Bilişim Hukuku

ÜLKEMİZİN YENİ ALAN ADI: A.TR

ÜLKEMİZİN YENİ ALAN ADI: A.TR

BTK’nın onayı ile yayınlanan “a.tr Yapısındaki Alan Adlarının Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar”sonrası artık Ülkemiz’de “a.tr” alan adlarının alınması mümkün hale gelmiştir. Buna ilişkin ilk olarak genel kurallara değinilecek, sonrasında tahsis işlemleri hakkında bilgi verilecektir.

a.tr Alan Adlarında Genel Kurallar

a.tr alan adlarında marka tescilinde olduğu şekilde “ilk gelen alır” kuralı uygulanmaktadır.

Bazı Alan Adlarına Öncelik

BTK, bazı alan adlarının a.tr alan adı tahsisine öncelik vermiştir. Bunların öncelik sırası şu şekildedir:

  • Kamu Kurum ve Kuruluşları
  • Sermayesinin Yarıdan Fazlası Kamuya Ait Kuruluşlar
  • Yukarıdakiler ve ek olarak işçi ve işveren kuruluşlar tarafından yapılan “.org.tr” den gelen alan adları.
  • “a.kep.tr”, b) “a.av.tr”, c) “a.dr.tr”, ç) “a.com.tr”, d) “a.org.tr”, e) “a.net.tr”, f) “a.gen.tr”, g) “a.web.tr”, ğ) “a.name.tr”, h) “a.info.tr”, ı) “a.tv.tr”, i) “a.bbs.tr”, j) “a.tel.tr”,

Alan adlarına öncelik verilir.

Ücretsiz Alan Adları

“a.tr” yapısındaki alan adlarının ilk tahsislerinde TRABİS tarafından, a) “a.gov.tr” adresine, b) “a.edu.tr” adresine, c) “a.tsk.tr” adresine, ç) “a.bel.tr” adresine, d) “a.pol.tr” adresine, e) “a.k12.tr” adreslerine ücretsiz tahsis hakkı verilecektir.

“a.bel.tr” ler ile kamu kurum ve kuruluşları dışındaki taraflarca tahsis ettirilen “a.k12.tr” lerin ilişkili “a.tr” lerine “1 yıl boyunca ücretsiz” tahsis hakkı verilecektir.

Talep Toplama Süreci

Kurum’un internet sitesinden “3 ay boyunca” (14 eylül 2023’ten itibaren) toplanır. KK (Kayıt Kuruluşu)’nun internet sitesinden “a.tr” için  başvuru kodu vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Sonuç

Ülkemizin kendi alan adına sahip olması dijital egemenlik için oldukça önemli bir düzenleme olmuştur. Bu noktada yine sahip olduğumuz kuruluşlar açısından haklarımızın kaybolmaması ve uyuşmazlıkların oluşmaması için 3 ay içerisinde başvuruların gerçekleşmesi de oldukça önemlidir.

Söz konusu Tebliğ’e bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Av. Ali ERŞİN’in tüm Blog yazılarına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Av. Ali ERŞİN (LL.M.) / Hukuk ve Bilişim Der. Genel Koor.

Instagram: @avukataliersin

Mail: [email protected]

Av. Ali Ersin

Ankara Barosu nezdinde Avukatlık görevini sürdürmektedir. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında mezun olmuştur. Hukuk ve Bilişim Dergisi ile Blog’un genel koordinatörlük ve editörlük görevini yürütmekte olup, Türkiye Bilişim Derneği ve Bilişim ve Teknoloji Hukuku Derneği üyesidir. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezli Yüksek Lisans programından “Metaverse Dünyasında Fikri Hakların Korunması” tezi ile mezun olmuştur. Çalışma Alanları Kripto Para Hukuku Finansal Teknolojiler Hukuku Kişisel Verilerin Korunması Hukuku E-Ticaret Hukuku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.