Bilişim ProfesyonelleriMakaleTurizm Teknolojileri

Turizm Sektöründe Teknolojinin Önemi

Dünya ülkeleri için Turizmin yeri ve önemi her zaman ayrı olmuştur. Temelinde insana hizmet olan bu sektör için günümüze kadar bir çok yenilik ve gelişim gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Yapılan bu reformlar ayrı bir gelir kapısı ve istihdam alanı oluşturdu. Tabii böylesine büyük bir alanı kontrol altında tutabilmek için gereken teknolojinin de sürekli olarak yenilenmesi ve gelişmesi gerekiyor. Teknolojiyi bu sektörde etkin ve faydalı olarak kullanabilmek Turizm işletmelerini her zaman bir adım önde gösterir. İşletmeler kendini güvene alabilmek ve müşterilerine daha iyi hizmet sunmak için Yazılıma da yatırım yapmalı ve önemini bilmelidir. Bu sebep Turizmde Otel Yazılımları ihtiyacını doğurmuştur.

Bazı turizm işletmeleri kendi yazılımlarını kullanmak için gerekli yatırımı yapmış ve kendi yazılımlarını ortaya çıkarıp kullanmaya başlamıştır, bazıları da bu hizmeti veren firmalara yönelmiştir. Bu yönelim de başlı başına bir sektör olan Turizmin başka bir sektör ile birleşmesine ve ek istihdam oluşmasına olanak sağlamıştır.

Otel PMS (Otel Önbüro Sistemleri)

Turizm sektörü için yazılımın öneminden bahsettikten sonra, işletmelerin hangi tür yazılımları kullanmalarını anlatmak gerekirse tabii ki ilk sırayı Otel PMS sistemleri alır. Otel PMS (Property Management System), otel yönetim sistemi bir otelin kalbidir. Turizm işletmeleri hedef müşterilerine dokunmasından, onları misafir etmesine ve yolculadıktan sonraki deneyimlerini paylaşmasına kadar olan döngüyü yazılımlar sayesinde kontrol altında tutar. Oteller misafirlerinin sayısını, kim olduğunu, nereden geldiğini, ne zaman geleceğini, ne şekilde konaklayacağını, neleri sevdiğini, özel günlerini vb. bilgilerini defter ile tutmaya çalışırsa devasa ölçüde depolama alanı ve zaman gerektirir, ancak bunu fazlasıyla sağlayan yazılımları kullanmaları küçük bir kabin veya odaya sığdırılan bilgisayarlar ile mümkün.

Üstelik istediği zaman geçmiş bilgilere ulaşabilmesi de avantaj olarak kullanılabilir. Bu avantajı etkili kullanabilmek için gerekli olan yatırımı sağlamak işletmeler için bazen külfet olarak görülse de kısa vadede yapılan harcamayı uzun vadede amorti etmektedir ve işletmeleri kâra geçirmektedir. Tabii bu teknolojiyi etkili kullanamayan işletmeler olduğu yerde saymaya devam edeceği gibi elinde ki potansiyel müşterilerini gün ve gün kaybetmektedir. Gelişen teknolojiyi kullanmak istemeyen ve müşterileri olan İşletmelerinin isteklerini karşılayamayan Yazılım firmalarını da aynı son bekliyor.

20 yıl önce yazılan bir yazılım şu an bir çok ihtiyacı karşılamıyor. Hem sistem hem altyapı olarak geride kalmış bir yazılımı kimsenin tercih etmeyeceğini bilmek gerekir. Bu yüzden Yazılım firmaları son yıllarda özellikle Ar-Ge yatırımları yapmış ve gelişen teknolojiyi yakalamak için çaba harcamıştır. Bu da onların sektöre yön vermelerini sağlamıştır. Örnek verirsek, Müşteri olarak otele gelmeden önce hızlıca bilgilerimizi kullandığımız mobil cihazlar sayesinde girmemiz ve gideceğimiz yeri detayları ile görebilmemiz, bu ileri görüşlü firmaların Ar-Ge çalışmaları sayesindedir. Turizm alanında yapılan bir çok Ar-Ge çalışması Antalya Akdeniz Üniversitesi Teknokentinde ortaya çıkmaktadır. Bu alanda kendini geliştiren ender firmalardan biri olan RMOS Yazılım ın sektöre kattığı yenilikçi çözümler ve yazılımlar örnek teşkil etmiştir.

Bunun gibi bir çok yenilik ve kullanılabilirlik için harcanan mesaileri, ekip dayanışmasını da unutmamak gerekir. Makalemizin sonuna gelmeden önce bütün bunların insanlığa hizmet adına yapılan büyük gelişimler olduğunu, küçük-büyük her yeni gelişmeyi etkili kullanabilmek için sürekli teknolojiyi takip etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, Keyifli Okumalar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.