Bilişim Profesyonelleri

Sanallaştırma Nedir?

Sanal makinelerin ne olduğuna ve nasıl çalıştıklarına dair bir kılavuz

Sunucular veya ağ ekipmanı gibi fiziksel BT altyapısını dönüştürme ve bunları yazılım alternatiflerine dönüştürme sürecine sanallaştırma denir. Örneğin, daha fazla sunucu rafı eklemek yerine, kuruluşlar verilerini bulut üzerinden eriştikleri sanal bir sunucuda tutabilir.

Sanal bileşenlerden yararlanmanın ana nedenlerinden biri, kurulum gereksinimlerinde ve bakımda önemli maliyet düşüşleri getiren taban alanından tasarruf etmektir. Bu benzersiz yeniliğin, donanım gereksinimlerini yeniden değerlendiren işletmeler veya sanal masaüstleri kullanan çalışanlar olsun, çalışma şeklimizi zaten etkilediğini söylemek doğru olur.

Sanallaştırılmış bilgi işlem bileşenleri , geçmişin fiziksel donanımlarından çok daha kolay bir şekilde birbirleriyle entegre olabilir; bu, en büyük faydalarından biridir. Sanallaştırmadan yana olanlar, bunun işletmelere çevikliklerini ve verimliliklerini artırarak yardımcı olduğunun altını çiziyor.

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırmayı düşünmenin en iyi yolu, her biri kendi yalıtılmış işletim sistemlerini ve yazılım hizmetlerini çalıştıran beş fiziksel bilgisayar hayal etmektir. Her cihaz farklı görevler üzerinde ayrı ayrı çalışabilir, ancak sanallaştırma yoluyla her bir işletim sistemi ve yazılımının her terminalden bağlantısını kaldırabilir ve bunları tek bir varlık veya ‘ana bilgisayar’ olarak birleştirebilirsiniz. Bu, ayrı yazılım paketlerini koruyabilir ve gerekirse ayrı cihazları çalıştırabilir.

Ayrı sanal yazılım örnekleri, sektörde sanal makineler (VM’ler) olarak bilinir ve tek bir fiziksel makine tarafından yönetilir ve koordine edilir. Bu merkezi bilgisayar, bilgisayarın çalıştırdığı VM’lerin genişliğini yönetmek için kullanabileceği bir yazılım platformu olan bir ” hiper yönetici” kullanır. Bu hiper yönetici aracılığıyla ağ bant genişliği, bellek kullanımı, CPU döngüleri ve diğer bilgi işlem kaynakları gibi önemli öğeleri paylaşabilir.

Hayal ettiğimiz bu beş bilgisayar, sanallaştırma yoluyla tek bir birleşik makinede birleştirilebilirken aynı zamanda bireyselliklerini koruyarak çalışanların bunları ayrı ayrı kullanmasına izin verebilir.

Sanallaştırma Terminolojisi

Sanal makineler (VM’ler)

Sanal makineler, sanallaştırmanın temel birimlerinden biridir. Bu, normal olarak beklenen bir fiziksel mevcudiyetten yoksun olması dışında, bağımsız olarak çalışan bir bilgisayar olarak hayal edilebilir. Bir sanal makine, dağıtıldığında, tek bir cihazda ek bir işletim sistemi açabilir ve buna kendi yazılımı da dahildir.

VM’nin çalışması ana bilgisayardan bağımsızdır, yani ona erişmek için kullanılan donanımda bir şeyler ters giderse etkilenmeyecektir. Aynı zamanda, ayrı olduğu için sanal makine ‘ana’ bilgisayarın çalışmasını etkileyemez.

Sanal bellek

VM’lerin olabildiğince sorunsuz çalışmasını sağlamak  için ana bilgisayarda yüksek düzeyde sanal bellek bulunması oldukça önemlidir.

Bu, uygulamaların genel performansı iyileştirmesine ve veri depolamasına ve almasına yardımcı olur. Fiziksel bir makinenin yapamayacağı ekstra verileri depolayan, segmentler veya sayfalar olarak adlandırılan, bir makinenin donanımına yapılan küçük eklemelerle etkinleştirilir .

Sanal masaüstü altyapısı

Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI), bir kuruluşun üçüncü taraf bir satıcı tarafından barındırılan sanal masaüstlerini satın aldığı ve bu nedenle teknolojiyi şirket içi altyapısına dağıtması gerekmediği, maliyetlerini düşürdüğü ve dağıtımları basitleştirdiği yerdir.

CCS Insight’ta kurumsal araştırma başkan yardımcısı Nick McQuire’a göre, bir hizmet olarak masaüstünün veya DaaS’nin geliştirilmesi çok popüler olduğunu kanıtlıyor.

” Sanal masaüstleri ve uygulamalar, on yılı aşkın bir süredir kurumsal BT’de trend oldu, uzaktan çalışmadaki büyüme mobil iş istasyonlarına olan ihtiyacı artırdığından ve birçok kuruluşu teknolojiyi uygulamaya güçlü bir şekilde teşvik ettiğinden beri,” diyor.

“Sanal masaüstleri, kullanıcıların cihazlarında yerel olarak barındırılmadığından, bir kuruluş , donanım maliyetlerini azaltmak ve yönetimi basitleştirmek için veri merkezindeki şirket uygulamalarına ve verilere erişimi olan ince istemciler olarak bilinen soyulmuş makineleri dağıtabilir . “

Sanal uygulamalar

Sanal masaüstlerinin pek çok avantajı, kullanıcıların uygulamalara yerel olarak depolamadan erişmelerine ve işletmelerin kullanımları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarına olanak tanıyan uygulama sanallaştırması için de geçerlidir.

McQuire, ” Teknolojinin yeni kullanımları, Microsoft’un Skype Kurumsal veya tarama gibi üçüncü taraflara özel uygulamaların sanallaştırılmasını sağladı” diyor. ” GDPR gibi güvenlik gereksinimleri ve uyumluluk değişiklikleri, daha fazla şirketin çalışanlarının kullandığı uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol ve görünürlük aramasına da yardımcı oldu.”

“Daha fazla kuruluş, beş yaşından büyük işletmelerdeki 300 milyon veya daha fazla PC’yi yükseltmeye çalışırken, daha yeni PC platformlarını benimsiyorlar. Google Chromebook’ların ve Microsoft’un Windows 10’unun beğenileri ABD’de kamu sektöründe büyük ölçüde artıyor.”

Sanallaştırmanın faydaları nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz gibi, sanallaştırmanın birçok faydası vardır. İlk olarak; sunucularda, masaüstlerinde ve depolamada kullanıldığında maliyet etkin olabilir, çünkü varlıkları serbest bırakarak genel giderlerin yanı sıra işletim maliyetlerini de azaltır. Örneğin bir ortamı sanallaştırdığınızda ve tek bir sunucuyu çeşitli sanal makinelere dönüştürdüğünüzde, bu verilerden sanallaştırılmamış bir duruma göre daha verimli bir kullanım elde edebilirsiniz. Açıkçası, bu, çalıştırdığınız fiziksel sunucuların miktarını azaltmanıza olanak tanır ve bu da BT ekibinizin donanımınızı çalışır durumda ve bakımını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu süreyi azaltır. Ayrıca sanallaştırma, daha az yazılım lisansı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, bu süreçle esnekliği de artırabilirsiniz. Fiziksel bir sunucu ciddi bir sorundan veya arızadan etkilenirse, değiştirilmesi veya düzeltilmesi gerekebilir; bu da sizi saatler, günler ve hatta bazen haftalar geriye götürebilir. Bu sanallaştırılmış ortamların dağıtılması çok daha kolay olduğu için, etkilenen sanal makineyi klonlayabilir ve dakikalar içinde orijinal durumuna geri yükleyebilir ve maliyetli kesinti süresini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Son olarak, sanallaştırma aynı zamanda çevresel faydalar da sunar. Bunun nedeni, daha az depolama ve sunucu kaynağı gerektirmesidir, yani üretilmesi gereken daha az birim ve çalışma ömürlerinin sonunda kurtulmak için daha az makine olduğu anlamına gelir. Ek olarak, genel olarak daha az sayıda olduğu için makineleri çalıştırmak için gereken enerji miktarını da azaltır.

Makalenin orijinal kağnağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.