Bilişim ProfesyonelleriMakaleMobil Uygulama

Mobil Uygulamalarda Optimum Güvenlik Uygulanmasını Sağlama

Akıllı telefonlar çağında, mobil uygulamalar hem tüketiciler hem de işletmeler için ortak bir meta haline geldi. En son teknolojinin mobil uygulamalara uygulanması zamanla galip geldi ve büyüdü ve güvenlik, bunun birincil tüketicisi olan alan adlarından biridir. Günümüzde mobil uygulamaların sahip olduğu en yeni ve en rafine güvenlik teknolojileri, onların birincil satış noktası haline geldi. Veri güvenliğini sağlamada sınıfındaki en yetkin ve en iyi uygulamaları takip etmek, bugün her mobil uygulama geliştirme şirketinin hedefi haline geldi.

Siber suç olaylarının artmasıyla bu, 5 yıl öncesine göre daha da yaygın hale geldi. Bu nedenle, bir uygulama geliştirme şirketiyle etkileşim kuran işletmelerin , uygulama geliştirme sürecinde iyi tasarlanmış ve sağlam bir güvenlik sisteminin uygulanmasını sağlamaları zorunludur . Tüketicilerin, iş dünyasının ve geliştirme firmasının verilerinin herhangi bir siber saldırıya karşı sağlam ve çiziksiz kalmasını sağlamak saatin ihtiyacı haline geldi.

Peki, uygulama geliştirme sürecinde optimum güvenlik nasıl sağlanır? Hadi bulalım.

ZAYIF GÜVENLİK UYGULAMALARIYLA ORTAYA ÇIKABİLECEK TEHDİTLER
Güvenlik için doğru ve yasalara uygun protokolleri takip etmek, mobil uygulamalarda herhangi bir kötü niyetli siber saldırıları önlemek için zorunludur. Bir mobil uygulama geliştirme şirketi tarafından alınan güvenlik önlemleri zayıfsa, aşağıdakiler gibi birçok potansiyel tehdide kapı açar:

Kopyalarını veya sahte uygulamaları oluşturmak için uygulama geliştirme kodunu kopyalama
Uygulama geliştiricilerinin ve işletmelerin veri hırsızlığı
Şirketin IP adresine, fikri mülkiyetlerine veya ağ ayarlarına yetkisiz erişim
Üst düzey uygulamaların geliştirilmesine zarar verebilecek uygulama geliştirme sürecinin gizli verilerinin sızması
Mobil uygulama geliştiricileri, uygulama geliştirme sürecinde her zaman uyanık olmalı ve doğru güvenlik protokollerinin uygulandığından haberdar olmalıdır. Uygulama geliştiricilerin tam olarak nasıl optimum güvenliği sağladıklarını inceleyelim.

MOBİL UYGULAMALAR İÇİN GÜVENLİĞİ ARTIRMA YOLLARI
Uygulama geliştiricilerin, uygulama geliştirme sırasında sıkı güvenlik önlemleri almasının birçok yolu vardır. İşte en etkili yollar:

MOBİL UYGULAMANIN KODUNU GÜVENLİK ETMEK:
Kod, herhangi bir mobil uygulamanın geliştirilmesinin temelidir. Kodların en yüksek önlemlerle güvence altına alındığından emin olmak, bir uygulama geliştirme şirketinin birincil önceliği olmalıdır. Web uygulamaları genellikle karmaşık sunucular olabilen güvenli bir ortamda bulunur. Bununla birlikte, yerel mobil uygulamalar, mobil cihazlarda veya daha spesifik olarak kullanıcının cihazlarında mevcut oldukları için siber saldırılara karşı savunmasız olmaya daha yatkındır. Bu, kodlarını saldırılara daha açık hale getirir.

Bu nedenle, kodların yüksek düzeyde şifrelenmesi gerekir, bu da kopyalamayı veya okumayı zahmetli hale getirir. Bu, uygulama geliştiricileri tarafından, ek güvenlik için API şifreleme ile daha da yükseltilebilen modern ve karmaşık algoritmalar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

ARKA UÇUN GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN:
Veri ihlalleri veya her türlü yetkisiz erişim arka uçtan gerçekleşir. Uygulama geliştiricileri, mobil uygulamanın API’si tarafından erişilen üçüncü taraf sunucuları kullanıyor olabilir ve bu da arka ucu saldırılara karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle, API’lerin şifrelenmesi ve doğrulanması zorunludur; bu, uygulamanın koduna ve istemcinin hassas bilgilerine yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olabilir. Uygulama geliştiricilerinin arka ucun güvenli olmasını nasıl sağladığını burada bulabilirsiniz:

Önemli veriler ve hassas bilgiler için depolama yeri olan şifreli kaplar.
Bilgisayar korsanlarının arka uca erişebilecekleri herhangi bir yol olup olmadığını kontrol etmek için düzenli ve zorlu sızma testleri yapmak
IP adreslerini güvence altına almak için anahtar veritabanı şifrelemesine SSL, VPN, TLS, vb. Gibi ekstra önlem katmanları uygulama
Sağlıklı güvenlik önlemleri sağlamak için ağ güvenliği uzmanları tarafından denetlenmek.

SAĞLAM BİR API STRATEJİSİ OLUŞTURMA:
Bir mobil uygulamanın büyük bölümü, uygulamanın API’sinin güvenliğini sağlamaya gider. Verilere birden çok sunucudan, bulut depolamadan ve birden çok kullanıcının doğrulanmasından kimlerin erişebileceğini yetkilendirmek, tek bir öğe yerinde değilse bile savunmasız hale gelen çok karmaşık bir süreçtir. Kimlik Doğrulama, Tanımlama ve Yetkilendirme (AIA), API için zorunlu olan herhangi bir mobil uygulama için güvenlik temel unsurlarıdır. Bu nedenle, uygulama geliştiricilerinin, optimum güvenlik sağlamak için bir API stratejisi için sağlam bir temel oluşturması gerekir.

DOĞRULAMA, KİMLİK VE YETKİLENDİRME:
Daha önce de belirtildiği gibi, bu AIA sağlam bir güvenlik temelinin temel direkleridir. Bu, özellikle herhangi bir şekilde üçüncü taraf bir API’ye bağımlı olan mobil uygulamalar için geçerlidir. API, mobil uygulamanın belirli öğelerine erişmekse hedef minimum güvenlik açığıdır.

Bu nedenle, herhangi bir mobil uygulama geliştiricisi için üç aşamalı süreç, kullanıcıların kimliğini doğrulamak, amaçlarını belirlemek ve onları mobil uygulamaya veya koduna erişmeleri için yetkilendirmek olmalıdır.

Güvenlik önlemlerini üçüncü taraf API’lere dayalı olarak özelleştirmek, minimum güvenlik açığı sağlamanın en önemli adımıdır.

Sonuç olarak bunlar, mobil uygulama geliştiricilerinin uygulama geliştirme sürecinde optimum güvenliği sağlama yöntemlerinden bazılarıdır . Bu önlemleri uygulamak yalnızca sorunsuz bir geliştirme süreci sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tüketicilere ve benzer şekilde işletmelere zengin ve sağlıklı bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.