Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Nasıl Yazılım Geliştiricisi Olunur – Uzmanlar En İyi Önerilerini Anlatıyor

Becerilerinizi iyi kullanan, eğlenceli bir meydan okuma sunan ve kariyerinizi yeni zirvelere taşımak için fırsatlar sunan yeni bir kariyer yolu için gözlerinizi dört açtınız. Tüm bu araştırmalardan sonra, diğerlerinden bir iş unvanı öne çıkıyor: yazılım geliştiricisi.

Bu talep gören teknoloji kariyeri dikkate değer. İşgücü İstatistikleri Bürosu (TYD) 2016 den 2026-o yılların en fazla üç kez ulusal ortalama yazılım geliştiriciler için projeler yüzde 31 istihdam artışı! 1 Bu, doğal teknoloji yeteneklerinizi sektördeki büyümeye ayak uydurmak için en iyi yazılım geliştiricilerini arayan işverenler için çalıştırabileceğiniz bir kariyer yoludur.

Artık gözlerinizi heyecan verici bir kariyer seçeneğine diktiğinize göre, nasıl bir yazılım geliştirici olunacağını bilmeniz gerekiyor, böylece hayalinizdeki kariyeri gerçeğe dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Yazılım geliştirici nasıl olunur

Bir yazılım geliştiricisi olmayı seçmek, yeni kariyerinize doğru atılan ilk adımdır, ancak bundan sonra ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Yazılım geliştirmede bir işe girme yolculuğunuza nasıl başlayacağınızı tam olarak bilmeniz için sektör uzmanlarıyla konuştuk ve en son verileri yuvarladık.

Kodlama tutkusuna sahip olun

Innovative Architects’in kıdemli danışmanı Mark Runyon, “Gelecek vadeden geliştiricilerin öğrenmeyi sevmesi ve kodlama tutkusu olması gerekiyor” diyor . Yazılım geliştirme, günün çoğunu kodla çalışarak veya kodla ilgili sorunları çözmek için yaratıcı yollar düşünerek geçirmenizi gerektirir. Sizi mükemmele götüren bir kodlama tutkunuz varsa, işinizden daha çok keyif alacak ve sahadaki diğerlerinin arasından sıyrılacaksınız.

Runyon, “Teknoloji sürekli gelişiyor” diye ekliyor. “Bir yazılım mühendisi olarak başarılı olmak için yeni teknolojileri keşfetmeli ve yeni şeyler yapmanın yeni yollarını keşfetmelisiniz.” Hızlı gelişen teknoloji endüstrisinde, gerçek bir kodlama sevgisi, becerilerinizi güncel tutmak için size motivasyon verecektir.

Teknik becerilerinizi tazeleyin

Becerilerden bahsetmişken, yazılım geliştiricilerin işverenlerin gözünde öne çıkmak istiyorlarsa iş gücüne ellerinde sağlam bir araç seti ile girmeleri gerekir. Pop-Art’ın baş teknoloji sorumlusu Scott McGillivray, “Bir yığın seçin (yazılım oluşturmak ve çalıştırmak için kullanılan bir dizi teknoloji ve araç) ve bunda gerçekten iyi olun,” diyor .

İhtiyaç duyacağınız tam kodlama becerileri ve dilleri işyerine bağlı olarak değişecektir, ancak işverenlerden en çok hangi dillerin arandığını bilmek yardımcı olur. İşverenlerin yazılım geliştiricilerinde aradıkları ilk beş teknik beceriyi belirlemek için gerçek zamanlı iş analizi yazılımını kullandık: 2

  • Java ™
  • SQL
  • JavaScript ™
  • C #
  • Python

Yıldız iletişimci olun

Teknik beceriler, bir yazılım geliştiricisi olarak kariyer için çok önemlidir, ancak bir ekip üzerinde çalışmanıza ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözmenize olanak tanıyan yumuşak beceriler de aynı derecede önemli olabilir. McGillivray, “İnisiyatif, merak, işbirliği, iletişim tarzı ve kültürel eşleşme gibi ‘öğretilemez’ niteliklerle çok daha fazla ilgileniyorum” diyor.

Blue Star Software‘in yazılım geliştiricisi Austin Norby, iletişimin yazılım geliştiriciler için önemli bir özellik olduğunu söylüyor.

Norby, “Geliştiricilerin fikirlerine ilişkin anlayışlarını iletebilmeleri, bunları koda çevirebilmeleri ve ürün tamamlanana kadar sürekli bir geri bildirim döngüsüne girebilmeleri gerekiyor” diyor.

İhtiyaç duyacağınız diğer yumuşak beceriler hakkında mı merak ediyorsunuz? Analizimiz, bunları yazılım geliştiriciler için en çok talep gören sosyal beceriler olarak göstermektedir: 2

  • İletişim
  • İşbirliği
  • Problem çözme
  • Sorun giderme
  • Araştırma

Deneyim kazanmak

Alakalı iş örnekleri oluşturmak ve deneyim kazanmak için inisiyatif almak, hayalinizdeki işe başlamak ile çizim tahtasına geri dönmek arasındaki fark olabilir.

McGillivray, “Çok sayıda özgeçmiş görmüş biri olarak, dikkatimi çekenlerin geliştiricinin çalışmasının güncel, çalışan örnekleriyle bağlantıları olduğunu söyleyebilirim” diyor.

Henüz işe alınmamış olmanız, en iyi kodlama çalışmanızdan oluşan bir portföy oluşturamayacağınız anlamına gelmez. Runyon, kodlamayı hem eğlenceli hem de becerilerinizi geliştiren mesai sonrası bir hobiye dönüştürmenizi önerir. “Genellikle eğlenmek için üzerinde çalıştığım birkaç yan projelerim var. Denemek istediğim veya kişisel bir ihtiyacı çözmek için harika bir yazılım parçası bir araya getirmek istediğim yeni bir teknoloji olabilir. ” Bu uygulama, kodlama becerinizi geliştirmenin yanı sıra, işverenlere aradıkları kararlı ve tutkulu zihniyete sahip olduğunuzu da gösterebilir. Ek deneyim kazanmak isteyen geliştiriciler, açık kaynaklı projelere dahil olmaya çalışmalıdır – somut bir şeye katkıda bulunmanın ve yol boyunca öğrenmenin mükemmel bir yoludur.

Lisans derecesi kazanın

Bazı yazılım geliştiricileri, dört yıllık bir derece olmadan iş bulabilirler, ancak araştırmamız bize bunun artık norm olmadığını gösterdi. Yazılım geliştirme iş ilanlarının bir Burning-Glass.com analizi, işverenlerin yüzde 91’inin yazılım geliştirme adaylarının Lisans derecesine sahip olmasını tercih ettiğini ortaya koydu. TYD çoğu yazılım geliştiricileri genellikle Bilgisayar Bilimleri veya ilgili bir alanda dört yıllık lisans var diyerek, kabul eder. 1

Bir derece, bildiklerinizi nispeten kolay bir şekilde gösterebileceğiniz bir alanda her şey olmasa da, işverenler bunu yine de yetersiz adayları ayıklamak için bir turnusol testi olarak kullanıyor. Bir yazılım geliştiricisi olmak için en iyi bahsiniz, işverenlere işi yapmak için tutku, bağlılık ve teknik bilgi birikimine sahip olduğunuzu göstermek için gerçek dünyadaki teknik becerileri bir Lisans derecesi ile birleştirmektir.

Hayalindeki işe git

Hiç şüphe yok ki: Yazılım geliştirme, heyecanlanabileceğiniz bir kariyer yapmak için tutkularınızın ve yeteneklerinizin birleştiği yerdir. Artık nasıl bir yazılım geliştiricisi olunacağını bildiğinize göre, bu talepkar kariyere doğru ilk adımı atmak size kalmış.

Veriler yalan söylemez. Yazılım geliştirici iş ilanlarının yüzde 90’ına hak kazanmak istiyorsanız, bir Lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Bilgisayar Bilimleri alanında bir derecenin sizi bu imrenilen pozisyonlar için nasıl nitelendirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin .

1 Bureau of Labor Statistics, ABD Çalışma Bakanlığı, Mesleki Görünüm El Kitabı, [kariyer bilgilerine 17 Ağustos 2018’de erişildi] www.bls.gov/ooh/ . Bilgiler, listelenen meslekler için ulusal, ortalama verileri temsil eder ve tüm eğitim ve deneyim düzeylerindeki çalışanları içerir – bölgenizdeki istihdam koşulları değişebilir.
2 Burning-Glass.com (eğitime göre 402.213 yazılım geliştiricisi iş ilanlarının analizi, 01 Temmuz 2017 – 30 Haziran 2018).

Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/how-to-become-software-developer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.