Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet YanıWeb Uygulamaları

Web Designer vs Web Developer: Fark Nedir?

Bir web yaratıcısı olarak bir kariyer yolu mu arıyorsunuz? Bir web tasarımcısı ile bir web geliştiricisi arasındaki farkın ne olduğundan emin değil misiniz? Öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Web tasarımcısı, bir web sitesinin düzenini, kullanılabilirliğini ve görsel görünümünü tasarlamaktan sorumlu bir grafik sanatçısıdır. Başarılı bir web tasarımcısı, bir dizi yaratıcılık, grafik ve teknik beceriye sahip olmalıdır.

Web geliştiricisi, bir web sitesinin temel yapısını oluşturan ve güncelleyen kişidir. HTML, JavaScript, PHP ve Python gibi temel bazı kodlama dillerini kullanarak web tasarımını işlevsel bir web sitesine dönüştürmekle görevlendirilirler.

Bir web tasarımcısı veya geliştirici olarak bir kariyer düşünüyorsanız, farklı rollerin yanı sıra gerekli nitelikler ve beceri kümeleri hakkında derinlemesine bir anlayışa ihtiyacınız olacak. Ortalama ücret, kariyer geliştirme fırsatları ve farklı web tasarımcıları ve geliştiricileri gibi faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Bu kılavuzda, bir web tasarımcısının rolüne karşı web geliştiricisinin rolünü inceleyeceğiz ve ayrıca iki yol arasında nasıl seçim yapabileceğinizi tartışacağız. Başlayalım!

Web Tasarımcısının Rolü

Web tasarımcılarının çeşitli görevleri ve sorumlulukları vardır. Bununla birlikte, bir tasarımcının rolü , bir web sitesinin düzenini ve görsel yönlerini oluşturmak etrafında döner .

Amaçları genellikle sitenin hem görsel olarak hoş hem de kullanıcı dostu olmasını sağlamak ve ziyaretçileri mümkün olduğunca uzun süre etrafta kalmaya teşvik etmektir. Genel çerçeve ve düzen yapısına ek olarak, bu aynı zamanda dönüşüm üreten öğeleri düşünmek ve oluşturmak, ayrıca web sayfalarını çeşitli cihazlarda iyi bir şekilde çevrilecek şekilde tasarlamak anlamına gelir. 

Web tasarımcılarının en son web tasarım trendleri konusunda güncel kalması ve belirli standartlara ve en iyi uygulamalara uyması gerekir. Genellikle marka görüntüleri, renk paletleri, yazı tipleri vb. İle ilgilenirler. Birçoğu, her web sitesinin tutarlı görünmesini sağlamak için bir web tasarım stili kılavuzu bile oluşturacaktır:

spotify-stil kılavuzu

Tasarımcıların oluşturmak, yönetmek ve denetlemekle yükümlü olduğu bir dizi başka önemli belge ve kaynakları vardır. Bunların ingilizce kaynakları aşağıdaki gibidir.

Ayrıca bir web tasarımcısının işiyle ilgili oldukça fazla araştırma ve testi vardır. Web sitesinin, kullanıcıların beklentilerini ve müşteri spesifikasyonlarını karşılayacak şekilde tasarlandığından emin olmak önemlidir.

Ek olarak, bir web tasarımcısının tasarımlarının web sitesinin kodlamasını nasıl etkilediğini düşünmesi gerekecektir. Tasarımcılar, geliştiricilerin siteyi kodlayarak hayata geçirdiği bir site yapısı ve mockup oluşturur.

Web tasarımcılarının çalışmaları tipik olarak bazı lansman sonrası hizmetleri de içerir. İçerik oluşturma ve güncellemeler, bakım ve izleme hizmetleri ve sürekli performans kontrolleri sağlayabilirler.

Web Tasarımcılarının Türleri

Her biri benzersiz ve belirli bir çalışma türüne odaklanan farklı web tasarımcıları vardır. Bunlar:

 1. Kullanıcı Deneyimi (UX)
 2. Kullanıcı Arayüzü (UI)
 3. Görsel

Sizin için hangi web tasarım nişinin doğru olduğuna karar vermek için gelin bu rolleri daha derinlemesine inceleyelim.

UX Tasarımcıları

UX tasarımcıları, web sitesinin ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve olumlu bir deneyim sunacak şekilde yapılandırılmasına yardımcı olur. Rolleri, veriye dayalı kararlara dayanan insan merkezli tasarımlar oluşturmaktır. Bu, nihai tasarım seçimlerini bildirmek için kullanılan verileri toplamak ve analiz etmek için çok sayıda araştırma ve test yapmayı içerir.

UI Tasarımcıları

UI tasarımcıları ayrıca bir web sitesinin tasarımında önemli bir rol oynar. Sağladığı deneyime ek olarak, etkileşimlere de öncelik veriyorlar. Daha spesifik olarak, rolleri bir web sitesinin kullanılabilirliğini artırmak ve dönüşümleri teşvik etmeye yardımcı olacak şekilde optimize etmektir.

Görsel Tasarımcılar

Görsel tasarımcılar, adından da anlaşılacağı gibi, bir web sitesinin düzeni ve görsel öğeleriyle çalışır. Bu çalışma, hem UX hem de UI tasarımının belirli yönlerini birleştiriyor. Bir görsel tasarımcının görevleri, arayüzün hem estetik hem de kullanımı kolay olmasını sağlamaya dayanır.

Çoğu web tasarımcısı, görevlerini gerçekleştirmek için bir dizi araç, yazılım ve program kullanır. Bunlardan en önemlileri, örneğin Adobe Photoshop gibi tasarım ve düzenleme yazılımları ve programlarıdır. 

Ayrıca stok fotoğraf kaynaklarının yanı sıra görüntü optimizasyonu ve sıkıştırma araçlarını da kullanabilirler. Ek olarak, web tasarımcıları genellikle WordPress gibi bir CMS ve Elementor gibi bir web sitesi oluşturucu platformu kullanır:

Wireframing ve prototip araçları da faydalıdır. Web tasarımcılarının sitenin çerçevesini düzenlemelerine ve görselleştirmelerine ve ardından geliştirme süreci boyunca test etmek için örnekler ve modeller oluşturmalarına izin veriyorlar.

Web Tasarımcılarının İhtiyaç Duyduğu Beceri Setleri

Başarılı olmak için web tasarımcılarının ihtiyaç duyduğu beceri setleri, her bir kişinin özel rolüne ve uzmanlığına bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genel olarak konuşursak, bazı önemli beceriler şunları içerir:

Web tasarımcılarının sahip olması gereken çok sayıda teknik olmayan beceriler de vardır. Örneğin, beklentileri belirlemek ve yönetmek için müşterilerle doğru bir şekilde iletişim kurmak için güçlü iletişim becerileri gereklidir. Ek olarak, web geliştiricileri gibi bir ekipteki diğer kişilerle işbirliği yapma yeteneğine sahip olmak, her projenin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak için önemlidir. 

2021 için 30 Değerli Web Tasarım İstatistiği

Bir Web Geliştiricisinin Rolü

Bir web geliştiricisinin birincil işi, bir web sitesinin temel yapısını oluşturmak ve sürdürmektir. Rolleri, karmaşık kodlama ve gelişmiş programlama dilleri de dahil olmak üzere birçok teknik çalışmayı içerir. Özetle, tasarımcılar tarafından ortaya konan fikirleri ve kavramları alıp onları gerçek, canlı ve tam işlevli web sitelerine dönüştürürler.

Daha spesifik olarak, bir web geliştiricisinin görevleri, web sitesinin kendisini oluşturmayı içerir. Bu, arka uçta sunucuyu ve veritabanlarını kodlamayı ve yapılandırmayı, ayrıca kullanıcıya dönük özellikleri ve işlevselliği birleştirmeyi içerir. Ayrıca test ve hata ayıklama gerçekleştirirler ve sürekli destek sağlama, bakım ve sunucu veya barındırma sorunlarını düzeltme gibi bir dizi başlatma sonrası hizmeti işleyebilirler.

Bir web geliştiricisinin rolünü daha iyi anlamak için, onu inşaat gibi başka bir alanla karşılaştırmak yardımcı olabilir. Bir web geliştiricisi, bir inşaat şirketinin yeni bir ev için ne olduğu bir web sitesi içindir. Geliştirici, mimar (web tasarımcısı) tarafından hazırlanan tasarım planlarını ve planları alır ve yerinde işlevsel, sağlam bir yapı olmasını sağlamak için temel oluşturur.

Web Geliştiricisi Türleri

Tipik olarak, web geliştiricileri bir avuç programlama diline odaklanır. Ancak kullandıkları diller, yaptıkları web geliştirme çalışmasının türüne bağlı olacaktır. 

Üç ana web geliştiricisi türü vardır:

 1. Başlangıç ​​aşaması 
 2. Arka uç 
 3. Tam yığın 

Ön Uç Web Geliştiricileri

Ön uç geliştiriciler gerçek web sitesini CSS, HTML, JavaScript ve diğer dillerin yanı sıra WordPress gibi İçerik Yönetim Sistemlerini (CMS) kullanarak kodlar. İstemci tarafı geliştirme olarak da bilinen ön uç geliştirme, büyük ölçüde kullanıcıların göreceği bir web sitesinin görsel öğelerini kodlamayı ve programlamayı içerir. Bu nedenle, ön uç geliştiriciler ve web tasarımcıları arasında makul miktarda örtüşme ve işbirliği vardır.

Arka Uç Web Geliştiricileri

Arka uç geliştiriciler, veritabanını ve sunucuyu PHP, C #, Java, Ruby ve SQL gibi gelişmiş programlama dillerinin yanı sıra NodeJS ve diğer sunucu tarafı çerçeveleri kullanarak kodlar. Sunucu tarafı geliştirme olarak da bilinen arka uç geliştirme, esas olarak web sitesinin, ziyaretçilerin ön uçtan görmedikleri ‘perde arkasında’ gerçekleşen yönlerini kapsar.

Tam Yığın Web Geliştiricileri

Son olarak, tam yığın geliştiriciler bir web sitesinin hem ön hem de arka ucunu kodlar. Bu parçaların birlikte nasıl çalıştığı ve çalıştığı konusunda sağlam bir anlayışa sahipler. CSS, HTML ve JavaScript kullanarak web sayfalarını kodlamanın yanı sıra, tam yığın geliştiriciler ayrıca sunucuları, kod Uygulama Programlama Arayüzlerini (API’ler), sorgu veritabanlarını ve daha fazlasını kurar ve yapılandırır.

Web Geliştiricilerinin İhtiyaç Duyduğu Beceri Setleri

Yukarıda değindiğimiz gibi, web geliştiricileri, rollerini yerine getirmek için belirli teknik beceri setlerine ihtiyaç duyarlar. En azından bir web geliştiricisinin şu konularda bilgili olması gerekir:

 • HTML, CSS, JavaScript ve PHP gibi kodlama ve programlama dilleri
 • JQuery gibi JavaScript çerçeveleri
 • Test ve hata ayıklama
 • Arka uçlar ve veritabanları
 • İçerik Yönetim Sistemleri (WordPress vb.)
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Teknik becerilere ek olarak, bir web geliştiricisi olarak kullanışlı olan teknik olmayan beceri setleri de vardır. Bu, hata ayıklama sürecinde faydalı olabilecek problem çözmeyi ve analitik düşünmeyi içerir. Müşterilerle ve diğer önemli taraflarla (web tasarımcıları gibi) çalışmak için sağlam iletişim ve işbirliği becerilerine sahip olmak da önemlidir. 

İşlerini gerçekleştirmek için web geliştiricilerin kullandığı bir avuç araç ve platform da var. Buna, sorun izleme için Jira ve kod sürümü oluşturma için GitHub dahildir:

Ek olarak, geliştiriciler test etmek ve hata ayıklamak için genellikle Chrome DevTools gibi çözümlerden yararlanır. Ayrıca, barındırma kontrol panellerini ve FileZilla gibi Dosya Aktarım Protokolü (FTP) istemcilerini kullanmaya aşina olmak da çok önemlidir. 

Web Designer vs Web Developer: Fark Nedir?

Umarım artık bir web tasarımcısı ile web geliştiricisi arasındaki temel farkları daha iyi anladınız. Her şeyi bir araya getirmek için, bu iki rol arasındaki en büyük farkların hızlı bir dökümüne bakalım:

 • Tasarımcılar görünüm ve kullanılabilirliğe odaklanırken, geliştiriciler işlevsellik ve yapıya odaklanır.
 • Web tasarımcıları, bir web sitesinin fikrini ve görünümünü kavramsallaştırarak görsel, UX ve UI öğelerine dayalı bir model oluşturur. Web geliştiricileri, konseptin finansal ve teknik olarak makul olup olmadığını belirler ve eğer öyleyse, siteyi programlayıp kodlar. 
 • Web geliştiricileri sağlam bir teknik bilgi gerektirir. Bu, karmaşık programlama dillerini ve çerçevelerini anlamayı içerir. Bazı araştırma ve analizler söz konusu olsa da, bir web tasarımcısının rolü daha az tekniktir ve bir web sitesinin görsel ve yaratıcı unsurları ile ilgilidir.
 • Ön uç, arka uç ve tam yığın geliştiriciler dahil olmak üzere farklı web geliştirici türleri vardır. Üç ana web tasarımcısı türü UX, UI ve görsel tasarımcılardır.
 • Web geliştiricilerinin sıklıkla kullandığı araçlar ve programlar arasında kodlama kitaplıkları ve çerçeveleri, kod sürüm oluşturma ve GitHub ve Jira gibi sorun izleme platformları, barındırma kontrol panelleri ve FTP istemcileri ve CMS’ler bulunur. Web tasarımcıları genellikle Photoshop gibi tasarım düzenleme yazılımları, WordPress gibi bir CMS ve Elementor gibi bir web sitesi kurucusunun yanı sıra tel çerçeve ve prototip oluşturma araçları kullanır. 

Hem web tasarımcıları hem de web geliştiricileri, web sitelerinin oluşturulmasında, oluşturulmasında ve korunmasında kritik bir rol oynarlar. Sonuçta, kaliteli bir ürün sunmak için iki rol birbirine bağlıdır.

Temel fark, geliştiricilerin programlama ve kodlama gibi projenin teknik yönlerine odaklanmasıdır. Tasarımcılar, sağlam bir UX ve UI sağlamak için gerekli olan görsel ve kavramsal çalışmayı ele alır.

Sizin İçin Doğru Kariyer Yolunu Seçmek İçin İpuçları

İnternete giren pek çok işletme ile, web siteleri oluşturmaya yönelik bir kariyer peşinde koşmak için şimdi ideal bir zaman. Bununla birlikte, ilk adım, bir web tasarımcısı olarak mı yoksa bir web geliştiricisi olarak mı çalışmak istediğinizi bulmaktır .

Hangi kariyer yoluna daha uygun olacağınızı belirlemenize yardımcı olmak için, web sitesi oluşturmanın en çok hangi yönlerine yöneldiğinizi kendinize sorun. Örneğin, görsel tasarımı mı tercih ediyorsunuz yoksa bir web sitesini kodlama fikri ilginizi çekiyor mu? İkincisi ise, bir web geliştiricisi olarak rol muhtemelen daha tatmin edici olacaktır.

Ayrıca, her bir rolün sunduğu kariyer ilerleme fırsatlarını, sektör talebini ve büyüme potansiyelini keşfetmenizi öneririz. Hızlı bir internet araması, hem serbest hem de ajans seviyelerinde web tasarım çalışmaları ve web geliştirme işleri bulabileceğiniz birçok yer olduğunu gösterecektir. 

Tabii ki, finansal yönü de dikkate almak önemlidir. Ortalama web geliştiricisi ve web tasarımcısı maaşları, becerileriniz ve deneyim seviyeniz, konumunuz ve uzmanlık alanınız dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Doğal olarak, ne kadar deneyimli ve sofistike beceriler edinirseniz, müşterilerden o kadar fazla ücret alabilirsiniz.

Bir web geliştiricisi ile bir web tasarımcısı olarak kariyer arasında karar vermenin başka bir yolu, daha önce ana hatlarıyla belirttiğimiz her pozisyon için gerekli olan beceriler ve nitelikler hakkında düşünmektir. Bunları şu anda sahip olduğunuz veya öğrenmekle ilgileneceğiniz becerilerle karşılaştırın. Bir alanda bilgi eksikliğinin, onu potansiyel bir kariyer olarak dışlamak için bir neden olmadığını unutmayın. 

Yeni başlıyorsanız, becerilerinizi geliştirmek ve genişletmek için kullanabileceğiniz birçok kaynak vardır. Örneğin, becerilerinizi geliştirmenize ve kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olacak web tasarım kitapları , çevrimiçi web tasarımı kursları ve geliştirme kaynakları mevcuttur. 

Bir web geliştiricisinin veya tasarımcısının çalışmasının neleri içereceği konusunda daha iyi bir fikir edinmek için şimdi bu kaynaklardan bazılarına dalmak yardımcı olabilir. O zaman hem kişisel hem de finansal olarak sizin için en faydalı fırsatları kovalamaya başlayabilirsiniz. Kim bilir – belki bir gün kendi web tasarım işinizi kurmaya bile hazır olacaksınız!

Web Tasarımcısı veya Web Geliştiricisi Olarak Başlarken

Benzer görünseler de, web tasarımcıları ve web geliştiricilerinin çok farklı rolleri ve farklı sorumlulukları vardır. Tasarımcılar, bir sitenin kullanılabilirliğini ve genel kullanıcı deneyimini etkileyen ön uç ve görsel yönlerine odaklanır. Geliştiriciler ise tasarımcılar tarafından ortaya konan kavram ve fikirleri alıp tam işlevli web sitelerine kodlamaktan sorumludur. 

Bir web tasarımcısı mı yoksa bir web geliştiricisi mi olmak istediğinizi düşünürken, ilgili farklı uzmanlıkları ve gerekli beceri setlerini aklınızda bulundurun. Projelerin pragmatik, teknik yönüne çekiliyorsanız, bir web geliştiricisi mantıklı bir kariyer seçeneğidir. Bununla birlikte, renk teorisi, markalaşma ve web sitesi oluşturmanın yaratıcı unsuruyla daha çok ilgileniyorsanız, bir web tasarımcısı muhtemelen daha pratik bir kariyer seçimidir. 

Web tasarımı ve geliştirme dünyasına ayak parmaklarınızı nasıl daldıracağınızla ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize sorun!

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://elementor.com/blog/web-designer-vs-web-developer/

One thought on “Web Designer vs Web Developer: Fark Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.