MakaleManşet Yanı

İş nasıl bulunur? İş bulma yöntemlerini anlatıyoruz

İş nasıl bulunur? İş bulma yöntemlerini anlatıyoruz

İş nasıl bulunur? İş bulma yöntemlerini anlatıyoruz

İş nasıl bulunur? İş bulma yöntemlerini anlatıyoruz!

TOBB Yazılım Meclis Başkanı Ertan Barut‘un gençler için sosyal medyada paylaştığı makalesini bütün genç meslektaşlarımızın yararlanması için bizde burada paylaşmakta fayda gördük.

Yeni Mezun genç meslektaşlarımız

Az önce iş arayışında olan genç bir arkadaşımıza destek olmak amacıyla bir paylaşımda bulundum. Gönül isterki tüm gençlerimizin hepsini paylaşalım duyuralım.
Bu paylaşım da bir vesile oldu ve bu konuda birkaç şey yazmak ve paylaşmak istedim.

Özellikle yeni mezun gençlerimizin iş arayışlarına karşı duyarlılığımızı artırmalıyız. Elbette mezun olur olmaz bir an önce hayata atılmak ve kendi idamelerini sağlamak istiyorlar. Evet tecrübeleri olmayabilir ama bir şekilde bu gençlerimizi değerlendirmeli ve destek olmalıyız ve en azından ilgilenmeli, yönlendirme yapmalıyız.

Gençlerimizin iş arayışlarına karşılık başvuru yaptıkları şirketlerimizin İnsan Kaynakları Departmanlarınca hızlı dönüş yapmaları da önemli. Başvurunuz değerlendirmede, reddedildi, beklemede ya da şu an için böyle bir pozisyon açılmadı vb. geri bildirimler yapılmalı ki gençlerimiz de bu dönüşlere göre yol haritalarını belirleyebilsinler.

Kendimi bildim bileli arayan, bir vesile ile ulaşan tüm gençlerimize elimden geldiğince iş bulmaları sürecine yönelik bilgi ve katkı vermeye, destek olmaya çalışırım. Bu vesile ile buradan da iş arayışında olan gençlere de nacizane tavsiyelerde bulunmak istedim.

Örneğin iş başvurularını yapmadan önce ;

– Kişisel kariyer hedeflerinizi belirleyin.
– 5N 1 K modelindeki gibi kendi kendinize ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman, kime (nereye) vb soruları sorun. (Yani size en uygun işin muhakemesini önce kendi içinizde yapın. Yeteneklerinizin farkına varın, ortaya çıkarın. Böylece arayışlarınızı da bu cevaplara göre daha belirgin hale getirmiş olursunuz)
– Hedef sektörü/sektörleri araştırın, öğrenin, sonra segmentlere indirgeyin. (sektör ve segmentin durumu, gelişimi, beklentilerinize hedeflerinize uygunluğu, sektörün ya da şirketlerin işgücü ihtiyaçları vb)
– Sonra o sektör/segment ve hedef şirketlerin bültenlerine kaydolun takip edin, bilgi edinin.
– Yakın çevrenizde çalışan yöneticilerle iletişim kurarak fikir edinmeye çalışın.
– Sivil Toplum Kuruluşlarına üye olun, görev alın, etkinliklere katılın, çevrenizi geliştirin.
– Tanıdığınız kişilere eposta içerisinde sizi, hedeflerinizi ve iş arayışlarınızla ilgili kısa bilgi ve ekinde özgeçmişinizin olduğu epostalar gönderin.
– İngilizce altyapınızı gözden geçirin, muhakkak ingilizcenizi geliştirin.
– İş başvurusu yapacağınız şirketin beklentilerine uygun bilgi eksiklerinizi eğitimler alarak giderin, sertifika almaya çalışın. ve özgeçmişinize muhakkak ekleyin.
– Linkedin vb iş ilişkileri ortamlarını hedeflerinize uygun şekilde etkin kullanmaya çalışın. (Hedeflerinizle alakalı paylaşımlarda bulunun, paylaşımlara yorumlar yapın, gruplara katılın)
– İnternet üzerinde iş arama ve bulma konusunda yazılmış tavsiyelerin olduğu makaleleri, yazıları seçerek muhakkak okuyun.

Umarım tüm gençlerimiz “ülkesi, sektörü ve ülke gelecek” için katkı vermek üzere hedeflerine ulaşır ve iş hayatına en kısa sürede atılırlar.

TOBB Yazılım Meclis Başkanı Ertan Barut

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.