniden beceri kazandırılması, çeşitli departmanlardaki boş teknoloji rollerini doldurmak için teknik yetenek edinmenin tercih edilen bir yöntemi haline geliyor, bu nedenle daha fazla eğitim arayışı içinde işvereninizden ayrılmanız bile gerekmeyebilir.

Big Data LDN tarafından hazırlanan bir rapora göre, işletmelerin yarısından fazlası (%57) mevcut çalışanlarını beceri uçurumunu aşabilmek için geliştiriyor. Bu, işi iyi bilen ve yaş, cinsiyet ve nöroçeşitlilik gibi hususların dikkate alınmasını sağlayabilen bir yetenek edinmenizi sağlamanın etkili bir yoludur. 

Uzmanlar, endüstriyi 1980’lerde olduğundan daha az çeşitli olduğu ve boru hattından daha az sayıda mezun geldiği için, değerli çalışanları alıp onlara iş içinde yeni ve önemli fırsatlar sunmakla eleştirdiler, en azından ciddiye alınması gereken bir şey.

BT’ye nasıl girdiğinize bakılmaksızın, endüstrinin yeni yeteneklere ihtiyacı var ve dünya çapında çoğu ortalama maaşların üzerinde olan 4 milyondan fazla boş pozisyon var . Bir teknoloji işi peşinde koşmak bilinmeyene doğru bir sıçrama gibi görünebilir, ancak önümüzdeki yıllarda, her yerde, bunu yapmanın hiç bu kadar kolay olmadığı bir zamanda teknolojiye girme fırsatına sahip olmayı dileyen insanlar olacak.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/business-strategy/careers-training/354859/taking-the-road-less-travelled-to-a-career-in-it

One thought on “İnsanlar neden kariyerlerini BT olarak değiştiriyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.