Bilişim ProfesyonelleriMakale

CTO iş tanımı: CTO ne yapar?

Kaliteli bir Bilgi Teknolojisi (BT) yöneticisinden daha fazlası olan CTO, bir organizasyonda gerçek nüfuza sahip olabilmelidir.

Bir CTO veya baş teknoloji sorumlusu, bir şirketin BT departmanının ve operasyonlarının tüm sorumluluğunu üstlenir. Son on yılda, teknolojinin ticari faaliyetlerdeki rolü büyüdükçe bu rolün önemi artmıştır. Şimdi, AWS’den Werner Vogels gibi bir avuç üst düzey endüstri CTO’su, ünlü bir profil olmanın tadını çıkarıyor.

Bir CTO olmak için nispeten geniş bir beceri yelpazesine, aynı zamanda belirli bir zihniyete ihtiyacınız olacaktır. Şubat 2020’de BT Pro Paneline konuşan Moonpig’in Cto’su Peter Donlon şunları söyledi: “Hareketsiz durmak, BT’de asla yeterince iyi olmayacak ve bu benim için işe yarıyor. Her zaman daha fazlasını öğrenmek isterim.”

Temel sorumluluklardan biri, hem donanım hem de yazılım açısından işletmenin gelecekte ne tür teknolojilere ihtiyaç duyabileceğini öngörmektir. CTO’ların ayrıca BT kalitesinin kuruluşun hedeflerine ulaşması için yeterli olup olmadığını belirlemesi gerekecektir. Bu nedenle rol, mevcut sistemler hakkında uzman bilgisinin yanı sıra hangi teknolojilerin köşede yatıyor olabileceğinin anlaşılmasını gerektirir.

Daha geniş BT ekibi de rolü yürütmek için çok önemlidir ve CTO’ların ekiplerini korumaları gerekecektir. Bu, vasıflı personel üyelerinin belirlenmesinin yanı sıra, hangi eğitim girişimlerinin kısa ve uzun vadede daha geniş ekibe fayda sağlayabileceğini içerir. CTO ekibinin endüstri ve teknoloji trendlerini takip etmesi gerekecek ve eğitim bunun temel bir unsurudur.

Dijital dönüşümün birçok kuruluşun geleceği için de giderek daha kritik hale gelmesiyle, CTO her zamankinden çok daha etkili hale geldi. Bununla birlikte, bu daha yüksek erişim ve havale ile başarı için çok daha büyük bir talep geliyor.

CTO Ne Yapar?

CTO her zaman mühendisliğin başı olmayacak; birçok durumda mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı olacak. En iyi mühendis ya da aslında herhangi bir mühendis olmak zorunda değiller. Bununla birlikte, karmaşık teknik hedefleri teknik olmayan kişilere iletmek ve sunabileceği olanaklar konusunda onları heyecanlandırmak için gerekli becerilere sahip olmaları gerekir.

Bir kuruluşun potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve bir şirketin kar hanesine katkıda bulunabilecek herhangi bir teknolojiden yararlanmak için diğer C-suite görevlileriyle birlikte çalışarak bir kuruluşun kullandığı teknolojiyi yönetmeleri gerekir . Önce bir yönetici ve bir teknoloji uzmanı olan bir CTO, bir kuruluşun kısa vadeli ve uzun vadeli ihtiyaçlarına bakacak ve bir işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak yatırımlar yapmak için sermayeyi kullanacaktır.

Dış müşterilere odaklanan ürün ve hizmetleri iyileştirmek için prosedürler ve politikalar geliştirecekler ve teknolojiden yararlanacaklar. Müşterilerle hem dahili hem de harici olarak konuşacaklar, sorunlarını teknoloji açısından anlamaya çalışacaklar ve bir kuruluşun kullandığı teknolojiyi anlamalarına yardımcı olacaklar. İş ve teknoloji stratejileri arasında uygun dengeyi sağlamalı, bilgiyi almalı ve bir şirketin daha sonra nereye gitmesi gerektiğini gösteren önemli trendlere ayırmalıdırlar.

CTO’ların şirket içindeki ve dışındaki insanlara ilham vermesi ve gerektiğinde değişimi yönlendirmesi gerekiyor. Ayrıca yetenek için mıknatıs görevi görebilir, en iyi adayları seçebilir ve onları gelecekte lider olmaları için teşvik edebilirler. Geliştiricilerin iddialı hedeflere ulaşmak için bir araya gelebilecekleri bir ortam yaratabilirler.

CTO’lar, bu tür teknolojilerin çalışanları nasıl etkileyeceğini ve iş hedeflerine ulaşmak ve süreçleri modernize etmek ve mevcut iş akışlarını daha verimli hale getirmek için nasıl kullanılabileceklerini bilmek için ideal olarak yerleştirildiklerinden, kuruluşun dijital dönüşüm çabalarında giderek artan bir itici güç haline geliyorlar .

Bir CTO’nun Hangi Becerilere İhtiyacı Vardır?

Bir baş teknoloji yetkilisinin ihtiyaç duyduğu temel becerilerden bazıları şunlardır:

  • İletişim : Bir CTO’nun rolünün büyük bir kısmı, daha az teknik insanın, teknolojinin genellikle işin birçok farklı seviyesinde iş hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olacağını anlamalarına yardımcı olmayı içerir. Ayrıca, diğer şekilde etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli ve iş hedeflerini daha teknik kişilere net bir şekilde açıklayabilmelidirler.
  • Liderlik : CTO’lar, stratejilerini hayata geçirebilmek ve hem C-suite hem de yönetimi çeşitli teknolojilere yatırım yapmaya ikna edebilmek için olağanüstü liderlik becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca, şirketin büyük vizyonu doğrultusunda çalışmak için yönettikleri çeşitli ekiplere ilham verebilmeliler.
  • İş geliştirme : Üst düzey iş hedeflerine ulaşmak için çalışabilmek, C-paketindeki herkes için önemli bir beceridir. İyi bir CTO , işletmenin rekabetçi kalmasına yardımcı olmak için endüstri trendlerini ve gelişen teknolojileri takip etmeye devam edecektir .
  • Mali : Günlük rol, karmaşık projeler ve finansmanın yanı sıra kaynak tahsisi ve yazılım lisansı gibi şeylerin sağlam bir şekilde kavranmasını gerektirecektir . Güçlü finansal becerilere sahip olmak, bir CTO’nun kuruluşunun teknoloji ihtiyaçları için etkili bir şekilde bütçe ayırabileceği anlamına gelir.
  • Teknik : Bu beceriler, kariyerlerine mühendis veya kodlayıcı olarak başlamış olan birçok CTO’ya özgüdür . Kuruluşun birlikte çalıştığı çeşitli teknolojileri iyi anlamak, bu rolün kritik bir parçasıdır.

Bir CTO’nun CEO ile strateji üzerinde çalışması ve bir şirketin teknik yönünü etkileyebilecek iş kararlarını önceden tahmin etmesi gerekir. CTO, bir CEO’ya teknik bahisler hakkında tavsiyelerde bulunabilir, seçenekler sunabilir ve bu seçeneklerin kuruluşun genel yönüne nasıl yardımcı olacağını açıklayabilir.

CTO ayrıca, herhangi bir işin teknoloji vizyonuyla uyumlu olduğundan emin olmak için mühendislik başkan yardımcısı veya ürün başkanlarıyla birlikte çalışacaktır. Bu ekibin fikirlerini ve geri bildirimlerini şirketin geri kalanına desteklemeleri gerekir.

Ek olarak, CTO, bir kuruluşun pazarlama ekiplerinin çabalarını destekleyecek ve ürünler etrafında topluluklar oluşturan stratejiler geliştirmek için onlarla birlikte çalışacaktır.

Yetkili bir CTO, şirketin, müşterilerin ve çalışanların sesi olacaktır. Bir adım geri çekilip büyük resmi görebildikleri için bu görüşleri paha biçilmez olabilir.

Nitelikler açısından, rol çok sayıda karmaşık finans, işletme ve yönetim becerisi içerdiğinden, birçok kuruluş MBA gibi ileri bir dereceye ihtiyaç duyacaktır .

CTO’lara ne kadar ödeme yapılır?

Tahmin edebileceğiniz gibi, başarılı bir işletmenin CTO’su olmak – çok şey kazandırır. Tam olarak ne kadar? Bu, büyük ölçüde şirketin ölçeğine, konumuna ve söz konusu CTO’nun deneyimine bağlıdır.

Ücretlendirme yazılım sağlayıcısı Payscale’den gelen verilere göre, rollerinde nispeten yeni olan Londra merkezli bir CTO, bahşiş, ikramiye ve fazla mesai ücreti de dahil olmak üzere yılda ortalama 82.723 £ ‘ luk bir toplam tazminat bekleyebilir. Bu pozisyonda beş ila dokuz yıllık deneyime sahip orta kariyer CTO’SU yaklaşık 83,078 £kazanıyor.

Bununla birlikte, bir CTO rolüne girdikten on yıl sonra önemli bir artış bekleyebilir. On ila 19 yıllık deneyime sahip olanlar ortalama 102,779 sterlin tazminat alırken, bu rolde yirmi yıldan fazla zaman geçirenlere ortalama toplam 121,913 sterlin tazminat ödendi.

Bir CTO baz ödeme söz konusu olduğunda, şirket yorumu web sitesinden veri Glassdoor Bu büyüme ortalama maaş zor ekonomik zorluklara rağmen büyümeye devam edebilir önerir Nisan 2019 yılından bu yana bir £ 11,000 artış – Yaklaşık £ 101,000 yılda ortalama tahmin küresel salgının neden olduğu.

CTO, bir şirketin düzgün işleyişine özgü istikrarlı bir iş rolü olarak kabul edilir ve bir CTO herhangi bir nedenle istifa etmeye karar verse bile, tazminat son derece yüksek olabilir. Yakın tarihli bir örnek, Uber CTO’su Thuan Pham’ın şirketten ayrılma kararının ardından 5,49 milyon $ (3,96 milyon $) daha ödediği geçen yıl ayrılmasıdır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.