Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Yazılım Geliştiricisi Olmayı Düşünmeniz Gereken 8 İşaret

Bugün, lise öğrencilerinin kodlamayı el yazısı yerine daha çok öğrenmiş oldukları görülüyor. Bazı eyaletler , öğrencilerin bilgisayar bilimleri derslerine erişimini sağlamak için resmi olarak politikaları benimsemiştir – hatta bazıları bu teklifleri ortaokul ve ilkokul öğrencilerine kadar genişletmiştir! Yine de bu sürpriz olmamalı. Teknolojiden anlayan profesyonellere olan talep açıkça güçlü ve yakın zamanda güç kaybediyor gibi görünmüyor. Neredeyse her şirket bir şekilde bilgisayar programlarına, uygulamalara veya diğer temel sistemlere güvenir. Aslında, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, yazılım geliştiricilerinin istihdamının 2028 yılına kadar yüzde 21 artacağı tahmin ediliyor – ulusal ortalamanın dört katından fazla . 1

İstihdam fırsatlarının orada olduğunu biliyorsun. Ama bir yazılım geliştiricisi olmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Teknoloji uzmanlarından, başarılı geliştiricilerde bulunan bazı ortak özellikleri belirlemelerini istedik. Ancak çok ilerlemeden önce, önce bir yazılım geliştiricisinin iş tanımında bulabileceğiniz şeylerin ayrıntılarını inceleyelim.

Bir yazılım geliştiricisi ne yapar?

Yazılım geliştiriciler, e-postanızdan sosyal medyaya ve hatta tüm bu programların çalışmasına izin veren temel işletim sistemlerine kadar günlük olarak kullandığınız uygulamaların ve programların arkasındaki yaratıcı güçlerdir.

Genellikle yazılım geliştiriciler, uygulama veya sistem geliştirmeye odaklanırlar. Yazılım uygulama geliştiricileri, belirli işlevleri yerine getiren bilgisayar ve mobil uygulamalar tasarlar ve geliştirirken, sistem yazılım geliştiricileri bu diğer programları veya uygulamaları destekleyen işletim sistemlerini oluşturur. Tıp alanı, askeri ve endüstriyel ürünler sektörü gibi endüstriler, yeni işletim sistemleri tasarlamak ve inşa etmek için genellikle sistem yazılım geliştiricileri görevlendirir.

Hangi yolu seçerseniz seçin, analitik düşünme, yaratıcılık ve problem çözme gibi aynı özellikleri kullanacaksınız. Ancak liste burada bitmiyor. Uzmanları, birçok başarılı yazılım geliştiricisinin paylaştığı bazı özellikleri genişletmeleri için görevlendirdik.

Aşağıdaki durumlarda yazılım geliştirici olmayı düşünmelisiniz …

1. İnsanlarla çalışmayı seviyorsunuz

Yaygın inanışın aksine, yazılım geliştiricileri, gözleri uzun süreli ekrandan süzülerek tüm zamanlarını karanlık bir odada gizlice geçirmezler. Geliştiricilerin bir projenin bir bölümünü oluşturmak için tek başlarına çalıştıkları zamanlar olsa da, takımdaki diğer kişilerle işbirliği yapmak, hedefler ve stratejiler hakkında iletişim kurmak ve bir sorunu çözmek için başkalarıyla çalışmak için çok zaman harcanıyor.

CardioTech’in yazılım geliştiricisi Mark Tinnelly, “Şirketimde, genç geliştiriciler genellikle kıdemli geliştiricilerin kodunu düzeltir ve bu tamamen sorun değil,” diyor . “Kimse her şeyi bilmiyor ve paylaşmak ve birbirimizden öğrenmek için birlikte çalışıyoruz.” Eleştiri vermek ve almak, geliştirdiğiniz teknolojinin kullanıcının ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmanın temel bileşenidir.

Diğer yazılım geliştiricileriyle çalışmaya ek olarak, hedeflerine ulaşıldığından ve projenin ilerleyişiyle güncel kaldıklarından emin olmak için paydaşlar ve müşterilerle işbirliği yapacaksınız. Şu anki lider strateji uzmanı Study Prep Lounge ve eski teknoloji Colin Ma, “İşbirliği bir yazılım geliştiricisinin en çok gözden kaçan sorumluluklarından biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda birçok yazılım pozisyonunda paydaşlardan veya müşterilerden gelen gereksinimleri belirlemek işin yarısı. danışman.

Yazılım geliştirme projeleri uzun zaman alabilse de, etkili işbirliği onların daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir ve nihai hedefe ulaşmayı daha da ödüllendirici hale getirebilir.

2. Problem çözme beceriniz var

Kodlamanın büyük bir kısmı, bir kullanıcının problemini çözen teknoloji yaratmaktır. Yazılım geliştirmedeki asıl çalışmanın özünde birçok problem çözme de var. Açıkça birbirine bağlı olmayan parçalar arasındaki bağlantıları görme eğilimindeyseniz, muhtemelen problem çözme beceriniz vardır.

 Bir soruna bakmaktan, ona hangi açıdan yaklaşacağınızı anlamaya çalışmaktan heyecan duyuyorsanız ve bu süreçte cesaretiniz kırılmıyorsa, yazılım geliştirme sizin için harika bir kariyer olabilir.

Yazılım geliştiricileri her gün, kod yazmaktan bir uygulamanın her mimari seviyesinde iyi çalıştığından emin olmaya kadar sorunları çözerler. Maples Design’ın baş geliştiricisi Paul Kim, “Günde 8 saat boyunca yapacağınız şeyin tadını çıkarmak için problem çözmenin tadını çıkarmalısınız” diyor .

3. Müziğe yatkınsınız

Bilim adamları, müziği sevenlerle matematik yeteneği olanlar arasında sürekli bağlantılar kurdular. Bu bağlantı hala tartışmaya açık olsa da, müzik notaları okumanın kodlamaya nasıl benzediğini görmek kolaydır. Yeni bir dil öğrenmek gibi, beceri ve bol bol pratik gerektirir.

Müzisyenlerin müziği doğaçlama yapmak için hem analitik becerilere hem de sezgisel bir doğaya ihtiyaçları vardır – bu da yeni bir yazılım sistemi veya mobil uygulama tasarlarken onlara iyi hizmet edebilir. Daha iyi bir ürün yaratmalarına yardımcı olabilecek “nasıl” ve “neden” gibi sorular sormaya eğilimlidirler.

Eski yazılım geliştiricisi Alessandro Marianantoni, “Bir enstrüman çalmayı ve notları okumayı seviyorsanız, yolun yarısına ulaşmışsınızdır” diyor. Müzik okumak veya bestelemek gibi, yazılım geliştirmenin kalıpları tanıma ve manipüle etmekle çok ilgisi vardır .

Ayrıca, müzisyenler ve yazılım geliştiricileri arasındaki işbirliği şekillerinde de benzerlikler göreceksiniz. Renty.ae’nin Yazılım Mühendisi Jerry Anderson, “Bu bir grupta çalmak gibi” diyor . “Birlikte daha karmaşık, ancak sonuç çok daha güçlü.”

4. Her şeyde düzen görmeyi seviyorsunuz

Dolaplarınızdaki bulaşıkları öyle mi düzenliyorsunuz? Temiz, düzenli, yapılandırılmış bir oda hissini seviyor musunuz? İyi haberler! Yazılım geliştirme tamamen sipariş ve uygulamaların mantıklı bir sırayla adımlar atmasını sağlamakla ilgilidir.

Kim, “Organizasyon becerisine sahip olmak, kodunuzu iyileştirmenin potansiyel yollarını belirlemede size bir başlangıç ​​sağlar” diyor Kim. Şu anda organizasyon becerilerinizin birinci sınıf olmadığını düşünseniz bile, sınıflarınızda ve okulunuzda ilerledikçe daha güçlü organizasyonel eğilimler geliştirebilirsiniz. Günlük yaşamınızda daha organize olmanıza yardımcı olacak rutinler ve sistemler geliştirmeye başlamaktan zarar gelmez.

Boya kalemleriniz ister çocukken gökkuşağı sırasına göre düzenlenmiş olsun, ister kız kardeşinizin dağınık zanaat çekmecesi sizi biraz rahatsız ediyor, organizasyondan hoşlanıyorsanız, yazılım geliştirmede başarılı olabilirsiniz.

5. Yeni şeyler denemek size heyecan verir

Tinnelly, “Teknoloji inanılmaz derecede hızlı ilerliyor ve bir yazılım geliştiricisinin her şeyden haberdar olması ve bu değişikliklere uyum sağlaması gerekiyor,” diyor.

Geliştiriciler, kodlamadaki değişikliklerden şirket gereksinimlerine, kullanıcıların yazılımlarında istediği belirli özelliklere kadar, işleri yapmanın yeni yollarına sürekli olarak adapte oluyor ve birleştiriyor. Sektör haberlerinden, temel ölçütlerden ve proje yönetimi ve akışının temellerinden haberdar olmanız gerekecek.

Bir yazılım geliştiricisi olarak, başka birinin inisiyatif almasını ve bilmeniz gerekenleri size öğretmesini bekleyemezsiniz. “Büyük geliştiriciler doğru kişilere farklı kaynaklara veya konuşma bulup çözüm yok ne önemi bulacaksınız,” Sanjay Patoliya diyor Teclogiq . Bu, araştırma yapmak, kendi başınıza yeni bir beceri öğrenmek için mentorlar, kurslar veya atölyeler aramak anlamına gelebilir. Şansınız hem beceriniz hem de sürüşünüzün gösterimi çok uzağa gidecek.

6. İçsel olarak motive kalırsınız

Hiç şüphe yok – kodlama zor bir iş olabilir. Sadece sürekli olarak sorunları çözmek ve yeni değişikliklere uyum sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kodu ezberliyor, şirket protokolünü hatırlıyorsunuz ve yaptığınız hataları düzeltmek için geriye dönüyorsunuz.

Tinnelly, “İşler zorlaştığında bile motive olmayı sürdürme iradesine sahip” diyor. “Kodlamayı öğrendiğinizde, yaptığınız tüm hatalar yüzünden cesaretinizin kırılacağı bir nokta olacaktır. Ama odaklanmalısın … bu bir sabır oyunu. “

Yazılım geliştirme titiz olabilir – görünüşte kendi başlarına mükemmel çalışan kod bölümleri, diğer kodla arayüz oluştururken tamamen raydan çıkabilir. Bu sorunların düzeltilmesi, makul miktarda deneme yanılma gerektirebilir, bu nedenle doğal bir kararlılık duygusu büyük bir artı olabilir.

7. Bulmacalardan ve stratejiden zevk alırsınız

Mutfak masasında 10.000 parçalık bulmacayı düşünerek saatler geçiren sen miydin? Kodlama tamamen bir muammanın parçalarını bir araya getirmekle ilgilidir – yepyeni bir program yaratmak veya eski bir programdan problemleri çözmek. Yeni kod yazmak genellikle yazmak, test etmek ve sonra revize etmek anlamına gelir. Genellikle birçok hareketli parça vardır.

Marianantoni, “Bazen kodlama, belirli sayıda parçaya sahip olmak ve bunları doğru sıraya koymakla ilgilidir” diyor.

Bu dev mutfak masası bulmacaları gibi, yazılım geliştirme de kalıcılık kazanır. Tek bir proje haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Stratejik çözümler bulmayı ve uzun bir oyunun tadını çıkarmayı seviyorsanız, yazılım geliştirici olmak sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

8. Teknolojiyi seviyorsunuz

Hiç akıllıca görünmeyebilir, ancak teknolojiyi sevmek, yazılım geliştiricileri için bir zorunluluktur. Bu, yeni oyunlar, programlar ve araçlar tarafından tüketilen insanların bulunduğu bir alandır. Ancak bu sevinç, sadece heyecan verici yeni özellikler veya yeteneklere duyulan sevgiye dayanmıyor – aynı zamanda tüm bu yeni şeylerin nasıl çalıştığını keşfetmenin heyecanı da var! Yazılım geliştiriciler doğal olarak tamircilerdir ve en son ve en büyük yenilikleri repertuarlarına uygulamak için yollar bulmayı severler. 

Kendinizi bir yazılım geliştiricisi olarak görebiliyor musunuz?

Bu niteliklerden herhangi birini kendinizde görüyor musunuz? Öyleyse, yazılım geliştirmede çalışmak için doğal bir uygun olabilirsiniz. Tabii ki, onu bir yazılım geliştirici olarak yapmak doğal eğilimlerden daha fazlasını gerektirir – resmi eğitime de ihtiyacınız olacak.

1 Bureau of Labor Statistics, ABD Çalışma Bakanlığı, Mesleki Görünüm El Kitabı, [erişim Aralık 2019] www.bls.gov/ooh/. Bilgi, listelenen meslekler için ulusal, ortalama verileri temsil eder ve tüm eğitim ve deneyim seviyelerinde çalışanları içerir. Bu veriler başlangıç ​​maaşlarını temsil etmemektedir. Bölgenizdeki çalışma koşulları değişebilir.

Kaynak: https://www.rasmussen.edu/degrees/technology/blog/signs-you-should-consider-becoming-software-developer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.