Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Kazanç ve Fırsatlara Dayalı En İyi 10 Programlama Dili

Bilgisayarlar konusunda her zaman bir hüneriniz oldu ve becerileriniz ve sıkı çalışmanız için sizi ödüllendirecek bir teknoloji kariyerine atlamaya hazırsınız. Teknolojinin önemli bir ekonomik itici güç olduğu ve olmaya devam edeceği açıktır, bu nedenle doğal olarak bilgisayar programcılığında bir kariyer kulağa cazip geliyor.

Ancak dışarıda birçok programlama dili var. Hangilerinin öğrenmek ve teknik repertuarınıza eklemek için zaman ayırmaya değer olduğunu nasıl anlarsınız?

Onu daraltmanın sağlam bir yolu, hangi dillerin talep edildiğini bulmaktır. Sonuçta, karşılığını almayacak bir şey öğrenmek için zaman ve para harcamak istemezsiniz.

Buna yardımcı olmak için, 2016’da reklamı yapılan yaklaşık bir milyon teknoloji iş ilanını analiz ettik. 1 Bu analiz, ilan edilen ortalama yıllık maaş ve iş fırsatları temelinde en iyi 10 programlama dilini belirlememize yardımcı oldu.

İşveren talebine göre en iyi programlama dilleri

Bilgisayar programcıları ne kadar kazanıyor? Kaç tane bilgisayar programlama işi var? Her şey cephaneliğinizde hangi programlama dillerine sahip olduğunuza bağlıdır.

Kazanma potansiyeli veya iş fırsatları ile daha çok ilgileniyor olsanız da, bu liste size işverenler tarafından en çok hangi dillerin arandığı konusunda biraz netlik vermelidir. Çoğu iş fırsatından en az iş fırsatına kadar bu programlama dillerini tanımak için okumaya devam edin.

1. SQL

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 765,626

Ortalama yıllık maaş : 95.000 $ 2

SQL (yapılandırılmış sorgu dili), veritabanı yönetimi için kullanılan özel amaçlı bir dildir. SQL, birkaç bildirimsel programlama dilinden biridir, bu nedenle, nesne yönelimli veya zorunlu dillerde kullanılan programcılar için bir öğrenme eğrisi vardır. Ancak sayılar yalan söylemez — SQL, öğrenmek için harcanan zamana değer, talep üzerine bir programlama dilidir.

2. Java

2016’da reklamı yapılan iş sayısı: 387.533

Ortalama yıllık maaş: 111.000 $ 2

Java , sözdiziminin çoğunu C ve C ++ ile paylaşan genel amaçlı bir dildir. Günlük olarak kullandığımız uygulamaların çoğunu geliştirmek için kullanılan sınıf tabanlı, nesne yönelimli programlamadır. Çoğu web sitesi Java uygulamaları olmadan düzgün çalışmaz. Java, çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda öğretici ve öğrenme kaynağı sayesinde programlamaya yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.

3. JavaScript

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 366.476

Ortalama yıllık maaş : 104.000 $ 2

JavaScript , çoğunlukla internet tarayıcılarında kullanılan dinamik bir programlama dilidir. Bunu oyun geliştirmede, PDF’lerde ve hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında da bulabilirsiniz. Bol iş fırsatları ve kolay yönetilen bir öğrenme eğrisi ile bazı programcılar JavaScript’in yeni başlayanlar için ideal programlama dili olduğunu savunuyor .

4. Python

2016’da reklamı yapılan işler : 247.958

Ortalama yıllık maaş : 120.000 $ 2

Python , okunabilirliği ve basit kodlama felsefesiyle bilinen genel kullanımlı bir programlama dilidir. Karmaşıklık bir Python programcısı için iyi bir şey değildir . Hem Google hem de YouTube tarafından kullanılır, yeni başlayanlar için öğrenmesi kolaydır ve adını Monty Python‘dan almıştır . Ne aşk değil mi?

5. C #

2016’da reklamı yapılan işler : 232,179

Ortalama maaş : 100.000 $ 2

C # (“C sharp” olarak telaffuz edilir), Microsoft tarafından .NET içinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir dildir, yani Windows’ta programlama için birincil dillerden biridir. C #, basitlik ve esnekliğe odaklanırken ipuçlarını C ++ ve Java’dan alır. C #, internet için programlamada önemli bir rol oynar, bu da bu dilin öngörülebilir gelecekte ortadan kalkmayacağı anlamına gelir.

6. C ++

2016’da reklamı yapılan işler : 186,364

Ortalama yıllık maaş : 111.000 $ 2

C ++ , sistem programlama için tasarlanmış derlenmiş bir dildir, ancak masaüstü uygulamalarında ve e-ticaret sunucularında da kullanılmaktadır. Başlangıçta verimlilik, esneklik ve nesne yönelimli programlamayı birleştirerek C’yi geliştirmek için oluşturuldu. C ++ biraz karmaşık olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir, ancak C’ye aşina olan herkes C ++ öğrenmede bir avantaja sahip olacaktır.

7. PERL

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 127.893

Ortalama yıllık maaş : 110.000 $ 2

Perl , en çok CGI betikleri, sistem yönetimi ve ağ programlama için kullanılan bir betik dilidir. Perl’in kaynak kodunun çoğu çevrimiçi olarak mevcuttur ve hevesli programcılara örnek olarak öğrenme şansı verir. Avantajlarına rağmen, birçok programcı Perl’in çekici ve beceriksiz olduğunu düşünüyor. Perl’in “çirkinliği” esnekliğinin bir yan ürünüdür. Aslında, Perl programlamanın yol gösterici sloganlarından biri “Bunu yapmanın birden fazla yolu vardır.”

8. PHP

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 98,021

Ortalama yıllık maaş : 100.000 $ 2

PHP , web geliştirme için tasarlanmış genel amaçlı bir betik dilidir. Temel HTML’yi güçlendirmek için kullanılır — forumlar, anketler ve oturum açma sayfalarının tümü PHP ile oluşturulur. Hatta masaüstü uygulamaları geliştirmek için bile kullanılabilir. Web geliştirmede bir gelecek arıyorsanız PHP ideal bir seçimdir.

9. Ruby

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 80.389

Ortalama yıllık maaş : 120.000 $ 2

Ruby , basit ve işlevsel programlamanın nihai karışımıdır. Bu esnek, nesne yönelimli dil, metin işleme ve ara yazılım programlarında kullanılır. Aynı zamanda web geliştirme için Ruby on Rails uygulaması gibi daha büyük yazılım uygulamalarıyla da kullanılabilir. Ruby basit ve sezgisel olacak şekilde tasarlandı, bu da onu yeni başlayan programcılar için iyi bir seçenek haline getiriyor.

10. Objective-C

2016’da reklamı yapılan iş sayısı : 24.701

Ortalama yıllık maaş : 120.000 $ 2

Objective-C , Apple platformları OS X ve iOS için yazılım oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. C programlama dilini temel alan nesne yönelimli bir dildir. Bazı programcılar Objective-C’yi öğrenmeyi ürkütücü bulurlar, ancak C konusunda temel bir anlayışa sahip olan herhangi biri repertuarına Objective-C eklemekte sorun yaşamamalıdır.

Sizin için en iyi programlama dili hangisi?

Artık bunlardan hangisinin sizin için en iyi programlama dili olduğuna karar vermek için gereken tüm bilgilere sahipsiniz. Bu 10 isteğe bağlı seçenekten biriyle yanlış gidemezsiniz.

Potansiyelinize ulaşmanın ve değerinizi kazanmanın zamanı geldi. Başarılı bir bilgisayar programcısı olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı öğrenerek bu teknoloji kariyerine doğru bir sonraki adımı atın .

1 Burning-Glass.com (959.061 teknoloji iş ilanının analizi, 1 Ocak – 31 Aralık 2016).
2 Burning-Glass.com (beceriye dayalı teknoloji iş ilanlarında ilan edilen maaşın analizi, 1 Ocak – 31 Aralık 2016). Maaş verileri, listelenen meslekler için Amerika’daki ulusal, ortalama kazançları temsil eder ve tüm eğitim ve deneyim düzeylerindeki çalışanları içerir. Bu veriler başlangıç ​​maaşlarını temsil etmemektedir ve bölgenizdeki çalışma koşulları değişebilir.

Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/best-programming-languages-based-on-earnings-and-opportunities/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.